ایران آماده گسترش همکاری با سومالی برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان است

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران در دیدار وزیر علوم سومالی، بر گسترش همکاری‌ها بین دو کشور برای توسعه اقتصاد دانش بنیان تاکید کرد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران در دیدار وزیر علوم سومالی، بر گسترش همکاری‌ها بین دو کشور برای توسعه اقتصاد دانش بنیان تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، دکتر قاسم حسن؛ وزیر علوم سومالی با دکتر سورنا ستاری؛ معاون علمی و فناوری رییس جمهوری کشورمان دیدار و گفت وگو کرد.

در این دیدار ستاری با اشاره به تلاش کشور برای فاصله گرفتن از اقتصاد نفتی، ضمن اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای گسترش همکاری ها با سومالی برای توسعه اقتصاد دانش بنیان، افزود: در حوزه امنیت فناوری و فناوری های امنیتی، همکاری های بسیار خوبی با کشورهای همسایه داشته ایم و در زمینه تبادل دانشجو و همکاری های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات آماده هستیم.

ستاری با بیان اینکه ایران در حوزه های مختلفی از فناوری همچون فناوری نانو و بایو جزو سرآمدان دنیاست، ابراز کرد: از همین رو ما می توانیم در زمینه های متعدد فناوری به سومالی دانش و تجارب خود را منتقل کنیم.

وی همچنین به ظرفیت های بالای آکادمیک ایران در زمینه تبادل دانشجو اشاره کرد و گفت: ما به سومالی، به عنوان کشوری دوست می نگریم و آماده همکاری در مباحث مورد علاقه هستیم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به برگزاری پنجمین جشنواره و نمایشگاه ملی علم تا عمل که از این روزها در مصلی امام خمینی(ره) تهران برگزار می شود، پیشنهاد کرد وزیر علوم سومالی و هیئت همراه از این نمایشگاه دیدن کنند تا با آشنایی نسبت به دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه تجاری سازی فناوری، فرآیند همکاری های بین دو کشور، مشخص تر و هموارتر شود.

ستاری همچنین به تلاش های شرکت های دانش بنیان در پارک فناوری پردیس معاونت علمی و درآمد قابل توجه آن در سال جاری اشاره کرد و افزود: در بخش تجهیزات آزمایشگاهی نیز فعالیت های چشمگیری در مسیر خودکفایی صورت گرفته است و آماده ایم تا تجربیات مان را در این زمینه ها به کشور سومالی منتقل کنیم.

در ادامه دیدار، دکتر قاسم حسن وزیر علوم سومالی اظهار کرد: تمرکز ما بر روی لایه های مختلفی از مسائل اجتماعی، اقتصادی و علمی است و تلاش می کنیم تا چرخش مثبتی به سمت توسعه داشته باشیم.

وی افزود: در کشور سومالی این ظرفیت فراهم است تا بتوانیم از فناوری های روز استفاده کنیم و در این راستا توجه ویژه ای به اقتصاد مجازی و بدون کاغذ داشته ایم.

وزیر علوم سومالی با استقبال از همکاری هابا جمهوری اسلامی ایران برای توسعه دانش بنیان و تحصیلات تکمیلی در سومالی، ابراز کرد: در سومالی ما دارای منابع انسانی بسیار خوبی هستیم که امیدواریم با ایجاد همکاری های علمی و فناوری و دانشگاهی با ایران، در جهت بهبود وضعیت شغلی نسل جوان کشورمان گام های ارزنده ای برداریم.

 

تاریخ انتشار : 1393/12/04
کد : 72933
تعداد بازدید: 372