نقش دستگاه‌های درون‌استانی در بروز اندیشه‌‍ نخبگانی از دیدگاه استاندارها

نهادینه‌شدن اقتصاد دانش‌بنیان در استان به عنوان گفتمانی متقن می‌تواند مسیر درست پیشرفت و توسعه را نمایان کند. در چنین اقتصادی هم اصول اقتصاد مقاومتی رعایت می‌شود و هم با اشتغال‌زایی پایدار با تکه بر توان نیروی‌انسانی متخصص و بهره‌گیری از موهبت‌های الهی، زمینه برای افزایش درآمد مالی مردم فراهم می‌شود.

نهادینه‌شدن اقتصاد دانش‌بنیان در استان به عنوان گفتمانی متقن می‌تواند مسیر درست پیشرفت و توسعه را نمایان کند. در چنین اقتصادی هم اصول اقتصاد مقاومتی رعایت می‌شود و هم با اشتغال‌زایی پایدار با تکه بر توان نیروی‌انسانی متخصص و بهره‌گیری از موهبت‌های الهی، زمینه برای افزایش درآمد مالی مردم فراهم می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ حفظ فیزیکی و ذهنی و در نهایت بکارگیری اندیشه نخبگانی برای رفع مشکلات، حل مسائل و توسعه بومی استان‌، بدون شک باید یکی از دغدغه‌ها و اولویت‌های دستگاه‌های اجرایی درون‌استانی خاصه استانداری‌ها (به عنوان بالاترین نهاد اجرایی استان) باشد. در این بین یکی از شاخص‌های مناسب برای ارزیابی اثرگذاری نخبگان و حضور فعال مستعدان‌برتر در جامعه، شرکت‌های دانش‌بنیان هستند. در ادامه گپ‌وگفت پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با تعدادی از استاندارها پیرامون فضای نخبگانی، مقتضیات و چگونگی برخورد با آن از نظر می‌گذرد:

اشتغال کارمندی؛ یعنی حصر اندیشه نخبگانی

قاسم سلیمانی دشتکی؛ استاندار چهارمحال‌وبختیاری پرهیز از موازی‌کاری و حرکت منسجم را از ضروریات موفقیت در حوزه نخبگانی می‌داند و می‌گوید: پشتیبانی از ایده نخبگانی و محصولات دانش‌بنیان یکی از وظایف مهم تمام دستگاه‌های اجرایی درون‌استانی است.

تولید دانش‌بنیان؛ عمود اقتصاد مقاومتی‌ است

وی تولیدات دانش‌بنیان را عمود اقتصاد مقاومتی می داند و بیان می‌کند: نهادینه‌شدن اقتصاد دانش‌بنیان در استان به عنوان گفتمانی متقن می‌تواند مسیر درست پیشرفت و توسعه را نمایان کند. در چنین اقتصادی هم اصول اقتصاد مقاومتی رعایت می‌شود و هم با اشتغال‌زایی پایدار با تکه بر توان نیروی‌انسانی متخصص و بهره‌گیری از موهبت‌های الهی، زمینه برای افزایش درآمد مالی مردم فراهم می‌شود.

سلیمانی دشتکی با بیان ضرورت ایجاد هم‌افزایی و هم‌گرایی دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی استان، تعاملات کنونی آنها با اجتماع نخبگانی را مثبت ارزیابی و خاطرنشان کرد: با برخورداری از ظرفیت‌ها و امکانات موجود در استان می‌توان زمان رسیدن «ایده» به «تولید» را تا حد امکان تقلیل داد و زمینه را برای بهبود کیفی محصولات فراهم کرد.

حمایت‌های دولت؛ فرصتی مغتنم برای توسعه تفکر دانش‌بنیان است

دکتر علی‌اوسط هاشمی؛ استاندار استان سیستان و بلوچستان می گوید: دستاوردهای خوبی در حوزه دانش‌بنیان حاصل شده است اما باید دانست کشور هنوز در آغاز راه قرار دارد و تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله است. ضمن اینکه حمایت‌های دولت تدبیر و امید از علم و فناوری فرصتی مغتنم برای جامعه علمی کشور فراهم آورده است. دولت هزینه در علم و دانش را نوعی سرمایه‌گذاری قلمداد می‌کند به همین دلیل در تلاش برای استفاده از خرد علمی در کلیه امور است.

هاشمی تأکید می‌کند: برای زدودن موانع، محدودیت‌ها و همچنین ورود به عرصه دانستن و آگاهی همه ارکان بخش دولتی و بخش خصوصی باید به تفکر دانش‌بنیان باور داشته باشند.

لزوم برخورداری از ظرفیت استانداری‌ها برای بروز ایده نخبگانی

محمدرضا مروارید؛ استاندار ایلام نیز ضمن بیان اینکه با همکاری بنیاد نخبگان ایلام و همچنین برخورداری از ظرفیت‌های استانداری زمینه مناسب برای فعالیت و اثرگذاری نخبگان در استان فراهم شده است، اظهار کرد: رسالت اصلی بنیاد نخبگان ایجاد تعامل هم‌افزا میان اجتماعات نخبگانی است. از سوی دیگر تدوین نقشه مسیر و راهبردهای کلان توسعه‌ای استان در گرو همکاری و همیاری نخبگان علمی و مدیران اجرایی است.

