دکتر سلطانخواه فعالیت ها و اقدامات چهارساله خود را تشریح کرد

دکتر سلطانخواه معاون سابق علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس سابق بنیاد ملی نخبگان، فعالیت ها و اقدامات چهارساله خود را تشریح کرد.

دکتر سلطانخواه معاون سابق علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس سابق بنیاد ملی نخبگان، فعالیت ها و اقدامات چهارساله خود را تشریح کرد.

 

به گزارش روابط عمومی بنیاد ملی نخبگان، دکتر نسرین سلطانخواه در مراسم تودیع خود از سمت معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان که عصر سه شنبه با حضور معاون اول رئیس جمهوری در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد،اظهارکرد: نمی توان از پیشرفت های علمی و فناوری صحبت کرد اما از راهنمایی ها، دید عمیق و هدایت کلان رهبری معظم انقلاب اسلامی چیزی نگفت؛ به راستی در تمامی امور از گسترش فعالیت های علمی و فناوری و تکمیل زنجیره دانش و تا حاکم کردن گفتمان مربوطه را مدیون این بزرگ معلم فرزانه هستیم.

وی افزود: این موهبتی است که کمتر کشوری در منطقه و جهان از آن برخوردار است و شکر این نعمت باید که ادا شود و این مهم نیز با تلاش بیشتر و دستاوردهای عمیق و گسترده تر و قرار دادن علم ، دانش و فناوری در مسیر سعادت مردم و اقتدار امکان پذیر است.

وی با اشاره به راه اندازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به ابتکار دولت نهم گفت: مقام معظم رهبری نیز بلافاصله حمایت های بی دریغی از معاونت کرده و آن را یک اقدام ساختاری مثبت تلقی کردند و معاونت را مبارک دانستند و فرمودند که کارهای بزرگ و مهمی می تواند انجام دهد.

وی در ادامه با تشکر از دکتر روحانی - رئیس جمهوری دولت یازدهم - که این مسئولیت را از دوش وی برداشتند، اظهار امیدواری کرد که با حمایت های بیش از پیش رئیس جمهور و با مدیریت عالی دکتر ستاری کار در مسیر پرنشاط تر بتواند ادامه پیدا کند.

دکتر سلطانخواه با تاکید بر اینکه توجه به چابک و کوچک بودن ستاد و عدم تصدی گری امور توسط معاونت علمی و فناوری همواره در چهار سال گذشته مدنظر بوده است، گفت:این معاونت با حدود 100 تن از کارشناسان و مدیران کار خود را ادامه می دهد در حالی که می توانست با یک نگاه غیر حرفه ای تعداد پرسنل خود را چندین برابر افزایش دهد. به طور کلی کمتر از 2 درصد اعتبارات معاونت را هزینه های جاری آن تشکیل می دهد و 98 درصد آن به صورت برنامه ای هزینه می شود که تقریبا بین کلیه دستگاه ها و ادارات دولتی نمونه است.

به گفته دکتر سطانخواه البته معاونت علمی و فناوری فعالیت های بسیار مهمی انجام داده است که تاثیر زیادی در ارتقا نظام علم و فناوری کشور داشته که به هیچ وجه برای اجرای آن از منابع مالی استفاده نشده است و آن فعالیت در جهت ایجاد ساختار و تصویب قوانین بوده است.

وی یادآور شد: ایجاد انسجام تشکیلاتی و اداری بین معاونت و بخش های پیرامونی آن همچون صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران، مرکز همکاری های فناوری ریاست جهموری،پارک فناوری پردیس،ستادها و کانون ها از مهمترین دغدغه ها بود که با حمایت بی دریغ رئیس جمهوری انجام شد.

دکتر سلطانخواه عدم ورود معاونت و معاونان و مدیران معاونت به انجام کارهای تحقیقاتی و پروژه ای از مسیر اعتبارات معاونت یکی از سرلوحه های کاری مجموعه زیر نظر خود عنوان کرد و گفت: در طول چهار سال گذشته معاونت، اجرای هیچ طرح پژوهشی و فناوری را راسا تقبل نکرده است.هیچ طرحی توسط مدیران معاونت به اجرا در نیامده و این مدیران تنها در چارچوب طراحی کلان،پیشبرد کار، نظارت بر روند فعالیت ها تلاش کرده اند و در هیچ طرح اجرایی دخالت نکرده اند که این موضوع به پاکی سیستم و نظام اداری کمک شایانی کرد.

