چهارشنبه 1 بهمن 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

24 ساعت کافي است اگر ...

اگر روزتان را با استرس شروع مي‌کنيد و آخر شب اصلا از عملکرد روزانه‌تان راضي نيستيد، بد نيست همين امروز کلاهتان را قاضي کنيد و ببينيد که چطور به دزدان زمان اجازه مي‌دهيد «ماده خام زندگي» را از شما بربايند.

اگر هميشه از کمبود وقت گله‌مند هستيد، اگر بعد از برگشتن از سر کار هنوز کلي کار عقب‌مانده داريد که روي هم تلنبار شده‌ و انگار هرگز تمامي ندارند، اگر روزتان را با استرس شروع مي‌کنيد و آخر شب اصلا از عملکرد روزانه‌تان راضي نيستيد، بد نيست همين امروز کلاهتان را قاضي کنيد و ببينيد که چطور به دزدان زمان اجازه مي‌دهيد به قول برايان تريسي «ماده خام زندگي» را از شما بربايند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، اگر تابه‌حال برنامه‌ريزي روزانه نداشته‌ايد، بايد براي يک بار هم که شده، طعم اين کار را بچشيد. نوشتن همه کارهايي که بايد در طي 24 ساعت آينده انجام دهيد، باعث مي‌شود کنترل بيشتري روي زندگي خودتان داشته باشيد. بد نيست اين برنامه را روي در يخچال يا ديوار اتاق کارتان نصب کنيد و پس از پايان هرکاري، يک علامت ضربدر کنار آن بزنيد. شب‌ها، قبل از اين‌که به‌خواب برويد، يک بار ديگر فهرست برنامه روزانه‌تان را مرور کنيد. نتيجه کار و تعداد ضربدرهاي روي کاغذ که نشان از کارهاي انجام‌شده است، حتما شگفت‌زده‌تان مي‌کند.

نه بگویید

شايد براي شما هم پيش آمده باشد که در تعاملات اجتماعي خود با ديگران در موقعيتي قرار بگيريد که نتوانيد به طرف مقابلتان «نه» بگوييد، يا شايد جزو آن دسته از آدم‌هايي هستيد که اصولا توانايي نه گفتن به خواسته‌ها و نياز‌هاي ديگران را ندارند و به‌خاطر اين ناتواني خود يا حتي خانواده‌شان را دچار دردسر مي‌کنند. درحالي‌که اين مهارت يكي از ابزاهاي موثر در حفظ سلامت جسمي، رواني و اجتماعي شناخته مي‌شود و مهارتي صددرصد آموختني است. براي به دست آوردن توانايي نه گفتن، در قدم اول بايد بدانيد چرا قادر به انجام اين کار نيستيد. آيا از طرف مقابلتان مي‌ترسيد؟ با او رودربايستي داريد، يا نمي‌خواهيد توجه و علاقه‌اش را از دست بدهيد؟ مشخص شدن علت اين قضيه به شما کمک مي‌کند تا قدم بعدي يعني افزايش جرئت‌ورزي را محکم‌تر برداريد. چون جرئت‌ورزي که در سايه داشتن اعتماد و عزت نفس به دست مي‌آيد، مهم‌ترين اصل براي کسب مهارت نه گفتن است. هر روز يک نکته مثبت در وجود خودتان پيدا و آن را در قالب يک جمله مثبت بيان کنيد. اين جملات را در يک دفترچه يا جدول بنويسيد و در هر فرصتي آن را مرور کنيد. ارتباط چشمي خود را با ديگران افزايش دهيد و تعريف‌ها و تمجيد‌هايشان را بپذيريد. شايد حتي بد نباشد کم‌کم خودتان را در موقعيت نه گفتن مجسم کنيد، يا اين مهارت را در مسائل جدي تمرين کنيد تا به‌مرور اعتماد بيشتري به خودتان پيدا کنيد. موقع نه گفتن لازم نيست به جزئيات بپردازيد، بيش از حد توضيح بدهيد، يا براي خلاصي از آن موقعيت دشوار، دروغ‌پردازي کنيد. به‌خاطر داشته باشيد تا وقتي نتوانيد يک «نه» قاطعانه اما توام با احترام متقابل بگوييد، کسي حرفتان را جدي نخواهد گرفت و شما را مجبور به انجام کاري خواهد کرد که دوست نداريد.

همه کارها را خودت انجام نده

تا دير نشده، اين طرز تفکر که «اگر مي‌خواهي کاري درست و به‌موقع انجام شود، خودت آن را انجام بده» را دور بريزيد. اگر مي‌خواهيد زمانتان را مديريت کنيد و در انجام کارهاي خانه، امور شخصي، رسيدگي به درس و مشق بچه‌ها، استراحت، ديدن دوستان و ... سردرگم نشويد، به بقيه هم اجازه مشارکت کردن بدهيد. به‌خاطر داشته باشيد خانواده شما به يک همسر و پدر يا مادر سرحال و شاداب احتياج دارد، نه زن يا مرد خسته و فرسوده‌اي که نمي‌داند اول به کدام کارش برسد.

با تلفن وقت تلف نکنید

تلفن يکي از آن دزدهاي نابکاري است که مي‌تواند تکه بزرگي از روزمان را بدزدد  و دور بريزد. بنابراين مديريت تماس‌هاي تلفني يکي از ارکان مهم مديريت زمان است. بهتر است قبل از برداشتن گوشي تلفن و گرفتن شماره، روي يک تکه کاغذ اسم کساني را که مي‌خواهيد با آن‌ها صحبت کنيد و کارتان را بنويسيد، تا موقع حرف زدن به‌خاطر پرت شدن حواس و از بين رفتن تمرکز، کار اصلي‌تان فراموش نشود. اين‌جوري وقتي گوشي را مي‌گذاريد، با خودتان نمي‌گوييد «آخ يادم رفت...» و مجبور نيستيد دوباره به آن شخص زنگ بزنيد.

منبع: »ماهنامه سرآمد»

تاریخ انتشار : 1394/09/08
کد : 72856
تعداد بازدید: 287

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601