ضرورت توسعه اقتصادی کشور با ایجاد و پیشرفت اقتصاد دانش‌بنیان

معاون علمي و فناوري رئيس جمهور و رئيس بنياد ملي نخبگان بر ضرورت توسعه اقتصادی کشور با ایجاد و پیشرفت اقتصاد دانش‌بنیان تاكيد كرد.

به گزارش روابط‌عمومی بنياد ملي نخبگان، دکتر سورنا ستاری در همایش ملی "نقش و کارکرد فن‌بازار در ایجاد توسعه بازار فناوری کشور" که صبح امروز در محل سالن همایش‌های بین‌المللی رازی برگزار شد با تاکید بر اینکه  مقوله پژوهش، حوزه هزینه‌بری نیست گفت: در حقیقت پژوهش یک حوزه درآمدزاست و پژوهش در حوزه تجاری‌سازی نیازی به کمک‌های مالی و بلاعوض ندارد.

دبیر هیات امنا صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر اینکه در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان با مشکل بودجه روبه رو نیستیم تصریح کرد: سال آینده برای تجاری سازی هر میزان که لازم باشد وام در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان قرار می‌دهیم.  صندوق‌های خطر پذیر "VC"  نیز در این زمینه پیشرفت خوبی داشته‌اند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه این معاونت در پنج‌ماه نخستین دولت تدبیر و امید گام‌های اجرایی فراوانی برداشته است افزود: از جمله کارهای مثبتی که در این چندماه انجام شده است، راه ‌اندازی صندوق نوآوری و شکوفایی است. ایجاد تحرک بیشتر در پارک پردیس، ایجاد کریدورهای تجاری‌سازی، فعال کردن VCها و صندوق‌های خطر پذیر، ایجاد ارتباط معنی‌دار و تنگاتنگ میان بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی و فناوری در راستای حمایت از تجاری‌سازی و اختراعات و نیز راه اندازی 7 کریدور در 7 منطقه کشور و نیز اجرایی کردن سیکل دریافت وام از صندوق‌ نوآوری که  در حال حاضر آیین‌نامه‌های مربوطه به تصویب رسیده و تا قبل از پایان امسال حداقل به 10 شرکت دانش‌بنیان وارد سیکل پرداخت تسهیلات می‌شوند.

فرهنگ پژوهش در دانشگاه‌ها باید اصلاح و پروژه‌ها بازار محور شوند

دکتر ستاری با اشاره به اینکه زمان دعواهای سازمانی و بین دستگاهی گذشته است، افزود: در حال حاضر معاونت علمی و فناوری به هیچ حوزه‌ای در زمینه پژوهش نگاه بخشی ندارد و در توسعه پارک‌های فناوری  برای ورود به حوزه تجاری‌سازی کاملا جدی هستیم و از پارک‌ها و دانشگاه‌هایی که بتوانند در حوزه تجاری‌سازی ورود کنند حمایت می‌کنیم.

رئیس بنیاد ملی نخبگان به توسعه کریدورهای تجاری‌سازی در پارک‌های فناوری در کشور اشاره کرد و گفت: برای کریدورهای تجاری‌سازی مخترعان و نوآوران 6 یا 7 پارک فناوری را در سطح کشور معرفی و حمایت خواهیم کرد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به اینکه به طور جدی از مسائل مربوط به فن‌بازار حمایت می‌کنیم گفت: فرهنگ پژوهش در دانشگاه‌ها باید اصلاح و پروژه‌ها و پژوهش‌ها می‌بایست بازار محور شوند.

خاطر نشان می‌شود در این همایش دکتر مخبر دزفولی، دبیر شورای انقلاب فرهنگی، دکتر سلطانی، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر سید ابریشمی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان صنایع کوچک، و جمعی از مدیران معاونت علمی و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و... حضور داشتند.

تاریخ انتشار : 1392/12/12
کد : 72951
تعداد بازدید: 563