معاون سابق علمی و فناوری رئیس جمهور تصریح کرد: توجه به استان های محروم و ظرفیت های موجود در اقصی نقاط کشور،برگزاری جشنواره علم تا عمل، مصوبات استانی در سفرهای استانی،تخصیص اعتبار برای نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی، حمایت از فناوران در پارک ها و مراکز رشد گویای آن است که معاونت در طول چهار سال گذشته تنها به تهران و چند استان بزرگ توجه نکرد است و رشد و بالندگی استعدادها در سراسر کشور را مدنظر قرار داده است که می توان به راه اندازی بنیادهای استانی نخبگان و برگزاری جشنواره های منطقه ای اختراعات اشاره کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه برای تثبیت قانونی فعالیت های معاونت با توجه به نوپا بودن و نوبودن آن تلاش شد، خاطرنشان کرد: امروزه بسیاری از فعالیت های معاونت از جمله ستادهای فناوری های راهبردی، کانون های هماهنگی دانش و صنعت،دیپلماسی علمی و فناوری،تولید و صادرات کالاهای دانش بنیان یا مسیر قانونی و مصوبه خود را پشت سر گذاشته اند و یا در آخرین مرحله اخذ مصوبه هستند و این تثبیت فعالیت های معاونت در چارچوب نقشه جامع علمی کشور و اسناد بالادستی است که قدرت مانور خوبی برای آینده معاونت فراهم آورده است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور دولت دهم، درباره بررسی روند فعالیت ها در بخش توسعه فناوری و نوآوری گفت: توجه توامان به فناوری پیشرفته و فناوری های متوسط که هر کدام دارای مولفه هایی هستند و می توانند در بستر مشخصی رشد کنند. فناوری های  پیشرفته دارای ریسک پذیری بالا و نیاز به سرمایه گذاری هنگفت و ایجاد بازار دارد. در مقابل فناوری های متوسط به طور مستقیم با نیازهای مردم همراه است. در این اینجا دغدغه اصلی بازار نیست بلکه کیفیت و رقابات پذیری قیمتی حرف اول را می زند و لذا بلاید به نفوذ  فناوری های پیشرفته در بدنه صنعت متوسط که می توانند رشد همه جانبه این فناوری را به همراه آورد توجه شود.

وی ادامه داد: معاونت علمی و فناوری با تاسیس 10 ستاد توسعه فناوری های راهبردی در راستای فناوری های پبشرفته و 62 کانون هماهنگی دانش و صنعت در راستای فناوری های متوسط فعالیت می کند.

رئیس سابق بنیاد ملی نخبگان با تاکید براینکه تجاری سازی به عنوان کلیدی ترین فضای رشد فناوری در سالهای گذشته مدنظر قرار گرفت، افزود: حمایت از پارک های علم و فناوری و مراکز رشد، اختصاص بخشی از اعتبارات ستادها به حمایت از شرکت های دانش بنیان، جشنواره های سالانه علم تا عمل از جمله این موارد است.حتی اختصاص بخشی از طرح های کلان ملی فناوری و نوآوری به امر تجاری سازی سبب شد که معاونت دستاوردهای مهمی در این زمینه داشته باشد و در کنار پیگیری باری تصویب قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان به عنوان مهمترین قانون توسعه فناوری کشور برای قانونمند شدن موضوع حمایت از تجاری سازی بوده است.

وی افزود: در این راستا کارگروه ارزیابی و تشخیص شرکت ها و موسسات دانش بنیان در آذرماه سال 91 فعالیت خود را آغاز کرد و سامانه ارززیابی هم در اسفندماه سال گذشته فعال شد و هم اکنون شرکت های متقاضی در روند ارزیابی توسط کارگزاران هستند. همچنین آیین نامه های انواع تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی در کمیسیون دائمی صندوق بر اساس تقویض هیات امنا مصوب شد و راه برای اعطای تسهیلات در صندوق باز شده است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور دولت دهم خاطرنشان کرد: همچنین در سال 92 برای حمایت از تجاری سازی از مسیر کشش بازار نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی برگزار شد که در مجموع حمایت معاونت و خرید دانشگاه ها حدود 50 میلیارد تومان محصولات داخلی برای دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی سفارش داده شد که دورنمای خوبی را به نمایش می گذارد.یعنی معاونت در مسیر تجاری سازی تنها به طرف عرضه توجه نکرد بلکه حمایت از طرف تقاضا و بازار سازی را نیز مدنظر قرار داده است. البته برخی از تجهیزات آزمایشگاهی تولید شده توسط شرکت های دانش بنیان قبلا لا حمایت ستادهای فناوری های راهبردی برای نمونه سازی و تولید حمایت شده اند.

