سند تفاهم همكاري فناوری بین ایران و مجارستان امضا شد

معاون امور بين‌الملل و تبادل فناوري معاونت علمي و فناوري رياست‌جمهوري، از امضاي تفاهم‌نامه همکاری در حوزه علم و فناوری بين معاونت علمي و دفتر ملی تحقیق، توسعه و نوآوری مجارستان خبر داد.

معاون امور بين‌الملل و تبادل فناوري معاونت علمي و فناوري رياست‌جمهوري، از امضاي تفاهم‌نامه همکاری در حوزه علم و فناوری بين معاونت علمي و دفتر ملی تحقیق، توسعه و نوآوری مجارستان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، علي‌مرتضي بي‌رنگ، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، در خصوص جزییات سند تفاهم‌نامه همکاری در حوزه علم و فناوری بين معاونت علمي و دفتر ملی تحقیق، توسعه و نوآوری مجارستان گفت: بر مبناي تفاهم همکاری مذكور، دو کشور در زمینه‎های مختلفی از قبیل همكاري در پروژه‌های تحقیقاتی مشترک و ارتقاي ظرفيت‌‌هاي علم، فناوري و نوآوري در پاركهاي علم و فناوري توافق کردند.

وی افزود: همچنین استفاده مشترك از زيرساخت‌هاي تحقيق و توسعه مانند آزمايشگاهها؛ تسهیل تبادل فناوري و مشاركت در برنامه‌هاي بين‌المللي مانند افق 2020 اتحاديه اروپا و تحقيقات پايه و كاربردي مشترك از طريق تبادل دانشمندان و متخصصين از دیگر توافقات صورت گرفته در این تفاهم همکاری بود.

بی‌رنگ در ادامه با اشاره به اينكه در تفاهم همکاری مذكور بر ضرورت استفاده از ظرفيت بخش خصوصي تأكيد شده است، تصریح کرد: در این تفاهم همکاری مقرر شده است که برنامه‌ريزي و پيگيري اجراي اين تفاهم‌نامه و اولويت‌بندي حوزه‌هاي تخصصي آن از طريق كميته كاري مشترك في‌مابين و زيركميته‌‌هاي تخصصي در حوزه‌‌هاي فناوري نانو و علم مواد، زيست‌فناوري، كشاورزي، امنيت غذايي، كيفيت غذا و غذاي سالم، علوم حيواني، شيلات و آبزيان و نيز صنايع دارويي در دستور كار قرار گيرد.

اين تفاهم‌نامه كه اخيرا به امضاي طرفين رسيده است، پیرو توافقات قبلي انجام شده در ملاقات‌هاي ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با پالينكاش، رئیس دفتر ملی تحقیق، توسعه و نوآوری مجارستان در آذرماه سال گذشته در بوداپست و متعاقبا دیماه همان سال در تهران همزمان با سفر نخست‌وزير مجارستان به تهران منعقد شد.

 

تاریخ انتشار : 1395/05/23
کد : 73032
تعداد بازدید: 353