تأکید بر انتشار مقاله؛ آدرس اشتباه دادن به دانشگاهیان است

حیدری با اشاره رونق خرید و فروش مقاله، آن را نتیجه اجرای آیین‌نامه‌ها و مقررات اشتباه دانست و گفت: در واقع نظام ارزشیابی اشتباه، مقاله‌ها را پیش‌خرید کرده است.

حیدری با اشاره رونق خرید و فروش مقاله، آن را نتیجه اجرای آیین‌نامه‌ها و مقررات اشتباه دانست و گفت: در واقع نظام ارزشیابی اشتباه، مقاله‌ها را پیش‌خرید کرده است.

اکبر حیدری؛ عضو هیأت‌علمی دانشگاه تربیت‌مدرس در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم رونق کسب‌وکار دانش‌بنیان در کشور، گفت: تک‌نرخی شدن ارز و کاهش سود بانکی، راهکار اصولی رونق این بخش است.

وی با اشاره به اینکه قاچاق، سد بزرگی برای رونق اقتصاد دانش‌بنیان است، افزود: مادامی که ارز تک‌نرخی نباشد و سود بانکی زیاد باشد، افراد رغبتی برای حضور در صنعت نخواهند داشت. به عبارت دیگر درآمد حاصل از دلالی و یا سپرده‌گذاری بانکی هم بیشتر از کسب‌وکار دانش‌بنیان است و هم کم‌خطرتر. دانشجویان با یادگیری انبوهی از مسائل آموزشی و اندکی مهارت‌های عملی از دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شود اما این نابسامانی‌ها به عنوان یکی از سدهای پیش‌رو، عرصه را برای فعالیت‌ آنان در عرصه اشتغال تنگ می‌کند.

عضو هیأت‌علمی دانشگاه تربیت‌مدرس به موضوع مقاله‌محوری دانشگاه‌ها نیز اشاره کرد و گفت: ساختار بیشتر مقالات منتشر شده تناسب منطقی و جنبه علمی ندارند. از سوی دیگر نیز سیاست‌گذاری‌ها اشتباه است و به جامعه علمی آدرس اشتباه می‌دهند.

وی بیان داشت: ملاک ارزشیابی‌ها و ارزیابی‌ها، تعداد مقاله است؛ بدون توجه به کیفیت آن و یا مجله‌ای که مقاله در آن منتشر شده است. افراد نیز بر اساس همین فعالیت‌ها سطح‌بندی می‌شوند و حتی القابی نیز از سوی جامعه علمی به برخی اعطا می‌شود.

حیدری یادآور شد: در این نظام، ظهور خرید و فروش مقاله اصلاً جای تعجب ندارد چراکه ریل‌گذاری به گونه‌ای بوده است که در واقع مقاله پیش‌خرید شده است. در این روند دانشجویی ظهور می‌کند که قبل از دفاع از «تز» دکتری خود، بیش از 100 مقاله منتشر کرده است و تنها در سال 2013، به فاصله هر 7 روز یک مقاله از او منتشر شده است! این اتفاق در کدام کشور دیگری رخ دادنی است؟ این ظهور پدیده یعنی شارلاتانیزم علمی در کشور.

عضو هیأت‌علمی دانشگاه تربیت‌مدرس ادامه داد: مدتی پس از جلسه دفاع یکی از دانشجویان (که من نیز به عنوان داور در آن جلسه حضور داشتم) متوجه شدم تمام طیف‌های ارائه شده در جلسه دفاع مجازی بوده و با اعدادسازی بدست آمده‌اند. چه بی‌اخلاقی‌ای بالاتر از این که فرد با اعدادسازی و نه با فعالیت علمی و پژوهشی از دانشگاه فارغ‌التحصیل شود؟

حیدری تصریح کرد: مقاله به خودی‌خود نامیمون و آفت نیست. اما مقاله باید کیفیت داشته باشد و در ده مجله‌برتر علمی جهان به چاپ برسد و از سوی دیگر نیز مخاطبی برای نتایج آن در دنیای خارج موجود باشد. وگرنه انتشار مقاله بی‌کیفیت و بدون مخاطب در مجلات نازل چه سودی دارد و چه دردی را دوا می‌کند؟

وی خاطرنشان کرد: علم روز دنیا به سمت techno-science در حرکت است و در تلاش است از راه علم به فناوریی برای بهبود زندگی فردی و اجتماعی برسد و کاری انجام دهد اما غالب جامعه علمی ما همچنان به دنبال علم انتشاراتی است و این حتی در تولید علم نیز آمار خوبی محسوب نمی‌شود چراکه تولید علم و تولید مقاله دو مقوله جدا از هم هستند.

حیدری عنوان کرد: در این سیستم آموزشی، پژوهشگاه‌ها و مراکز علمی-تحقیقاتی که برای رفع نیازها و چالش‌های موجود در جامعه ایجاد شدند و قرار بود به رشد و پیشرفت کشور کمک کنند، امروز در نقش شبه‌دانشگاه به مسائل آموزشی می‌پردازند و مانند دانشگاه مدرک تحصیلی صادر می‌کنند. تمام این‌ها به دلیل نگرش کمّی به علم و سیاست‌گذاری‌ بر مبنا آمار و ارقام است.

عضو هیأت‌علمی دانشگاه تربیت‌مدرس در پایان خاطرنشان کرد: علم پدیده‌ای است که به تدریج و با ممارست و تلاش تولید می‌شود و یک فرد علمی، شخصی است که پاسخگوی اسناد ارائه داده شده خود باشد.

تاریخ انتشار : 1395/03/09
کد : 73038
تعداد بازدید: 403