وی تاکید کرد: عقد تفاهم نامه های متعدد با دستگاه های مرتبط با توسعه فناوری ازجمله وزارت نفت، بهداشت،صنعت،معدن و تجارت، سازمان ملی استاندارد،وزارت جهاد کشاورزی سازمان انرژی اتمی، وزارت علوم از جمله  اقدامات موثر معاونت برای بهره گیری از ظرفیت کلیه دستگاه ها در راستای توسعه فناوری و نوآوری است.

دکتر سلطانخواه افزود: بسیاری از تفاهم نامه ها به صورت کار اجرایی مشخص در آمد و تاکنون 27 طرح کلان فناوری و نوآوری در زمینه دارویی، تجهیزات پزشکی،فعالیت های کشاورزی،تولید رادیو دارو،از دل این تفاهم نامه ها بیرون آمده است و از دستاوردهای به نتیجه رسیده برخی از این طرح ها جامعه علمی و فناوری و به نحوی عموم جامعه از برکات آن برخوردار شده اند.

همچنین تولید بیش از 30 دارو و رادیو دارو، طراحی و ساخت و راه اندازی اولین شبکه کلی ابررایانش ایران (شامل دو ابررایانه ملی و گرید محاسباتی) و ایجاد گلخانه تراربخت از دیگر دستاوردها محسوب می شود.

وی با اشاره به تدوین دیپلماسی علمی و فناوری در راستای توسعه فناوری گفت: اعتقاد ما بر این است که در توسعه فناوری ارتباط با دیگر کشورها و انتقال داخل به خارج و بالعکس دانش فنی می تواند در مسیر توسعه فناوری و نوآوری کشور نقش به سزایی داشته باشد. شناخت بازارها و فتح بازارهای منطقه ای و جهانی برای صادرات کالا و خدمات دانش بنیان به عنوان یکی از محورهای توسعه فناوری در نظر گرفته شد و قالب آن در چارچوب دیپلماسی علمی و فناوری تصویب شد.

دکتر سلطانخواه تاکید کرد: سند دیپلماسی علم و فناوری به عنوان سند بالادستی حوزه دیپلماسی علمی و فناوری تهیه شد و در نوبی بررسی شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

به گفته دکتر سلطانخواه معاونت علمی و فناوری و ستادهای فناوری های راهبردی، برنامه های مشخصی برای حمایت از صادرات کالا و خدمات دانش بنیان را در دستور کار دارند و میزان صادرات کالا و خدمات دانش بنیان در سال 91، 900 میلیون دلار رسید.

وی در بخش دیگری از سخنانش توسعه فناوری را محتاج توسعه علمی دانست و افزود: اگر چه توسعه علمی خود به خود منجر به توسعه فناوری نمی شود اما  شرط لازم توسعه فناوری، توسعه علمی است.یکی از شاخص های مهم توسعه یافتگی علمی در هر کشوری تعداد نشریات علمی و تخصصی و تعداد تشکل های علمی یک کشور است.

بنابراین حمایت از نشریات علمی در دستور کار معاونت علمی و فناوری قرار گرفت و برای بروز رسانی و الکترونیکی کردن و استفاده از داوران بین المللی حمایت شدند. زیرا بسیاری از مقالات در مجلات داخلی چاپ می شوند که در شبکه علمی دنیا شمرده نمی شوند بلکه باید رشد کمی و کیفی نشریات در داخل توجه شود تا بتوانیم سهم کشور در انتشار علم در دنیا افزایش دهیم.

