ایجاد فضای رقابتی در جشنواره «ایران ساخت» به تولید محصولات باکیفیت دانش‌بنیان می‌انجامد

رضاییان ضمن اشاره به نقش فرهنگی جشنواره ملی-فرهنگی «ایران ساخت» گفت: ایجاد فضای رقابتی یکی از عواملی است که می‌تواند به تولید محصولات باکیفیت دانش‌بنیان کمک کند.

رضاییان ضمن اشاره به نقش فرهنگی جشنواره ملی-فرهنگی «ایران ساخت» گفت: ایجاد فضای رقابتی یکی از عواملی است که می‌تواند به تولید محصولات باکیفیت دانش‌بنیان کمک کند.

عبدالله رضاییان؛ عضو کمیسیون صنایع‌ومعادن و نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان به اهمیت نهادینه‌شدن اقتصاد مقاومتی در جامعه اشاره کرد و آن را تنها راه رسیدن به توسعۀ‌پایدار دانست.

وی افزود: رکود اقتصادی و همچنین مشکلاتی که در بخش اشتغال خاصه اشتغال فارغ‌التحصیلان به‌وجود آمده است ناشی از تفکر و نگاه اشتباه «نفتی» و منبع‌محور است. از سوی دیگر این نگرش اقتصاد کشور را آسیب‌پذیر و وابسته می‌کند.

رضاییان ادامه داد: اتکا به قابلیت‌ها و ظرفیت‌های درونی اصل مورد تأکید اقتصاد مقاومتی است. به عبارت بهتر اقتصاد مقاومتی با تکیه بر داشته‌های بومی تحقق خواهد یافت. خوشبختانه کشور هم به لحاظ موهبت‌های طبیعی مانند معادن و منابع و حتی ظرفیت‌های گردشگری قابلیت‌های بسیاری دارد. علاوه بر آن در حوزه نیروی‌انسانی متخصص نیز در ردۀ سرآمدان قرار دارد.

عضو کمیسیون صنایع‌ومعادن تصریح کرد: حمایت و پشتیبانی از اجتماع‌نخبگانی برای عملیاتی‌شدن ایده‌ها و طرح‌های نوآورانه می‌تواند مسیر پیشرفت را تسهیل کند. کشور تجربه و لذت تزریق اندیشه نخبگانی را پیش از این در صنایع موشکی و دفاعی و همچنین فنّاوری هسته‌ای تجربه کرده است. بنابراین این راه تجربه‌شده است که می‌تواند در صنعت حتی صنایع کوچک و یا بخش کشاورزی نیز رخ دهد. ناگفته نماند برنامه‌ریزی صحیح، هماهنگی و هم‌افزایی همه دستگاه‌ها و مسؤولان و مردم ازجمله پیش‌نیازهای تحقق اقتصاد مقاومتی است.

نماینده مردم قائمشهر در مجلس با بیان اینکه اتکا به نیروی‌انسانی متخصص بومی کشور را از اتکا به خارج و وابستگی رها می‌کند، یادآور شد: بدون حضور اندیشه نخبگانی، وجود معادن و منابع بیشمار نیز نمی‌تواند ضامن پیشرفت و توسعه باشد. به عنوان نمونه کشور تنها از 8 درصد ظرفیت معادن خود بهره برده است و در نفت نیز خام‌فروشی رویکرد اصلی بوده است. به عبارت بهتر نه‌تنها فرآورده‌های نفتی تولید نشده بلکه در فرآوری نیز توفیق نداشته است این در حالی است که توان بسیار بالایی در صنعت پتروشیمی کشور وجود دارد.

رضاییان بیان داشت: فاصله ایجاد شده بین دانشگاه و محیط علمی با صنعت یکی از سدهای بزرگ برای حضور فعال علم و دانش در عرصه عمل است. متأسفانه این دو فضا در طول سال‌ها از هم جدا بوده‌اند و در دو بخش متفاوت فعالیت کرده‌اند به‌طوری که امروز هیچکدام به تعامل و همکاری با دیگری رغبت ندارد.

وی اظهار داشت: در میدان علم دستاوردهای کشور قابل قبول است و توانسته‌ جایگاه خوبی در جهان تثبت کند اما نتیجه این تلاش‌ها در مقاله و یا سخنرانی در کنفرانس‌های علمی محدود شده و در عمل کمک چشمگیری به پیشرفت کشور نمی‌کند.

عضو کمیسیون صنایع‌ومعادن با اشاره به لزوم رونق شرکت‌های دانش‌بنیان، آنها را بهترین محل برای عملیاتی‌شدن اندیشه نخبگان و متخصصان دانست و گفت: حمایت از این بخش چه در تولید و چه در بازار یکی از رسالت‌ها و وظایف مهم دستگاه‌ها و نهادها است. از سوی دیگر فرهنگ‌الگوی‌مصرف نیز باید تغییر کند. متأسفانه ذهن ‌جامعه‌ایرانی روی کالای خارجی متمرکز و از بخش تولید داخل غافل است. از سوی دیگر در برخی موارد کیفیت کالای تولید شده مناسب نیست. به همین دلیل باید حرکتی همه‌جانبه و هماهنگ هم در بخش فرهنگ‌سازی و هم در بخش تولید آغاز شود.

نماینده مردم قائمشهر در مجلس در پایان با اشاره به لزوم برگزاری جشنواره‌هایی مانند «ساخت ایران»، گفت: ایجاد فضای رقابتی یکی از عواملی است که می‌تواند به تولید محصولات باکیفیت دانش‌بنیان کمک کند.

 

 

 

تاریخ انتشار : 1395/07/17
کد : 72890
تعداد بازدید: 420