صرف اخذ مدرک دانشگاهی ضامن اشتغال مناسب نیست

نادري‌بلداجي؛ دانش‌آموخته‌برتر مهندسی مکانیک گفت: در شرایط امروز، صرف اخذ مدرک دانشگاهی معتبر، ضامن اشتغال مناسب نیست بنابراین دانشجویان باید مهارت و قابلیت عملیاتی خود را افزایش داده و با نیازهای فضای واقعی اشتغال هماهنگ کنند.

نادري‌بلداجي؛ دانش‌آموخته‌برتر مهندسی مکانیک گفت: در شرایط امروز، صرف اخذ مدرک دانشگاهی معتبر، ضامن اشتغال مناسب نیست بنابراین دانشجویان باید مهارت و قابلیت عملیاتی خود را افزایش داده و با نیازهای فضای واقعی اشتغال هماهنگ کنند.

مجتبي نادري‌بلداجي؛ دانش‌آموخته‌برتر مهندسی مکانیک دانشگاه تهران در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اينكه محور توسعۀ هر کشوری نیروی انسانی توانمند بومی است، گفت: دستیابی به قله‌های علم و فناوری مستلزم شناسایی، هدایت و بکارگیری توان اجتماع نخبگان است.

وی با اشاره به نقش مهم امکانات سخت‌افزاری در فعالیت‌های تحقیقاتی، افزود: استفاده از توانمندی اجتماع نخبگان نیاز به بسترسازی و ایجاد زمینه مناسب برای رشد و شکوفایی استعدادهای این افراد دارد. در این شرایط فرد می‌تواند با استفاده از فکر و قابلیت‌های مهارتی خود، علم را به محصولی ثروت‌آفرین مبدل کند.

نادري‌بلداجي با اشاره به نقش مهم اجتماع نخبگانی در رونق پایدار اقتصاد کشور، حضور این افراد در عرصه کارآفرینی را از اصول توسعه برشمرد و اظهار داشت: دانشگاه باید به‌تدریج به نقطه‌ای برسد که براساس نیازهای موجود، ظرفیت‌های خود و امکانات موجود چه به لحاظ سخت‌افزاری و چه حتی به لحاظ تعداد اعضای هیئت‌علمی، دانشجو جذب کند و با ارائه آموزش‌ها و مهارت‌های لازم، آنان را به‌سمت کارآفرینی سوق دهد. با این روند حتی افرادی که نتوانسته‌‌اند به دانشگاه راه یابند نیز جذب بازارکار خواهند شد.

وی اضافه کرد: در شرایط امروز، صرف اخذ مدرک دانشگاهی معتبر ضامن اشتغال مناسب نیست بنابراین دانشجویان باید از همان ابتدا مهارت و قابلیت عملیاتی خود را نیز افزایش دهند تا بتوانند توان خود را با نیازهای فضای واقعی اشتغال هماهنگ کنند.

دانش‌آموخته‌برتر دانشگاه تهران بیان داشت: تأمین شرایط و فعال‌سازی امکانات، منابع مالی و سرمایه‌های انسانی کشور برای توسعۀ کارآفرینی و پیشتازی اقتصاد دانش‌بنیان، پیاده‌سازی و اجرای نقشۀ جامع علمی کشور و ساماندهی نظام‌ملی‌نوآوری ازجمله فعالیت‌هایی است که می‌تواند اقتصاد مقاومتی بر پایۀ دانش‌بنیان را در کشور نهادینه کند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهرکرد تصریح کرد: تولید و اقتصاد دانش‌بنیان کلید اصلی و گام اساسی در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و حل مسئله اشتغال دانش‌آموختگان است.

دانش‌آموخته‌برتر مهندسی مکانیک یادآور شد: تولیدات دانش‌بنیان برخلاف تولیدات سنتی، بر «ابتکار» و «خلاقیت» استوار است. از سوی دیگر در تفکر دانش‌بنیان، تعدد نیروی‌انسانی متخصص نقش مهمی در پدید آمدن مزیت رقابتی دارد. با این دید می‌توان اجتماع نخبگان را به تولیدکنندگانی برتر تبدیل کرد که می‌توانند با شناسایی و کشف محصولات استراتژیک و مورد نیاز صنعت و جامعه و همچنین ایجاد بستری مناسب برای دستیابی به دانش‌فنی نه‌تنها کشور را از واردات این محصولات بی‌نیاز کنند بلکه عرصه‌ را برای ارتقاء پیوسته فناوری با نگاه صادراتی فراهم کنند.

نادري‌بلداجي در پایان تصحیح الگوی مصرف و ترغیب بازار بومی به خرید کالای تولید داخل را از ملزومات رونق اقتصاد دانش‌بنیان قلمداد کرد و گفت: خوشبختانه در برخی محصولات مانند نساجی، تولیدات داخلی از کیفیت بالایی برخوردار هستند با این حال همچنان جامعه به محصولات وارداتی چشم دارد. حمایت از تولید داخلی امری مهم در اشتغال و رونق اقتصادی کشور است که البته این مهم، نیاز به فرهنگ‌سازی و آموزش دارد. از سوی دیگر تولیدکنندگان نیز باید تلاش کنند کالایی با کیفیت و بازارمحور که توان رقابت با نمونه مشابه وارداتی را داشته باشد، عرضه کنند چراکه مصرف‌کننده همواره در حال مقایسه است.

 

تاریخ انتشار : 1395/09/07
کد : 73076
تعداد بازدید: 662