بهترین‌ها و بدترین‌های زبان بدن در مذاکره

دفتر کار خود را جوری تنظیم می‌کنید که طرف مقابل را تحت‌تاثیر قرار دهید تا بهترین نتیجه را از جلسه کاری‌تان بگیرید. ولی زبان بدنتان شما را لو می‌دهد.!

دفتر کار خود را جوری تنظیم می‌کنید که طرف مقابل را تحت‌تاثیر قرار دهید تا بهترین نتیجه را از جلسه کاری‌تان بگیرید. ولی زبان بدنتان شما را لو می‌دهد.!

پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان: بهترین و شیک‌ترین لباس‌هایتان را می‌پوشید، کلمات را هزار بار با خودتان تکرار می‌کنید، سعی می‌کنید بهترین میز را در بهترین رستوران رزرو کنید، یا شرایط دفتر کار خود را جوری تنظیم می‌کنید که طرف مقابل را تحت‌تاثیر قرار دهید تا بهترین نتیجه را از جلسه کاری‌تان بگیرید. ولی زبان بدنتان شما را لو می‌دهد. چطور از این تله اجتناب کنیم؟ این نکات کلیدی را به‌خاطر بسپارید.

برگ برنده آن‌هایی که می‌شود رویشان حساب باز کرد

تصور کنید در جلسه نشستید و به اصطلاح قرار است حرف‌هایتان را بزنید و ببینید که می‌توانید با هم کار کنید یا نه. خب، در این شرایط به جای این‌که فقط به لحن صدا و صورت طرف مقابل دقت کنید، یا سرتان را آن‌قدر پایین بیندازید که جز کف زمین چیزی نبینید، به حرکات طرف مقابلتان دقت کنید. اگر ارتباط چشمی طرف مقابل قوی است، یعنی می‌توانید روی اعتمادبه‌نفس بالای او و هم‌چنین صداقت کلماتش حساب کنید. اگر هم خودتان می‌خواهید چنین حسی را به طرف مقابلتان منتقل کنید، باید مستقیم به او نگاه کنید، اما نه نگاه خیلی تیز و قوی و خشن. سعی کنید هم‌دلی و مهربانی قاطی نگاهتان باشد تا او را جذب خودتان کنید.

وضعیت شانه‌های طرف مقابل هم برای این‌که بدانید چه شخصیتی دارد، مهم است. اگر آدم‌ مطیع و وابسته‌ای باشد، شانه‌هایش را جمع می‌کند. پس اگر دنبال آدم مستقل هستید، حواستان باشد که آیا شانه‌هایش را در یک سطح نگه می‌دارد یا نه.

اگر نمی‌دانید وقتی طرف مقابل در حال صحبت کردن است با دست‌هایتان چه کار کنید، آن‌ها را داخل جیبتان نبرید، بلکه به هم چفتشان کنید و هر وقت نوبت حرف زدن شما شد، از دست‌هایتان آزادانه استفاده کنید. البته دست‌ها را خیلی از بدنتان دور نکنید و سعی کنید در هر شرایطی بازویتان به پهلوها چسبیده باشد.

موقع حرف زدن از شرایط کاری و ایده‌آل‌هایی که در ذهن دارید، دست‌هایتان را تکان دهید، ولی نه خیلی سریع و شدید. هرچقدر حرکات دست‌هایتان هماهنگ‌تر باشد، طرف مقابل احساس می‌کند افکارتان هم منظم‌تر است و می‌دانید که از این جلسه چه می‌خواهید.

استرس دارید؟ نگذارید بدنتان حرف بزند

استرس دارید و می‌ترسید که نکند همه چیز خراب شود و جلسه سرانجام خوبی نداشته باشید. با این حال اگر نمی‌خواهید همه دنیا را از این استرس خبردار کنید، سعی کنید پاهایتان را ضربدری روی هم نیندازید، یا آن‌ها را با ضرب‌آهنگ سریع و منظم تکان ندهید، هم‌چنین سعی کنید حداقل کف یکی از پاهایتان به‌طور کامل روی زمین باشد.  

بازی کردن با گوشه ناخن، پوست میوه داخل بشقاب، سوییچ و موبایل در جیب و... بدترین تصویری است که شما می‌توانید از خودتان نشان دهید و استرستان را جار بزنید. این حرکت به شما آرامش می‌دهد، ولی باعث می‌شود تمرکزتان را روی موضوع اصلی از دست بدهید. اگر نمی‌توانید خودتان را کنترل کنید، جیب‌های کت‌وشلوارتان را قبل از جلسه به‌طور کامل خالی کنید!

 

اگر می‌خواهید طرف مقابل به شما اعتماد کند، به جای نگاه‌های بریده‌بریده، روی داشتن ارتباط چشمی قوی تمرین کنید و بریده‌بریده حرف نزنید، چون این عادت معمولا خاص آن‌هایی است که خیلی اعتمادبه‌نفس ندارند.

نکند دارد دروغ می‌گوید

حرف که مالیات ندارد و زدنش خیلی هم سخت نیست، ولی چطور می‌شود این حرف‌ها را تجزیه و تحلیل کرد و دروغ و راستش را سوا کرد؟ روان‌شناسان یکی از روش‌های شناسایی فرد دروغ‌گو را توجه کردن به حرکات بدنش می‌دانند. اگر فرد مورد نظر شما موقع حرف زدن مدام اطراف را می‌پاید و به چشم‌هایتان نگاه نمی‌کند، با دست صورتش و به‌خصوص دهانش را می‌پوشاند، نمی‌گذارد دست‌هایش را ببینید، یا اصلا آن‌ها را تکان نمی‌دهد، یا اگر خودش را به نوعی در آغوش می‌گیرد، احتمالا معنی‌اش این است که یا قصد دروغ‌گویی دارد، یا دارد چیزی را از شما مخفی می‌کند.

 از طرف دیگر اگر می‌خواهید بدانید که طرف مقابل در رودربایستی به این جلسه آمده یا خودش برای این کار تمایل داشته، به چشم‌هایش دقت کنید. ما معمولا علایقمان را با ارتباط چشمی قوی نشان می‌دهیم. وقتی کسی چیزی را دوست دارد، مردمک‌هایش باز می‌شود، ولی کسی که موضوعی برایش مهم نیست، با دقت نگاه نمی‌کند، یا اگر دقیق نگاه می‌کند، به‌خاطر این است که قصد بهانه‌گیری دارد. مدل نشستن کسی هم که به‌زور به جلسه‌ای آمده، معمولا رها و غیررسمی است. انگار که اصلا قصد ندارد طرف مقابلش را تحت‌تاثیر قرار دهد.  

تاریخ انتشار : 1394/11/14
کد : 72865
تعداد بازدید: 402