ضرورت گسترش فرهنگ استفاده از محصولات داخلي در جامعه/ شرکت‌های دانش‌بنیان با قاعده‌ بازار و کسب و کار آشنا شوند

علی‌اصغر پیله‌ور؛ رئيس پارک علم و فناوري استان خراسان شمالي با تاکید بر ضرورت گسترش فرهنگ استفاده از محصولات داخلي در جامعه، گفت: بايد اين باور را در مردم ايجاد کنيم که فناوري نوين مي‌تواند ارزش افزوده فراوان در کشور ايجاد و از خروج ارز جلوگيري کند.

علی‌اصغر پیله‌ور؛ رئيس پارک علم و فناوري استان خراسان شمالي با تاکید بر ضرورت گسترش فرهنگ استفاده از محصولات داخلي در جامعه، گفت: بايد اين باور را در مردم ايجاد کنيم که فناوري نوين مي‌تواند ارزش افزوده فراوان در کشور ايجاد و از خروج ارز جلوگيري کند.

پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان: تنها 12 سال از عمر ايجاد استان خراسان شمالي مي‌گذرد و 5 سال است صاحب پارک علم و فناوري شده، اما در همين مدت کوتاه هم پيشرفت‌هاي خوبي در زمينه فعاليت شرکت‌هاي دانش‌بنيان در اين استان به دست آمده است. همه اين موفقيت‌ها هم در حالي است که به گفته دکتر علي‌اصغر پيله‌ور، رئيس پارک علم و فناوري استان خراسان شمالي، اين استان همچنان دچار ضعف در زيرساخت‌هاي آموزش عالي و فناوري است و اين پارک در تلاش است تا در درجه اول به ايجاد اين زيرساخت‌ها کمک کند.

چه تعداد شرکت دانشبنيان در پارک علم و فناوري استان خراسان شمالي فعال هستند؟ از اين تعداد، چند شرکت به مرحله تجاريسازي رسيدهاند؟

قبل از هر چيز لازم است يادآوري کنم که پارک علم و فناوري استان خراسان شمالي، نوپاست. در راستاي سياست‌هاي وزارت علوم مبني بر اين‌که همه استان‌ها بايد پارک علم و فناوري داشته باشند، پارک‌ها از اوايل دهه 80 به‌مرور تاسيس شدند. در حال حاضر ما در کشور 36 پارک علم و فناوري داريم و حدود 160 مرکز رشد فعال. مجوز تاسيس پارک خراسان شمالي هم در سال 89 اعطا شد و از سال 90 فعاليت خود را شروع کرد. در حال حاضر و پس از گذشت 5 سال، ما 58 شرکت فناور، نوآور و دانش‌بنيان داريم که 6 شرکت به مرحله تجاري‌سازي رسيده‌اند و در حالت نيمه‌صنعتي قرار دارند. حتي اين شرکت‌ها فروش ارزي هم داشته‌اند و تا پايان سال 94 مبلغ 152 هزار دلار صادرات به کشورهاي افغانستان، عراق، ايتاليا، ترکمنستان و استراليا صورت گرفته است.

مرکز رشد هم داريد؟

بله، ما سه مرکز رشد در شهر‌هاي اسفراين، بجنورد و شيروان داريم. مرکز رشد اسفراين روي حوزه‌هاي متالوژي و صنعتي - معدني فعال است، مرکز رشد بجنورد، جامع است و در تمامي رشته‌ها از جمله آي‌تي، آي‌سي‌تي، کشاورزي، صنايع غذايي، خدمات و... فعاليت مي‌کند و مرکز رشدي که در شيروان داريم به‌طور تخصصي روي حوزه کشاورزي کار مي‌کند چون در آن‌جا مزارع علمي و پژوهشي وجود دارد. در اصل ما طي چند سالي که از فعاليت پارک خراسان شمالي مي‌گذرد، بيش از هر چيز روي زيرساخت‌ها کار کرديم. حدود 800 ميليون تومان کمک مستقيم و غيرمستقيم (به‌صورت تشکيل کارگاه‌ها و کمک به حضور شرکت‌ها در نمايشگاه‌هاي داخلي و بين‌المللي) به اين شرکت‌ها داشتيم و نزديک به 210 نفر اشتغال مستقيم توسط اين شرکت‌ها ايجاد شده است.

