بنیاد ملی نخبگان در پی جایگزین کردن «تعهد» به جای «توقع» در آحاد اجتماعات نخبگانی است

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان، نخبگان را قافله‌سالار و پیش‌قراول پیشرفت و رشد کشور برشمرد و گفت: هوش و استعدادبرتر یکی از ارزاق و نعمت‌های‌الهی است که فرد برخوردار، باید ضمن شکرگزاری، از آن در راه رشد و تعالی فردی و اجتماعی استفاده کند.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان، نخبگان را قافله‌سالار و پیش‌قراول پیشرفت و رشد کشور برشمرد و گفت: هوش و استعدادبرتر یکی از ارزاق و نعمت‌های‌الهی است که فرد برخوردار، باید ضمن شکرگزاری، از آن در راه رشد و تعالی فردی و اجتماعی استفاده کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ دکتر غلامعلی منتظر؛ معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان در «دهمین همایش ملی نخبگان فردا»، با اشاره به منویات مقام‌معظم‌رهبری، گفت: هوش و استعدادبرتر یکی از ارزاق و نعمت‌های الهی است که فرد برخوردار، باید ضمن شکرگزاری، از آن در راه رشد و تعالی فردی و اجتماعی استفاده کند.

وی افزود: علاوه بر هوش و استعداد، تلاش و صبر در انجام فعالیت‌های علمی نیز ازجمله ارزاق الهی است و طبق فرموده قرآن‌حکیم، فرد باید از رزق خود انفاق کند. به‌عبارت دیگر افراد برخوردار از این مزیت‌ها بیش از دیگران در قبال جامعه مسؤول هستند و باید بیش از دیگران برای رسیدن به نقطه مطلوب تلاش کنند. در این بین نهادها و دستگاه‌های موجود نیز موظفند برای فراهم‌کردن بستر مناسب برای اثرگذاری این گروه عزیز و مهم در جامعه تلاش کرده و ظرفیت‌های خود را در این راه به‌کار گیرند.

منتظر نخبگان را قافله‌سالار و پیش‌قراول پیشرفت و رشد کشور برشمرد و اظهار داشت: احساس مسؤولیت در قبال جامعه یکی از ویژگی‌های این افراد  است. تمام برنامه‌های بنیاد ملی نخبگان نیز برای تغییر نگرش و فرهنگ حاکم بر فضای نخبگانی و جهت‌دهی به آن از حس «توقع» به سمت احساس «تعهد» در میان آحاد اجتماعات نخبگانی است.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان در ادامه ضمن تعریف نخبه و مستعدبرتر از نگاه سند راهبردی کشور در امور نخبگان، تخصص و خبرگی، هوش و استعدادبرتر و اثرگذاری را از شاخصه‌های اصلی «نخبه» برشمرد و گفت: نخبگی امری است که در بستر اجتماع تحقق می‌یابد بنابراین فرد نخبه باید در چارچوب «گفتمان نظام اسلامی» حرکت کند و بدون این مهم نمی‌توان واژه نخبه را برای چنین فردی به‌کار برد.

وی به رویکردهای اصلی شناسایی مستعدان‌برتر اشاره کرد و افزود: تنوع فعاليت‌هاي نخبگاني، سعه دايره نخبگاني، ترويج فرهنگ كار و تلاش به این معنا که فرد بداند، داشتن استعداد درخشان، « نعمتی تعهدآور» است نه «مزيتی توقع‌آفرين»، تداوم «فعاليت‌هاي نخبگاني» و همچنین توجه به رويكرد «نهاد محوري» به معنای دانشگاه پايه‌اي/استاد محوري مهمترین رویکردهای بنیاد ملی نخبگان در شناسایی مستعدان‌برتر دانشگاهی است.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان حمایت از اجتماع نخبگانی را یکی از رسالت‌های مهم بنیاد عنوان کرد و اظهار داشت: به‌منظور تسهیل مسیر حرکت مستعدان‌برتر و باتوجه به تفاوت استعداد دانشجویان و هدایت آنان، تسهیلات در قالب جایزه‌های آموزش، پژوهش، فنّاور و فرهنگ به دانشجویان برگزیده اعطا می‌‎شود.

منتظر یادآور شد: جايزه‌هاي تحصيلي در سه مقطع «كارشناسي»، «كارشناسي‌ارشد» و «دكتري‌تخصصي» به دانشجويان مشمول اعطا مي‌شود. ضمنا دانشجویان رشته‌های پزشکی، سال اول تا چهارم دوره دكتري حرفه‌اي معادل دانشجويان دوره‌كارشناسي، سال پنجم تا هفتم دوره دكتري حرفه‌اي معادل دانشجويان دوره‌كارشناسي‌ارشد و دانشجويان دوره تخصص و فوق‌تخصص معادل دانشجويان دوره دكتري تخصصي محسوب می‌شوند.