تخصص، خلاقیت و تاثیرگذاری؛ سه ضلع مثلث اجتماع نخبگانی

وی با اشاره به اینکه درجذب نخبگان باید سه عامل تخصص، خلاقیت و تاثیرگذاری در جامعه، مورد توجه قرار گیرد تا فتح قله‌های فناوری در سایه خودباوری و توجه به استعدادهای داخلی میسر شود، افزود: شناسایی، هدایت و حمایت از نخبگان و ایجاد ارتباط دوسویه بین دانشگاه‌ها و دستگاه‌های دولتی و خصوصی کمک شایانی در راستای توسعه استان است، به همین دلیل این مهم می‌تواند به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی در دستور کار شورای علمی نخبگان استان قرار گیرد. همچنین توجه به کارآفرینی و رسیدگی به حوزه علوم‌انسانی از دیگر مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

امکانات استانداری؛ تسهیلگر مسیر اثرگذاری نخبگان

علیرضا رزم حسینی؛ استاندار کرمان با بیان اینکه سال 94 تحرک خوبی در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان انجام شده است، گفت: استانداری کرمان از تمام فعالان این حوزه در سطح استان با اعطای امکانات تسهیل‌گر حمایت و پشتیبانی می‌کند.

لزوم حمایت‌های ویژه استانداری‌ها از شرکت‌های دانش‌بنیان

استاندار کرمان با اشاره به کمبودها و کاستی‌های توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان در استان، راه‌اندازی این شرکت‌ها را گامی در جهت توسعه بومی دانست و اظهار داشت: به دلیل وجود خلاءهای گوناگون، استانداری کرمان تاکنون اقدامات مناسبی در این حوزه انجام نداده است؛ این در حالیست ایده‌ها و طرح‌های خوبی از سوی سرآمدان و مستعدان استان مطرح می‌شود که می‌تواند با قرار گرفتن در چرخه شرکت‌های دانش‌بنیان علاوه بر کاهش نرخ بیکاری، ثروت بسیاری را نیز برای استان به ارمغان آورد.

رزم حسینی خاطرنشان کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده اقدامات بسیاری مناسبی در جهت توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان انجام شد و استانداری نیز تسهیلات مالی کم‌بهره و امکانات سخت‌افزاری خوبی به فعالان این حوزه ارائه خواهد کرد.

تزریق تفکر نخبگانی ضامن پویایی هر سیستمی است

موسی خادمی؛ استاندار کهگیلویه‌وبویراحمد، گفت: تزریق تفکر نخبگانی ضامن پویایی هر سیستمی است.

وی مشورت با نخبگان و سرآمدان بومی را یکی از رموز موفقیت سیستم اجرایی استان عنوان کرد و گفت: تزریق اندیشه و ایده نخبگانی به بدنه هر سیستمی زمینه‌ساز پویایی و بهبود کیفیت فعالیت‌ها است.

«مسأله‌شناسی»  اولین گام در برخورداری از تفکر نخبگانی است

خادمی، «مسأله‌شناسی» را اولین گام در برخورداری از تفکر نخبگانی قلمداد کرد و اظهار داشت: این اقدام علاوه بر تمرکز ظرفیت‌ها، سبب پرهیز از موازی‌کاری و هدررفت انرژی می‌شود. البته در این بین شورای علمی بنیاد نخبگان استان می‌تواند با بررسی‌های کارشناسانه نقش بسزایی در هم‌گرایی این پتانسیل داشته باشد.

استاندار کهگیلویه‌وبویراحمد به لزوم تعامل همه دستگاه‌ها و نهادهای بومی با بنیاد نخبگان استان نیز اشاره کرد.

ذهن نخبه، گره‌گشای مسئله اشتغال است

هوشنگ بازوند؛ استاندار لرستان با بیان اینکه ذهن نخبه، گره‌گشای معضل بیکاری است، تصریح کرد: گره اشتغال به دست ذهن خلاق و ایده‌پرداز و کارآفرین نخبگان باز می‌شود و هر جا از این پتانسیل استفاده نشده، چالش‌های جدی به وجود آمده است. به عنوان مثال بیشترین آسیبی که متوجه شرکت‌های تولیدی است، عدم بهره‌گیری از توان و ایده نخبگان و صاحب‌نظران است.

لزوم برقراری ارتباط مستمر و اثربخش نخبگان با استانداری‌ها

وی با بیان اینکه نخبه می‌تواند با جهت‌دهی مناسب به ادارات و بخش‌های خصوصی موجب سرعت بخشیدن به توسعه استان باشد، اظهار داشت: تعامل و همکاری این افراد با دستگاه‌های دولتی و اجرایی زمینه‌ساز اثرگذاری آنان در حوزه کارآفرینی است. فراهم کردن بستر مناسب برای ارتباط مستمر و اثربخش نخبگان با دستگاه‌های اجرایی استان به‌منظور حل مشکلات آنها و بهره‌گیری از تخصص و دانش نخبگان برای تسریع در روند توسعه استان باید در سرلوحه فعالیت‌ها قرار بگیرد.

بازوند با بیان اینکه سرمایه نخبگان فکر و خلاقیت آنان است، افزود: اگر رویکرد حرکتی استان نیز بر اساس استفاده از این ظرفیت و با مشارکت نخبگان پایه‌گذاری شود در کوتاهترین بازه زمانی شاهد تحولی عظیم در توسعه استان و منطقه خواهیم بود.

 

تاریخ انتشار : 1395/01/18
کد : 72993
تعداد بازدید: 415