لزوم سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی در حوزه اختراعات

معاون نظارت و برنامه‌ریزی بنیاد ملی نخبگان گفت: گذر از ایده و خلاقیت فردی برای رسیدن به نوآوری‌های بنگاهی و محکم‌کردن سازه اقتصاد ملی از این طریق، یکی از ملزومات حوزه اخترعات است.

معاون نظارت و برنامه‌ریزی بنیاد ملی نخبگان گفت: گذر از ایده و خلاقیت فردی برای رسیدن به نوآوری‌های بنگاهی و محکم‌کردن سازه اقتصاد ملی از این طریق، یکی از ملزومات حوزه اخترعات است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ غلامعلی منتظر؛ معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان در آیین افتتاحیه جشنواره منطقه‌ای اختراعات «رویش خلیج فارس» که به میزبانی بنیاد نخبگان کهگیلویه‌وبویراحمد در یاسوج برگزار شد، با بیان اینکه هر سال شش جشنواره منطقه‌ای اختراعات در کشور برگزار می‌شود، گفت: در جشنواره یاسوج، 8 استان کشور حضور دارند و مخترعانی از 15 استان، اختراعات خود را به این جشنواره ارائه داده‌اند.

وی افزود: در این جشنواره حدود 80 اختراع به مرحله نهایی راه یافته‌اند و داوران بنیاد ملی نخبگان که خود، اعضای هیأت‌علمی دانشگاه و فعالان عرصه صنعت هستند از بین این تعداد، اختراعات برگزیده را انتخاب می‌کنند.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان، تجاری‌سازی اختراعات و ایجاد بازاری دانش مدار را هدف‌نهایی برگزاری جشنواره‌های رویش دانست و ادامه داد: سه شاخص فناوری، نوآوری و بازارمحور بودن مهمترین ملاک‌های اختراعات برگزیده هستند.

وی از انتخاب 10 تا 20 درصد اختراعات هر جشنواره جهت حمایت و پشتیبانی توسط بنیاد ملی خبر داد و اظهار کرد: سال گذشته 1800 اختراع بررسی و از بین آنها 150 اختراع توانستند از حمایت‌های درنظر گرفته‌شده بنیاد ملی نخبگان بهره‌مند شوند.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان خاطرنشان کرد: تلاش بر این است که اختراع در یک سال‌ونیم اول شکل حقوقی بگیرد و به صورت یک شرکت نوپا فعالیت کند و سپس در یک سال‌ونیم بعد از آن، تبدیل به یک شرکت دانش‌بنیان شود.

وی افزود: در سال‌های 93 و 94 از بین 3500 اختراع در کشور 270 اختراع انتخاب شد که تنها 40 مورد آنها توانسته‌اند تبدیل به یک شرکت نوپا شود؛ البته آمار جهانی نیز همین روند را تائید می‌کند به‌طوری‌که از هر هزار اختراع تنها سه مورد به بازار می‌رسد.

منتظر در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی در حوزه اختراعات تأکید کرد و اظهار داشت: حضور موفق در بازار هدف اصلی اختراع است که البته به دلیل پیچیدگی مسیر، حمایت‌ کافی و هدایت صحیح لازمه تحقق این امر است.

وی از برنامه‌ریزی برای گذر از خلاقیت فردی و رسیدن به نوآوری‌های بنگاهی در کشور خبرداد و با بیان اینکه نوآوری‌های ذهنی باید به سازه‎ای محکم اقتصادی در عرصه ملی تبدیل شوند، اظهار داشت: به عنوان نمونه، درسال 2015 بیشترین اختراعات ثبت‌شده مربوط به شرکت سامسونگ است و این اهمیت بازارمحور بودن و نوآوری بنگاهی را نشان می‌دهد.

در ادامه این مراسم، یوسف نیکروز، رئیس بنیاد نخبگان کهگیلویه‌وبویراحمد نیز با اشاره به استقبال خوب مخترعان از جشنواره رویش خلیج‌فارس، گفت: اختراعات راه‌یافته به مرحله نمایشگاه در حوزه‌های پزشکی، فنی، علوم پایه و کشاورزی هستند.

وی با اشاره به گستردگی جشنواره رویش خلیج‌فارس، انسجام درون‌استانی را عامل موفقیت بنیاد نخبگان کهگیلویه‌وبویراحمد در برگزاری این جشنواره دانست.

رضا چمن؛ رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی یاسوج نیز در این مراسم با بیان اینکه خلاقیت، نوآوری و اختراع واژه‌های جدیدی در ادبیات علمی کشور هستند، به لزوم بازتعریف آنها در مجامع مختلف اشاره کرد و گفت: خلاقیت یعنی پرورش ذهنی ایده‌های نو و اندیشه‌های منحصر به فرد. خلاقیت مرحله ذهنی و انتزاعی یک اختراع است، و نوآوری تبدیل ایده‌ها و اجرایی کردن آنها تعریف می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی یاسوج اختراع را یک نوآوری فناورانه دانست و تصریح کرد: ایران در مرحله گذار از جامعه در حال توسعه به جامعه توسعه‌یافته است. این مرحله گذار یکی از دشوارترین مراحل حیات هر جامعه‌ای است.

محمودرضا رحیمی؛ رئیس دانشگاه یاسوج میل به تغییر مثبت را ویژگی درونی یک مخترع توصیف کرد و گفت: فرد مخترع تلاش می‌کند بر اساس نیاز و واقعیت‌های موجود، تغییری بهینه خلق کند.

وی افزود: حضور و موفقیت در عرصه اختراعات به ممارست و پشتکار و از سوی دیگر ایجاد هر تغییری به تلاش بی‌‎وقفه نیاز دارد به‌همین‌ دلیل مخترع باید ثابت‌قدم حرکت کند.

رئیس دانشگاه یاسوج در پایان با بیان اینکه کشور برای رسیدن به نقطه مطلوب نه به لحاظ فکری و نه امکانات هیچ‌کمبودی ندارد، تصریح کرد: مدیریت و سیستم‌اداری کشور نیز باید خود را با فضای ایجادشده همگن کنند تا در بستر برنامه‌ریزی منسجم و هدفمند و فراهم‌شدن الزامات، کشور به موفقیت دست یابد.

 

تاریخ انتشار : 1395/06/15
کد : 73018
تعداد بازدید: 363