بکارگیری نخبگان بومی در امور اجرایی استان هرمزگان

جادری با اعلام این خبر که بکارگیری نخبگان بومی در امور اجرایی استان از اولویت‌های استانداری هرمزگان است، گفت: ایده‌ها و نظرات نخبگان باید در دستورکار دستگاه‌های اجرایی و همچنین سرلوحه برنامه‌ریزی‌های استان قرار بگیرد تا بتوان سرعت بیشتری به روند توسعه استان بخشید.

جادری با اعلام این خبر که بکارگیری نخبگان بومی در امور اجرایی استان از اولویت‌های استانداری هرمزگان است،گفت: ایده‌ها و نظرات نخبگان باید در دستورکار دستگاه‌های اجرایی و همچنین سرلوحه برنامه‌ریزی‌های استان قرار بگیرد تا بتوان سرعت بیشتری به روند توسعه استان بخشید.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ جاسم جادری؛ استاندار هرمزگان در نشست هم‌اندیشی با نخبگان استان، خلاقیت، نواندیشی و ایده‌پردازی را از مهمترین ویژگی‌های نخبگان دانست و گفت: استانداری برای حل مشکلات و اصلاح امور استان به کمک و نیروی تفکر نخبگان نیاز دارد.

وی افزود: ایده‌ها و نظرات نخبگان باید در دستورکار دستگاه‌های اجرایی و همچنین سرلوحه برنامه‌ریزی‌های استان قرار بگیرد تا بتوان سرعت بیشتری به روند توسعه استان بخشید.

جادری با اشاره به نقش مهم شرکت‌های دانش‌بنیان در توسعه و پیشرفت منطقه، گفت: با استفاده از ظرفیت‌های موجود در استان، انتظار می‌رود نخبگان توانایی‌های خود را برای راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان بکار گیرند و با استفاده از خلاقیت و ابتکار و تولید محصولات مورد نیاز مردم، به ارتقاء بیش از پیش جامعه کمک کنند.

وی با بیان اینکه نخبگان ارکان اصلی پیشرفت و توسعه جامعه هستند، خاطرنشان کرد: تعامل خوبی بین مجموعه استانداری و نهادهای مرتبط با حوزه نخبگان وجود دارد. تعاونی‌های تولیدی توسعه در شهرستان‌ها نیز با همین رویکرد راه‌اندازی شده‌اند که انتظار می‌رود از طریق این تعاونی‌ها بتوانند در اشتغال‌زایی در شهرستان‌ها گام بلندی بردارند البته در این بین نباید از ظرفیت‌های بالای بخش‌خصوصی غافل شد.

استاندار هرمزگان بر ماندگاری و استفاده از دیدگاه‌های نخبگان بومی تأکید کرد و گفت: هرمزگان به دلیل موقعیت استراتژیک، استانی فرامنطقه‌ای و دروازه اقتصاد، توسعه و پیشرفت کشور محسوب می‌شود. به همین دلیل بکارگیری نخبگان بومی در امور اجرایی استان یکی از اولویت‌های استانداری است.

در ادامه این نشست سید عبدالباعث قتالی؛ امام‌جمعه اهل‌سنت بندرعباس با تاکید بر لزوم چاره‌اندیشی در حوزه اشتغال، وحدت میان شیعه و سنی را یکی از عوامل مهم موفقیت هرمزگان در حوزه علم و فناوری دانست و گفت: افراطی‌گری تحت هر شرایطی محکوم است و خوشبختانه استان هرمزگان به لحاظ وحدت و رعایت اعتدال شرایط خوبی دارد.

 جودار؛ کارشناس‌ارشد متالوژی نیز خواستار ارتباط و تعامل بیشتر میان بنیاد ملی نخبگان و دستگاه‌های اجرایی و تجاری‌سازی طرح‌ها و اختراعات نخبگان و مستعدین‌برتر شد.

فلاحی؛ دکترای پزشکی مولکولی و نفر دوم جشنواره «از ایده تا اختراع» نیز در این نشست با اشاره به نقش مهم پارک‌های علم و فناوری در تجاری‌سازی محصولات، مشکل پارک و علم فناوری در هرمزگان را نداشتن فضای فیزیکی و آزمایشگاهی مناسب دانست.

امیری؛ عضو شورای مرکزی خانه کشاورز ایران در بخش دیگری از این جلسه خواستار استفاده از ظرفیت نخبگان برای کمک به بخش کشاورزی شد و افزود: یکی از مشکلات این بخش تخریب منابع و شیوع بیماری‌های مختلف است که نخبگان می‌توانند با ساماندهی این امور به توسعه کشاورزی کمک کنند.

در ادامه شیرخانی؛ فعال حوزه محیط‌زیست و گردشگری اظهار داشت: نگاه در توسعه مبتنی بر صنایع دودزا بوده در حالیکه در عرصه‌های آبی و گردشگریِ دریایی و طبیعی هرمزگان ظرفیت بسیار خوبی دارد. در بلندمدت مشکلات آلودگی‌ها را در هرمزگان خواهیم داشت و منابع طبیعی استان با چالش بهره‌برداری غیرپایدار انسان مواجه خواهند بود.

در ادامه امیرزاده؛ نویسنده و فعال فرهنگی و ادبی، هرمزگان را استانی ثروتمند برشمرد و اظهار داشت: کمبود فضاهای فرهنگی در هرمزگان یک تهدید اجتماعی است که اگر با مشکل اشتغال گره بخورد می‌تواند به مسئله‌ای امنیتی تبدیل شود. حل مشکلات فرهنگی به خصوص در حوزه جوانان و خاصه مستعدین‌برتر بدون حل مشکلات اقتصادی و کارآفرینی و اشتغال امکان پذیر نخواهد بود.

 

 

تاریخ انتشار : 1394/03/19
کد : 72920
تعداد بازدید: 256