ابلاغ جدید آيين نامه مخترعان طي روزهای آينده

رئيس بنياد ملي نخبگان از ابلاغ آيين نامه جديد مخترعان طي روزهای آينده خبر داد و گفت: بر اساس اين آيين نامه دغدغه هاي مخترعان كمتر مي شود.

به گزارش روابط عمومی بنياد ملي نخبگان، دکترسورنا ستاري، عصر پنجشنبه در جمع نخبگان واستعدادهای برتر استان يزد اظهار كرد: در آيين نامه جديد، مخترعان پس از آنكه سطح سه خود را دريافت كردند، در نمايشگاه ها و جشنواره هاي استاني شركت مي كنند و پس از ارزیابی وانتخاب در این جشنواره ها مستقیما برای حمایت، به كريدور تجاري سازي معرفي مي شوند.

وي بيان كرد: در اين كريدورها، مشكلات مخترعان در حوزه  های مختلف از جمله بازار و کشش بازار شناسايي مي شود و مخترع به سمت تجاري سازي اختراع خود پيش مي رود.

ستاري تصريح كرد: معتقديم مسئله اول مخترع پول نيست و اتفاقا پول مسئله آخر است، موضوع اصلي اغلب مخترعان ، بازار است.

رئيس بنياد ملي نخبگان كشور افزود: در حوزه نخبگان نيز قوانين و مقررات جديد وضع شده و تلاش مي كنيم قانوني كه تصويب شده اما تاکنون اجرايي نشده است به مرحله اجرا درآوريد.

براي توانمندسازي نخبگان تلاش مي كنيم

معاون علمي و فناوري رئيس جمهور بيان كرد: تلاش ما ابتدا بر روي توانمندسازي نخبگان است و اتفاقات جديدي نيز در اين حوزه در شرف وقوع است اما نخبگان بدانند سیاست ما فقط پول دادن صرف نیست. زیرا پول بدون پوشش و بدون برنامه توانمندسازی، مايه فساد است .

دکتر ستاری با تعریف تکالیف متقابل بنیاد ملي نخبگان، تصريح كرد: نخبگان بايد بدانند به واسطه نخبه شدن بايد بيشتر براي جامعه تلاش کنند و هزینه بدهند و در مقابل تلاش ما در راستاي پرداخت پول به تنهایی به  آنها نيست بلكه براي توانمند كردن آنها تلاش مي كنيم وبیشتر نیز هزینه می کنیم و انتظار داریم نخبگان نیز برای جامعه مثمر ثمر واقع شوند.

می خواهیم برای ایده ها و خلاقیت ها سرمایه گذاری کنیم

دکتر ستاري همچنين از واگذاری اختیارات بیشتر به  بنياد هاي استاني نخبگان در سراسر كشور خبر داد و عنوان كرد: اما قرار نيست در سايه اين ارتقا، تعداد نيروها افزايش يابد بلكه برعكس ممکن است تعداد نيروها نیز كاهش یابد زيرا قرار نيست ما براي منشي و كارمند اضافه هزينه كنيم بلكه مي خواهيم براي ايده ها و خلاقيت ها سرمايه گذاري كنيم.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به برخی مشكلات نخبگان، گفت: اغلب اين مشكلات را مي شناسم و مي دانم كه برخي مسائل دردآور است اما بايد صبر كنيم و سعي كنيم محيط پيرامون خود را اصلاح كنيم. فرق بین نخبه و سایرین در این است که می بایست صبرکند وجامعه را هم بسازد.

معاون علمي و فناوري رئيس جمهور با بيان اينكه در حوزه شركت هاي دانش بنيان نيز آیین نامه ها و دستورالعمل ها در حال به روز شدن است، تصريح كرد: به شركت هاي دانش بنيان توصيه مي كنيم در اسرع وقت نسبت به ورود به سایت daneshbonyan.ir  و عضویت و دريافت كد دانش بنياني خود پيگيري هاي لازم را انجام دهند.

دبیر هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: همچنين شركت‌هاي دانش‌ بنيان مي توانند از وام ها و تسهيلات خوب اين صندوق استفاده كنند.

كسب مجوز 500 شركت دانش بنيان در سراسر كشور

معاون علمی و فناوری رییس جمهور عنوان كرد: اگر بتوانيم شركت هاي دانش بنيان را به صندوق نوآوري و شکوفایی وصل كنيم، تسهیلات و وام  قابل توجهي به استان تزریق خواهد شد و ايده هاي بزرگ را مي توان به تجاري سازي رساند.

ستاري با اشاره به اختيارات جديد كه به پارك هاي علم و فناوري داده مي شود، يادآور شد: با استفاده از اين اختيارات، پیش بینی ما این است که طي هفته آينده بيش از 500 شركت مجوز خود را دريافت كنند.

همچنین در اين مراسم برخی از نخبگان استان يزد نیز به بيان مسائل و دیدگاه های خود پرداختند.

خاطرنشان می شود؛ در این سفر، دکتر وطنی معاون توسعه فناوری معاونت علمی وفناوری،علیرضا دلیری معاون توسعه مدیریت، پرویز کرمی مشاور معاون علمی وفناوری و رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی وفناوری رئیس جمهور، دکتر جمال الدینی مشاور توانمند سازی رییس بنیاد و دکتر امیریان رییس بنیاد نخبگان استان یزد،دکتر ستاری را همراهی می کردند.

تاریخ انتشار : 1393/02/13
کد : 72805
تعداد بازدید: 410