ایجاد فضای رقابتی زمینه‌ساز رشد و پیشرفت علمی است

دانشجوی‌برتر دانشگاه فردوسی گفت: مشمول‌شدن دانشجویان مستعد دانشگاه‌های غیرتهرانی برای استفاده از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان، سبب افزایش انگیزه دیگر دانشجویان این دانشگاه‌ها شده است.

دانشجوی‌برتر دانشگاه فردوسی گفت: مشمول‌شدن دانشجویان مستعد دانشگاه‌های غیرتهرانی برای استفاده از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان، سبب افزایش انگیزه دیگر دانشجویان این دانشگاه‌ها شده است.

سید هاشم سجادی؛ دانشجوی دکتری شیمی‌فیزیک در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، گسترش دایره نخبگانی را اقدامی مثبت ارزیابی کرد.

وی با بیان اینکه ایجاد فضای رقابتی زمینه‌ساز رشد و پیشرفت علمی است، افزود: مشمول‌شدن دانشجویان مستعد دانشگاه‌های غیرتهرانی برای استفاده از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان، سبب افزایش انگیزه دیگر دانشجویان این دانشگاه‌ها می‌شود.

سجادی با اشاره به تسهیلات مالی آیین‌نامه جایزه‌های تحصیلی، عنوان کرد: با قطع پژوهانه از دوره دکتری، بسیاری از دانشجویان این مقطع برای رفع مشکلات مالی خود از دانشگاه خارج می‌شوند. که این مهم لطمه زیادی به سطح آموزشی و فعالیت‌های پژوهشی آنان وارد کرده است. اما مستعدان‌برتر با استفاده از این کمک‌هزینه مالی تا حدودی توانسته‌‌اند نیازهای خود را برآورده کنند.

دانشجوی دکتری شیمی‌فیزیک ادامه داد: البته اگر پرداخت‌ها به صورت ماهانه باشد اثرگذاری بیشتری خواهد داشت. ضمن اینکه دانشگاه‌ها نیز باید بیش از پیش خود را با برنامه‌های بنیاد ملی نخبگان هماهنگ کنند چراکه در برخی موارد به دلیل عدم‌هماهنگی بخشی از روند کار دچار اختلال می‌شود.

سجادی با اشاره به لزوم هدفمند بودن فعالیت‌های مستعدان‌برتر در دانشگاه، اظهار داشت: در این موضوع، استاد راهنما نقش بسیار اثرگذاری دارد و می‌تواند بخوبی به دانشجو و فعالیت‌هایش جهت دهد. علاوه بر این برای انجام پروژه‌های کاربردی ابزار و تجهیزات خاصی هم نیاز است که متاسفانه بسیاری از دانشگاه‌ها و مراکز علمی از آن بی‌بهره هستند.

دانشجوی‌برتر دانشگاه فردوسی ادامه داد: در شرایط کنونی انتشار مقاله تنها توجیه تحقیق و پژوهش است. بسیاری مقالات منتشر شده نیز کپی‌کاری است به این معنا که یک آزمایش و تحقیق انجام می‌شود و حاصل آن یک مقاله است؛ در آزمایش بعد یکی از مواد اولیه را کمی تغییر می‌دهند و مقاله دیگری منتشر می‌کنند و در آزمایش بعد دما را تغییر می‌دهند و باز مقاله دیگری منتشر می‌شود. به این ترتیب تنها با یک آزمایش که آن هم تقریباً غیرکاربردی است چندین مقاله منتشر می‌شود.

وی در پایان تصریح کرد: از سویی در کار پژوهشی ایده ناب کم وجود دارد و از سوی دیگر در سال‌های اخیر در پذیرش دانشجو بسیار افراط شده است. هر استادی ظرفیت و توانایی محدودی دارد بنابراین نمی‌تواند همزمان چندین دانشجو تحصیلات‌تکمیلی را راهبری کند. این عوامل نیز در کنار سیاست‌گذاری‌های کمّی از جمله مواردی است که سبب می‌شود در زمینه پژوهش عملکرد جامعه علمی قابل قبول نباشد. نا گفته نماند همین عوامل سبب شد دانشگاه در جنبه‌های آموزشی نیز دچار افت بشود.

 

 

تاریخ انتشار : 1395/03/17
کد : 73008
تعداد بازدید: 311