رئیس سابق بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه بخش مهمی از بار ترویج علم، توسعه علم و رصد علم بر عهده انجمن های علمی است، گفت: ممیزی و رصد 417 موضوع علمی، در 7 شاخه اصلی علم به انجمن های علمی واگذار شد تا از این طریق هم از ظرفیت و توانمندی آنان به کار گرفته شودو هم از این طریق مورد حمایت قرار گیرد. همچنین بخش مهمی از تحقیقات درمراکز علمی توسط دانشجویان دوره دکتری انجام می گیرد لذا برای تقاضا محور شدن و کاربردی شدن تحقیقات دانشجویان دکتری، طرح اعطای پژوهانه طی چهار سال گذشته، به نحو کاملا برنامه ریزی شده انجام شد که بر اساس آن به بیش از 17 هزار و 605 دانشجوی دکتری جمعا به مبلغ 78 میلیارد تومان پژوهانه پرداخت شده است و امیدوارم این روند به نحو مطلوب تر و اثرگذارتر ادامه یابد.

دکتر سلطانخواه با بیان اینکه هدف کلی ارتقا نظام ملی نوآوری و تکمیل چرخه نوآوری در کشور بود،گفت: یکی از مشخصه های آن تعادل در عرضه و تقاضای فناوری و تعامل بین دستگاهی است. علی رغم تمامی فعالیت ها هنوز در میانه راهیم که امیدوام با تدبیر و تلاش دکتر ستاری این راه ادامه یافته و کاملتر شود.

نکته مهم آن است که در دولت نهم و دهم علاوه بر سیاست و اقتصاد که به مانند دولت های قبل محور کار قرار گرفت با برخی از اقداماتی که انجام شد علم وفناوری به یک پایه و یک زیربنای محوری تبدیل شد.

وی با اشاره به فعالیت های صورت گرفته در بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: شاید بین کشورهای جهان از معدود کشورهایی باشیم که سازوکار حمایتی اینگونه سامان یافته از نخبگان با پشتیبانی عالیترین مقام نظام و در سطح معاونت رئیس جمهوری داشته باشند که هم اکنون تعداد نخبگان و استعدادهای برتر از رده های سنی مختلف به مرز 13 هزار نفر رسیده است.

وی افزود: بر اساس بیش از 40 آیین نامه مصوب هیات امنای بنیاد ملی نخبگان،مصوبات شورای علمی نخبگان حمایت های مادی و معنوی مستقیم و غیر مستقیم در ابعاد مختلف با یک برنامه و پیش زیمنه نظری قوی و منسجم عملیاتی شده است.

دکتر سلطانخواه ادامه داد: پیرو فرمان تاریخی مقام معظم رهبری مبنی بر تدوین سند راهبردی کشور در امور نخبگان،این سند با همکاری جمعی از اساتید وف فرهیختگان و خبرگان تدوین و به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید و در حال حاضر ستاد اجرایی سازی یسند تشکیل و فعالیت خود را آغاز کرده است.

رئیس سابق بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: ایجاد بانک اطلاعات و سامانه نخبگان و ارائه آمار شفاف و دقیق و قابل دفاع از مهاجرت های علمی به صورت دوره ای، برگزاری 42 دوره جشنواره نوآوری و شکوفایی برای تجاری سازی اختراعات در سطح استانی، منطقه ای و ملی با حضور مخترعان و نوآوران در راستای تجاری سازی یافته های علمی و صنعتی مخترعان و نخبگان، تصویب برنامه های فرهنگی بنیاد ملی نخبگان و برگزاری اردوها و دروه های متنوع و موفق فرهنگی،آموزشی برای نخبگان در سراسر کشور به تناوب و به صورت دوره ای، راه اندازی و فعالیت بنیادهای نخبگان در 30 استان کشور،اعطای تسهیلات نظام وظیفه ، تسهیلات ویژه محققان جوان دوره های پسا دکتری و اعطای بورس در مقطع دکتری به نخبگان و استعدادهای برتر و اعطای جایزه ملی علامه طباطبایی به اساتید برجسته علمی کشور و اعطای جایزه شهید آوینی به نخبگان هنری از دیگر فعالیت های بنیاد ملی نخبگان طی سالهای گذشته بوده است.

وی افزود: همچنین طی چهار سال گذشته تصویب و ابلاغ و اجرای موفق مرحله اول طرح شهاب باعنوان شناسایی و هدایت استعداد برتر دانش آموزی با همکاری بنیاد و وزارت آموزش و پرورش انجام شده که امید است که با همکاری آن وزارتخانه بنیاد ملی نخبگان در اجرای موفق مرحله دوم و مراحل بعدی موفق باشد تا ان شاءالله هیچ استعدادی در هیچ یک از نقاط کشور هدر نرود.

تاریخ انتشار : 1392/07/27
کد : 72935
تعداد بازدید: 734