جالب است بدانيد که اين پارک در عمر نسبتا کوتاه خود، مديريت 5 نمايشگاه ملي و بين‌المللي را بر عهده داشته است.

اين نمايشگاهها چه بودهاند؟

ببينيد ما 270 کيلومتر مرز مشترک با کشور ترکمنستان داريم و در واقع اين کشور دروازه ورود ما به بازار آسياي ميانه است. ما پارک پايلوت و نمونه بوديم که فناوري و نوآوري را به آسياي ميانه ببريم. به همين دليل نمايشگاهي برگزار کرديم و زمينه حضور چندين شرکت دانش‌بنيان در اين نمايشگاه ايجاد شد. همچنين مديريت 3، 4 نمايشگاه ملي که در تهران و در حوزه کشاورزي برگزار مي‌شد، بر عهده پارک خراسان شمالي بود. با مديريت ما، تعدادي از شرکت‌ها از طريق همين نمايشگاه‌ها توانستند صادرات داشته باشند و زمينه‌ساز ورود ارز شوند. اين بهترين حالت براي جا افتادن يک پارک تازه تاسيس است. در نظر داشته باشيم که راه نجات اقتصاد ايران توجه به درون‌زايي و ظرفيت‌هايي است که توسط اين شرکت‌هاي دانش‌بنيان ايجاد مي‌شود. بايد کمک کنيم که اقتصادمان درون‌زا شود و خلق مزيت کند. اين رويکرد کليه پارک‌هاست و ما هم به نوبه خود به‌عنوان يک استان کوچک در تلاش هستيم با ظرفيت‌ها و توانمندي‌هايي که داريم در اين راه قدم برداريم.

نکتهاي که همواره روي آن تاکيد ميشود، اين است که پارکها و شرکتهاي دانشبنيان در هر استان در درجه اول روي توانمنديها و مشکلات خود تمرکز کنند و راهي بيابند که از طريق ظرفيتهاي موجود در استان، مشکلاتشان را حل کنند. شما چه ظرفيتها و مشکلاتي در استان خراسان شمالي داريد و آيا توانستهايد در اين راستا قدم برداريد؟

ظرفيت‌هاي ما در استان خراسان شمالي بيشتر در حوزه کشاورزي و صنايع غذايي است و به همين دليل شرکت‌هاي دانش‌بنياني را حمايت کرديم که در اين مسير کار مي‌کنند. مثلا شرکت‌هايي را داريم که در حوزه کودهاي بيولوژيک فعال هستند. همچنين ما در بخش آي‌تي و خدمات و صنعت و معدن، ظرفيت‌هايي داريم که از آن‌ها استفاده کرده‌ايم. معانت علمي و فناوري رياست جمهوري به تعدادي از اين شرکت‌هاي دانش‌بنيان کمک کرده و در مجموع با ارائه تسهيلاتي به مبلغ 600 ميليون تومان کمک کرده تا اين شرکت‌ها روي پاي خود بايستند و بتوانند مشکلات استان را حل کنند. اما متاسقانه تعدادي از شرکت‌ها نتوانسته‌اند از ظرفيت‌هاي معاونت استفاده کنند.

 چرا؟

مثلا واحدهاي فناور داريم که دانش‌بنيان نيستند، در نتيجه معاونت هم نمي تواند به آن‌ها کمک کند. اگر بتوانيم براي شرکت‌ها جا بيندازيم که حرکت به سمت دانش‌بنيان شدن به نفع خودشان است، اوضاع بهتر مي‌شود. استان‌هايي مثل خراسان شمالي را که زيرساخت‌هاي نوآوري و آموزش عالي در آن ضعيف است، نمي‌توان با استان‌هايي مثل آذربايجان غربي و اصفهان مقايسه کرد. من در فکر ساختمان نوآوري و تشکيل کارگاه هستم، اما در استان اصفهان به حضور در عرصه‌هاي بين‌المللي فکر مي‌کنند.