وی با بیان اینکه برگزيدگان المپيادهاي علمي و برگزیدگان آزمون‌های سراسری ورود به کارشناسی، در سالِ برگزیده‌شدن می‌توانند بدون محاسبه امتیاز از تسهیلات اعطایی بهره‌مند شوند، خاطرنشان کرد: دارندگان نشان طلا، نقره و برنز المپيادهاي ملّي علمي دانش‌آموزي، رتبه‌هاي اول تا سوم المپيادهاي ملّي علمي دانشجويي، دانشجويان نمونه كشوري، دارندگان رتبه‌های 1 تا 150 گروه رياضي و فني، 1 تا 100 گروه علوم تجربي، 1 تا 100 گروه علوم انساني، 1 تا 40 گروه هنر و 1 تا 20 گروه زبان خارجي نیز در سال اول به‌عنوان مستعدبرتر مشمول آئین‌نامه‌ها خواهند شد.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان با اشاره به جوایز دوره کارشناسی، گفت: اعتبار توانمندي آموزشي ذیل جایزۀ آموزش، اعتبار «ارتباطات علمي» و «اجراي پايان‌نامه» ذیل جایزۀ پژوهش و اعتبار «توان‌مندي‌كارآفريني» ذیل جایزۀ فنّاوری ازجمله جوایز در نظر گرفته‌شده برای مقطع کارشناسی است. علاوه بر آن، جایزۀ فرهنگ نیز مشتمل بر راتبه دانشجويي، بيمه تكميلي، هديه ازدواج و وديعه اجاره مسكن است که افراد می‌توانند از آن برخوردار شوند. لازم به ذکر است کلیۀ تسهیلات به مدت یک‌سال به افراد اعطا می‌شود و فرد تنها در صورت تداوم فعالیت‌های نخبگانی می‌تواند در سال‌های بعد نیز از آنها استفاده کنند.

منتظر با اشاره به تسهیلات دوره كارشناسي‌ارشد، اعتبار آموزش‌ياري و جايزه شهيد احدي (ادامه‌تحصیل بدون کنکور در مقطع دکتری) را ازجمله جوایز آموزشی این مقطع برشمرد و گفت: به‌دلیل اهمیت پژوهش در تحصیلات‌تکمیلی بنیادملی نخبگان تلاش کرده است تسهیلات مناسبی را در نظر بگیرد که از آن جمله می‌توان به اعتبارت پژوهش‌ياري، ارتباطات علمي، اجراي پايان‌نامه، شركت در مجامع علمي داخلي/خارجی پژوهش و استفاده از شبكهآزمايشگاهي اشاره کرد.

وی با بیان اینکه اعتبارات فن‌ياري، توان‌مندي‌كارآفريني، هسته فنّاوري وكارآفريني در ذیل جایزۀ فنّاوری قرار دارند، افزود: دانشجو مجاز است از بين سه اعتبار «آموزش‌ياري»، «پژوهش‌ياري» و «فن‌ياري» فقط از يكي و از بين دو اعتبار «هسته پژوهشي» و «هسته فنّاوري وكارآفريني» نيز فقط از يكي بهره‌مند شود.

منتظر با بیان اینکه جوایز تحصیلی در مقطع دکتری رشد چشمگیری دارد، اظهار داشت: جایزۀ آموزش شامل اعتبار آموزش‌ياري و اعتبار توان‌مندي آموزشي است. اعتبارات پژوهش‌ياري، ارتباطات علمي، اجراي رساله دكتري، شركت در مجامع علمي داخلي، شركت در مجامع علمي خارجي، اعزام به فرصت مطالعاتي داخلي، اعزام به فرصت مطالعاتي خارجي، هسته پژوهش و استفاده از شبكه آزمايشگاهي اهم تسهیلات موجود در سبد جایزۀ پژوهشی است که نسبت به مقطع کارشناسی‌ارشد از هر لحاظ افزایش یافته است. جایزۀ فنّاوری نیز از اعتبارات فن‌ياري، توان‌مندي‌كارآفريني و هسته فنّاوري وكارآفريني تشکیل شده است.

وی افزود: همچون مقطع کارشناسی‌ارشد، در دوره دکتری نیز راتبه دانشجويي، بيمه اشتغال، بيمه تكميلي، هديه ازدواج و وديعه اجاره مسكن( در قالب جایزۀ فرهنگ) به مشمولان اعطا می‌شود.

منتظر یادآور شد: بنا به رویکرد بنیاد کلی نخبگان اعطای راتبه‌های مالی تنها در قبال انجام کار در دانشگاه به افراد تعلق می‌گیرد.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان در بخش دیگری از سخنان خود به تسهیلات نظام‌وظیفه اشاره کرد و گفت: دانشجويان دوره كارشناسي پس‌از اتمام تحصيل و در صورت اشتغال در شركت دانش‌بنيان مي‌توانند در فرايند تسهيلات نظام‌وظيفه شركت كنند. دانشجويان دوره كارشناسي ارشد نیز پس‌ از اتمام تحصيل مي‌توانند در فرايند تسهيلات نظام وظيفه شركت كنند ضمن اینکه دانشجويان دوره دكتري پس از دفاع موفقيت‌آميز از پروپوزال رسالۀ خود مي‌توانند در این فرايند حضور یابند و از تسهیلات نظام وظیفۀ بنیاد استفاده کنند این تسهیلات شامل گذراندن دوره خدمت در زمانی کوتاه تر (دست کم نصف دوره سایر مشمولان) اجرای طرحی پژوهشی، فناورانه یا فرهنگی به عنوان طرح خدمت و امکان اشتغال (استخدام) قبل از پایان دوره نظام وظیفه است.

 

 

تاریخ انتشار : 1395/07/29
کد : 72924
تعداد بازدید: 347