هجدهمین نشست شورای راهبری «برنامۀ ملی شهاب» برگزار شد

نشست شورای راهبری برنامه ملی شهاب با حضور دکتر منتظر؛ معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان و سایر اعضای این شورا برگزار شد.

نشست شورای راهبری برنامه ملی شهاب با حضور دکتر منتظر؛ معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان و سایر اعضای این شورا برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ هجدهمین نشست شورای راهبری برنامه ملی شهاب و اولین نشست در سال 1395، با ریاست دکتر غلامعلی منتظر؛ معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان و حضور معاونان وزارت آموزش‌‌وپرورش و دیگر اعضا در محل بنیاد ملی نخبگان برگزار شد.

بر اساس این گزارش، نهادینه‌شدن برنامه ملی شهاب در برنامه‌های وزارت آموزش‌وپرورش و همسو شدن دیگر برنامه‌های این نهاد در راستای شناسایی استعدادهای دانش‎آموزی، از جمله نکات مطرح شده در این نشست بود.

در همین راستا، اعضای این شورا، تغییر نگاه و نگرش آموزش‌وپرورش به حوزه استعدادهای‌برتر را نخستین گام تحقق این امر دانستند و با اشاره به اینکه شهاب، خارج از رسالت اصلی آموزش‌وپرورش نیست، آن را حرکتی همسو با حرکت اصلی این سازمان برشمردند.

در این نشست، اعضای شورای راهبری برنامه ملی شهاب بر استفاده از امکانات موجود و داشته‌های درون‌استانی در بحث آموزش و همچنین گسترش تعامل و همکاری‌ با دیگر نهادها و سازمان‌های ذی‌ربط برای اجرای باکیفیت‌تر و جلوگیری از موازی‌کاری با برنامه شهاب تاکید کردند.

بررسی و تحقیق درباره برنامه ملی شهاب و دستاوردهای آن در مدت‌کوتاهِ اجرا و همچنین ارزیابی نقاط قوت و ضعف آن و در نهایت بهبود روند اجرایی این برنامه ملی، یکی دیگر از موضوعات مطرح شده در این نشست بود.

یادآور می‌شود:  شناسایی، هدایت و حمایت از مستعدان‌برتر جامعه دانش‌آموزی، از جمله اهداف بنیاد ملی نخبگان است.

در برنامه ملی شهاب، استعدادهای دانش‌آموزان 8 حوزه هوشی: استعداد کلامی، استعداد ریاضی، استعداد هنری، استعداد فضایی، استعداد حرکتی، استعداد اجتماعی، استعداد علوم تجربی و استعداد فرهنگ دینی با همکاری معلمان مدارس مورد بررسی قرار می‌گیرد.

این برنامه در سال تحصیلی 1393-94 در پایه چهارم ابتدایی برای حدود 128 هزار دانش‌آموز و در سال تحصیلی 1394-95 در پایه‌های چهارم و پنجم ابتدایی برای 386 هزار دانش‌آموز اجرا شد و مقرر است در سال تحصیلی 1395-96 در پایه‌های چهارم، پنجم و ششم ابتدایی برای حدود 750 هزار دانش‌آموز اجرایی شود.

تاریخ انتشار : 1395/02/15
کد : 72817
تعداد بازدید: 897