تنها سه شرکت فعال در حوزه محاسبات کوانتومی وجود دارد

خواص و قوانین فیزیک کوانتوم برای ذخیره‌سازی و انجام عملیات روی داده‌ها در رایانه‌های کوانتومی متجلی می‌شوند. این حوزه رو به پیشرفت، اما علی رغم تمامی جذابیت و کاربردهای بالقوه‌اش سرمایه‌گذاری کمی دارد. کارشناسان علت اصلی این امر را کمبود شرکت‌های فعال در این حوزه می‌دانند.

خواص و قوانین فیزیک کوانتوم برای ذخیره‌سازی و انجام عملیات روی داده‌ها در رایانه‌های کوانتومی متجلی می‌شوند. این حوزه رو به پیشرفت، علی رغم تمامی جذابیت و کاربردهای بالقوه‌اش سرمایه‌گذاری کمی دارد. کارشناسان علت اصلی این سرمایه‌گذاری کم را کمبود شرکت‌های فعال در این حوزه می‌دانند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، بر اساس بررسی‌های صورت گرفته بر روی مقاله‌های مطرح، به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران علاقه شدیدی به سرمایه‌گذاری در حوزه محاسبات کوانتومی دارند. مسئله اصلی که سرمایه‌گذار با آن مواجه است، نبود فرصت‌های سرمایه‌گذاری مناسب و علت اصلی آن، کمبود شرکت‌های فعال در این حوزه است. در حال حاضر، شرکت کانادایی دی‌ویو (D-Wave) تنها شرکت فروشنده رایانه‌های کوانتومی در بازار است.

دی‌ویو با شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگی مانند گوگل (Google)، ناسا (NASA) و لاکهید (Lockheed) همکاری می‌کند. استفاده گوگل از رایانه‌های ارائه‌شده توسط دی‌ویو و اعلام رضایت گوگل از آن، باعث مطرح شدن هرچه بیشتر این شرکت شده‌است. گوگل می‌گوید با کمک رایانه کوانتومی دی‌ویو، یک مسئله بهینه سازی را در چند ثانیه حل کرده‌است - مسئله‌ای که برای حل توسط رایانه‌های مرسوم، به ده هزار سال زمان نیاز داشت. شرکت‌های معدودی غیر از دی‌ویو در زمینهمحاسبات کوانتومی مشغول به فعالیت هستند، اما از میان آن‌ها، نام دو شرکت بیش از بقیه به چشم می‌خورد - شرکت کیوایکس‌برَنچ و ریجِتی.

شرکت کیوایکس‌برَنچ (QxBranch) فعالیت خود را از یک شرکت خصوصی با نام شوآل (Shoal) آغاز نمود. حوزه فعالیت شوآل مهندسی سیستم و توسعه نرم‌افزار بود و عموما با وزارت دفاع استرالیا (Australian Department of Defense) همکاری داشته‌ است. در سال 2014 شرکت شوآل با همکاری لاکهید مارتین (Lockheed Martin)، بر روی یکی از دو رایانه‌ تجاری کوانتومی فروخته‌شده در جهان فعالیت کردند.

نتیجه این همکاری، ظهور شاخه‌ای از شوآل به نام کیوایکس‌برَنچ بود. این شرکت بر روی توسعه و آزمایش کاربردهای تجاری محاسبات کوانتومی فعالیت می‌کند. لاکهید مارتین، شوآل را به خاطر تجربه‌اش در مدیریت پروژه‌های پیشرفته و بزرگ، و طراحی مدل‌سازی و شبیه‌سازی دقیق با فناوری محاسبات پیشرفته، انتخاب نموده است. کیوایکس‌برَنچ که با دی‌ویو رابطه نزدیکی دارد، هم اکنون خود را به عنوان اولین شرکت نرم‌افزاری محاسبات کوانتومی مطرح کرده‌است.

شرکت ریجِتی (Rigetti) از برکلی کالیفرنیا، در سال 2013 از مرکز رشد وای کامبینیتور (Y Combinator) پایه‌گذاری گردید. 17 سرمایه‌گذار مختلف تاکنون 3 میلیون دلار در ریجِتی سرمایه‌گذاری کرده‌اند - سرمایه‌گذاران به مقدار کمی در این شرکت سرمایه‌گذاری کردند تا از بازخورد سرمایه‌گذاری خود اطمینان حاصل نمایند. به عکس، دی‌ویو 120 میلیون دلار از 14 سرمایه‌گذار بزرگ تاکنون سرمایه‌گذاری داشته‌است.

موسس آن چاد ریجتی پیش از این یک متخصص فنی در محاسبات کوانتومی سه‌بعدی در مرکز تحقیقات آی‌بیاِم (IBM) بوده‌است. ریجتی تیمی از محققان مطرح در حوزه محاسبات کوانتومی را تشکیل داد تا یک پردازنده کوانتومی با استفاده از یک فناوری با قابلیت افزایش مقیاس و ارزان تولید کند.

این کار تحقیقاتی، به جنبه‌های سخت‌افزاری محاسبات کوانتومی نمی‌پردازد. به جای آن تیم تحقیقاتی با استفاده از نرم افزار شبیه‌سازی اَنسیس (Ansys) تغییرات را بدون نیاز به ساخت مدار واقعی بررسی کردند. ریجتی امیدوار است که این روش خاص و وجود محققان مطرح در این پروژه، در ساخت سریع‌ترین رایانه‌ دنیا به آن‌ها کمک کند.

کارشناسان معمولا از آلفابِت (Alphabet) به عنوان یک شرکت محاسبات کوانتومی یاد می‌کنند، اما سرمایه‌گذاران با این قضیه موافق نیستند. این شرکت در طول دو سال گذشته با دی‌ویو همکاری داشته و گفته می‌شود که مشغول توسعه رایانه‌ کوانتومی خود است. با توجه به این که به تازگی این شرکت قرارداد خود را با دی‌ویو به مدت هفت سال افزایش داده، به نظر می‌رسد که آلفابِت متعهد به فعالیت در حوزه توسعه محاسبات کوانتومی است.

با این حال، تقسیم‌بندی شرکت‌ها معمولا بر اساس میزان فروش آن‌ها است. با در نظر گرفتن فروش 66 میلیارد دلار در سال 2014، قبول آلفابِت به عنوان یک شرکت محاسبات رایانه‌ای را دشوار می‌سازد. در حال حاضر به نظر می‌رسد درآمد این شرکت در حوزه محاسبات شناختی تقریبا صفر است.

از نقطه نظر سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بزرگ دیگر نیز شرایطی مشابه دارند. اینتل (Intel) اخیرا اعلام نموده که 50 میلیون دلار در حوزه تحقیق‌وتوسعه محاسبات کوانتومی سرمایه‌گذاری کرده‌است. آی‌بیاِم نیز تراشه محاسبات کوانتومی خود را توسعه داده و به تازگی بر روی روش‌های تصحیح خطا (برای سخت‌افزار کوانتمی) مشغول به فعالیت شده‌است. همانند آلفابِت، اینتل و آی‌بیاِم را نمی‌توان یک شرکت محاسبات کوانتومی در نظر گرفت.

بنابراین به نظر می‌رسد که در حال حاضر تنها سه شرکت دی‌ویو، کیوایکس‌برَنچ و ریجتی حضوری فعال و مستقیم در حوزه محاسبات کوانتومی دارند.

منبع : http://www.nanalyze.com/2016/01/2-quantum-computing-companies-that-are-not-d-wave

 

تاریخ انتشار : 1394/10/30
کد : 72950
تعداد بازدید: 547