با توجه به اينکه در پارک خراسان شمالي با شرکتهاي زيادي در ارتباط هستيد، عمده مشکلات آنها را چه ميدانيد؟

چند مشکل کلان در کشور وجود دارد. در درجه اول ارزش ارزي بسياري از محصولات دانش‌بنيان مشخص نيست. ما براي محصول دانش‌بنيانمان استاندارد مورد نياز را ننوشتيم و قيمت‌گذاري درستي انجام نداده‌ايم. راهش هم اين است که يک شبکه سراسري قيمت‌گذاري و استانداردسازي تشکيل شود.

در درجه بعدي، مشکل اين‌جاست که بسياري از شرکت‌ها با قاعده‌ بازار و کسب و کار آشنا نيستند و اين باعث مي‌شود که نتوانند محصول توليدي خود را در بازار به فروش برسانند و ورشکست و از گردونه خارج شوند. اين اتفاق طبيعي است چون کسي که محصول را توليد کرده، تنها يک نخبه يا استاد دانشگاه است و چيزي از بازار نمي‌داند. از طرفي محصولي را به جامعه عرضه مي‌کند که تازه است و احتمالا بازار توانايي هضم آن را ندارد. بنابراين بايد کار فروش و بازاريابي به کساني سپرده شود که بازار را مي‌شناسند و نبض بازار در دستشان است، نه کساني که تنها با تسلط علمي خود موفق به خلق محصولي شده‌اند. ما سعي مي‌کنيم در پارک خراسان شمالي در قالب مشاوره‌هاي بازاريابي، حقوقي، قراردادها و... شرکت‌ها را نسبت به اين موضوع آگاه کنيم.

از طرفي متاسفانه جامعه ما هنوز به سمت استفاده از محصولات دانش‌بنيان جلب نشده است و ما همچنان واردکننده هستيم. ارتباط ضعيف صنعت و دانشگاه که از گذشته وجود داشته، هنوز هم وجود دارد و پارک‌ها قرار است نقش حلقه واسط را بازي کنند، اما ما هنوز هم با اين چالش مواجه هستيم که صنايع مادر و حتي صنايع کوچک و متوسط نمي‌توانند روي محصولات دانش‌بنيان داخلي حساب باز کنند. خريد و فروش محصولات به صورت سنتي انجام مي‌شود و نياز به تبليغات و پشتيباني داريم که فرهنگ استفاده از محصولات داخلي را در جامعه گسترش دهيم. بايد اين باور را در مردم ايجاد کنيم که فناوري نوين مي‌تواند ارزش افزوده فراوان در کشور ايجاد و از خروج ارز جلوگيري کند. براي رسيدن به اين مهم، لازم است شبکه‌سازي پارک‌ها در دستور کار قرار بگيرد. چون در حال حاضر پارک‌هاي کشور با يکديگر ارتباط چنداني ندارند. به اين شکل است که مي‌توانيم به سمت توليد محصولاتي برويم که نه‌تنها ارزآوري زيادي دارند، بلکه سرمايه چنداني را هم طلب نمي‌کنند.

بهطور خاص مشکلات پارک علم و فناوري خراسان شمالي چه چيزهايي است؟

ما بيشتر مشکلات ساختاري داريم. از زمان ايجاد استان خراسان شمالي، تنها 12 سال مي‌گذرد و اين بدين معني است که زيرساخت‌هاي آموزش عالي و فناوري ما در استان ضعيف است. ما حتي ساختمان و فضاي لازم نداريم که در اختيار شرکت‌ها قرار دهيم در حالي که اين يکي از خدماتي است که پارک‌ها به شرکت‌ها مي‌دهند. براي اين‌که استان خراسان شمالي هم بتواند با سرعت بيشتري پيشرفت کند، لازم است که سهم استان‌هاي ضعيف، جدا مشخص شود و ما را در تيم استان تهران قرار ندهند. براي اين‌که شرکت هاي ما بتوانند کم‌کم رمق پيدا کنند و وارد عرصه رقابت شوند، لازم است که در ابتدا، سهم خاصي برايشان در نظر گرفته شود و در مقوله اعتبارات هم دستمان براي کمک به اين شرکت‌ها بازتر باشد. بايد خودمان را جاي اين شرکت‌ها بگذاريم و ضوابط و قوانين را به سمتي ببريم که کار را براي اين افراد تسهيل کند.

 

 

تاریخ انتشار : 1395/07/19
کد : 72989
تعداد بازدید: 272