چهارشنبه 1 خرداد 1398

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

سرآمد یازدهم منتشر شد

یازدهمین شماره ماهنامه سرآمد ویژه اردیبهشت ماه 1394، همزمان با سومین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران و با محوریت توجه به تولیدات فناورانه ساخت داخل و با شعار «ایرانی، ایرانی بخر»، به چاپ رسید.

یازدهمین شماره ماهنامه سرآمد ویژه اردیبهشت ماه 1394، همزمان با سومین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران و با محوریت توجه به تولیدات فناورانه ساخت داخل و با شعار «ایرانی، ایرانی بخر»، به چاپ رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، تعطیلات نسبتا طولانی روزهای نخست سال، همیشه بهانه ای است تا بسیاری از بی نظمی های مرسوم را توجیه کند. اما «سرآمد» که منظم و مرتب ده شماره خود را در سال گذشته منتشر کرده بود، در نخستین روزهای اردیبهشت ماه نیز، طبق برنامه شکوفه زد و با همان عزم و شوری که در مطالب‌اش هویدا بود، منتشر شد.

پرویز کرمی در یادداشت سردبیر این شماره سرآمد، به چگونگی اضافه شدن نام ایران به فهرست تولیدکنندگان جهان پرداخته است و در یادداشتی با تیتر «ایرانی، ایرانی بخر» نوشته است. در بخشی از این یادداشت می خوانیم: «اگر اقتصاد کشور، همان طوری که مسوولان امر پیگیری می کنند و همان طوری که رهبر فرزانه انقلاب اسلامی تاکید می فرمایند، دانش بنیان شود، قطع و یقین نام ایران نیز به فهرست تولیدکنندگان جهان وارد می شود.» این نکته همزمانی دارد با برگزاری سومین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی که  این روزها در نمایشگاه بین المللی تهران برپاست و اتفاقا کارش هم در وادی مخاطب و مراکز علمی و پژوهشی حسابی گرفته است. 

اما قطار گفت وگوهای خواندنی سرآمد، همچنان در این شماره دود می کند و سوت می کشد و عده زیادی را با خود همراه می کند. دکتر مولایی استاد حقوق بین الملل دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران از سرآمدانی است که نکته های به دردخوری در گفت وگویش با ماهنامه سرآمد مطرح کرده است. او حجم قابل توجهی از صحبت هایش را به نقد وضعیت امروز دانشگاه ها اختصاص داده است، تا جایی که می گوید: «کارهای دانشگاهی در سیستم سنتی ما با نیازهای واقعی جامعه درست ارتباط برقرار نمی کند. دانشگاه مانند یک سیستم مجزا است و جامعه هم دارد کار خود را می کند. در حالی که جامعه و دانشگاه باید بخشی از یک مجموعه باشند که هدف آنها تامین رفاه و سعادت برای انسان باشد.»

تنور وظایف نخبگی نیز، همچنان در ماهنامه سرآمد داغ است و بخشی از گفت وگو و یادداشت ها و گزارش ها به این موضوع پرداخته است. گفت وگو با دکتر مهدی سهرابی برنده جایزه علامه طباطبایی، یکی از آن گفت وگوهاست. این استاد برجسته فیزیک کشور، معتقد است: «نخبه اگر برای کشور ثمر نداشته باشد که نخبه نیست». سهرابی نظر خاص خودش را نسبت به پدیده مهاجرت نخبگان دارد و البته توصیه های فنی هم برای آنان: «موقعی که شروع به پژوهش و نوشتن مقاله کردم، تاکید فقط نگارش و انتشار مقاله نبود و واژه فاکتور ایمپکت مقاله و ای اس آی را نمی دانستم. بلکه سعی می شد پروژه به سمتی برده شود که به یک تولید در صنعت داخلی یا بین المللی منجر شود.»

سیاوش جمادی هم از آن دست چهره هایی است که اهالی فلسفه و دوست داران موضوعات این حوزه، او را با ترجمه های ارزشمندش از آثار هایدگر آلمانی می شناسند. اما این بار، سرآمدی ها سراغ این مترجم رفته تا به بهانه ترجمه کتاب «خواب نوشته ها» نوشته تئودور آدورنو، با او درباره موضوعات روانشناسانه پرس و جو کنند. در بخشی از گفته های جمادی می خوانیم: «کشف ناخودآگاه راه جدیدی برای نقد پیدا می کند و نوعی نقد روانکاوانه آثار را ایجاد می کند.»

گفت وگو با تبسم لطیفی یک کارآفرین موفق در حوزه وبسایت آشپزی هم، نکته های جالبی در خود نهان کرده است که با خواندن اش، درس هایی به جا و کارآمد، هویدا می شود.

از گفت وگوهای این شماره سرآمد که بگذریم، فصل یادداشت ها و تحلیل ها و گزارش های این شماره سرآمد، نشاط آور و چابک و دوست داشتنی است؛ مثل بهار. یادداشتی از سیدکاظم علوی پناه برنده جایزه علامه طباطبایی درباره عبور از مرز دانش با دانشمندان غیر مقیم، پندها و تجربه هایی قیمتی در خود دارد. «علم، قدرت است» عنوان یادداشتی از محمد یوسف نیا ست که در آن اشاراتی درباره نقش علم در کسب اقتدار ملی دارد. محسن دادجو دبیر کارگروه ترویجی ستاد علوم شناختی معاونت علمی هم بر اهمیت علوم شناختی در جامعه نوشته است و اینکه؛ «آینده فناوری در دستان علوم شناختی» است.

اما مطالب کاربردی سرآمد یازدهم، با موضوعاتی که طراوت و تازگی دارند، همراه است. «سخت کوشی در کار»، «سیری در 350 سال انتشار یک مجله»، «چطور اولین مقاله مان را بنویسیم و گند نزنیم؟»، «زنانی که تاریخ علم را تکان دادند اما دیده نشدند»، «نگاهی به شیوه لباس پوشیدن بعضی چهره های مشهور علمی و رسانه ای جهان»، «بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان ها چقدر مهم است»، «دانش آموزان موفق اما غمگین»، «توصیه های تغذیه ای ملایم ترین فصل سال»، «تاثیر بابک زنجانی بر ابرو گوندش»، «معرفی پنج ماده غذایی که دشمن قسم خورده مغز هستند» تنها بخشی از مطالب پرشمار سرآمد یازدهم است که می تواند علاوه بر یادآوری نکات مهم زندگی، برای نخبگان نیز حکم دوپینگ ذهنی را هم داشته باشد.

مطالب خواندنی دیگری هم در این شماره سرآمد از جمله پرداختن به موضوع کتاب در آستانه برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، موضوع وقف و ...، یافت می شود.

یازدهمین شماره ماهنامه خبری، علمی، آموزشی، تحلیلی «سرآمد» به صاحب امتیازی بنیاد ملی نخبگان، مدیرمسوولی سورنا ستاری و سردبیری پرویز کرمی اکنون در دسترس علاقه مندان است.

 

 

تاریخ انتشار : 1394/02/06
کد : 72874
تعداد بازدید: 141

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601