سایت مارکت کد با هدف ارائه مجموعه‌ای از نرم‌افزارهای متن باز راه‌اندازی شد

سایت مارکت کد با هدف ارائه مجموعه‌ای از نرم‌افزارهای متن باز با حمایت ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی و فناری ریاست جمهوری راه‌اندزی شد.

سایت مارکت کد با هدف ارائه مجموعه‌ای از نرم‌افزارهای متن باز با حمایت ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی و فناری ریاست جمهوری راه‌اندزی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، در بسیاری از رشته های فنی مهندسی، نتایج تحقیقات انجام شده تا حدی در مستندات مربوطه آورده می شود ولی درحوزه محاسباتی و نرم افزار، متن کدهای توسعه داده شده در انتهای مستندات آورده نمی شود و حتی اگر آورده شود، توضیحات کافی به همراه ندارد و لذا، معمولا این کدها برای دیگران قابل استفاده نیستند و کاربر در بسیاری از موارد مجبور است مجددا کد را بازنویسی کند.

از طرف دیگر، تاکنون بانک منسجمی از کدهای توسعه داده شده که در دسترس عموم قرار داشته باشد، وجود نداشته است. لازم به ذکر است که این مطلب در دانشگاه ها و پایان نامه های ارشد و دکتری بسیار مهم بوده و امکان پیاده سازی ایده های نو را مشکل ساخته و کارهای تکراری و گاها موازی را به شدت افزایش داده و نرخ تولید نرم افزارهای جامع کاربردی را بسیار کاهش داده است.

در همین راستا سایت مارکت کد (MarketCode) با هدف ارائه مجموعه‌ای از نرم افزارهای متن باز با حمایت ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری راه‌اندازی شد.

دکتر روح‌الله دهقانی فیروزآبادی، مدیر سایت مارکت کد درباره راه اندازی این سایت اظهار کرد: در پنجاه سال اخیر با افزایش توانمندی روش‌های عددی، توجه دانشجویان و اساتید دانشگاه‌ها به توسعه کدهای کامپیوتری برای حل معادلات دیفرانسیل رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است.

وی افزود: اما اکثر این کدها دارای مستندسازی ضعیف و معماری نامناسب بوده است و به صورت شخصی نگهداری می‌شود. در این شرایط، امکان ظهور و بروز ایده‌های نو بسیار کم می‌شود. زیرا مدت زمانی که لازم است بسترهای نرم افزاری مناسب برای صحت سنجی ایده‌ها ایجاد شود از زمان تحصیل دانشجو فراتر رفته است و در نتیجه تمایل برای انجام کارهای نو و بدیع کاهش می‌یابد.

به گفته دهقانی، علیرغم پایان‌نامه‌های بسیار زیاد دانشگاهی، وابستگی اکثر کشورهای دنیا به چندین نرم افزار نظیر Ansys و غیره حاصل این وضعیت تاسف بار است، به همین دلیل تصمیم گرفته شد برای توسعه فرهنگ مهدویت در نشر علم، مجموعه‌ای از نرم افزارهای متن باز تهیه و در اختیار عموم قرار گرفته شود.

وی، در خصوص اهداف راه‌اندازی این سایت، گفت: ارائه عمومی یک مجموعه برنامه کامپیوتری (عمدتا متن باز) با هدف بستر سازی جهت انجام پروژه‌های دانشجویی و تحقیقاتی، جلوگیری از انجام پروژه‌های تکراری و افزایش امکان پیاده سازی ایده‌های نو، همگرايي و جهت دادن به پايان‌نامه‌هاي كارشناسي ارشد و دكتري در راستاي نيازهاي تحقيقاتي كشور، زمینه‌سازی برای دستيابي به نرم افزارهای حرفه‌اي و قطع وابستگی از نرم‌افزارهای تجاری و خارجی و گام برداشتن در جهت دستيابي به مرجعيت علمي در افق 1404 طبق رهنمودهاي مقام معظم رهبری از اهداف راه‌اندازی مارکت کد است.

وی تصریح کرد: مهم‌ترین ویژگی‌های این سایت این است که كدها و شبيه‌سازي‌ها به صورت متن باز در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد، در بعضی موارد نرم‌افزارهای تجاری (متن بسته) نیز در دسترس قرار داده خواهد شد. همچنین سایت به زبان فارسی است و نسخه انگليسي آن نیز اویل سال آینده افتتاح خواهد ‌شد.

مدیر سایت مارکت کد با اشاره به دیگر ویژگی‌های این سایت، اظهار کرد: برنامه‌ها به زبان‌هاي ‍C-Fortran يا متلب در دسترس خواهد بود، تعدادی از برنامه‌ها به دو صورت پردازش معمولی (سری) و موازی ارائه می‌شود. کلیه برنامه‌ها بگونه‌ای طراحی می‌شود که امکان استفاده گزینشی (جداگانه) از آنها یا الحاق برنامه‌های کاربر به آنها براحتی وجود داشته باشد و برنامه‌ها در اولویت اول با دید ساده و قابل فهم طراحی شده است و بهینه بودن سرعت و حجم حافظه مورد نیاز در اولویت بعدی قرار دارد.

وی افزود: همچنین، کلیه برنامه‌ها دارای مستندات كاربري و علمی است و منابع و مراجع مربوطه در دسترس قرار دارد. نرم‌افزارهای جانبی مورد نیاز و بانک‌های اطلاعاتی مقالات و کتب مفید در دسترس خواهد بود، امکان طرح سوال و پاسخ دهی نیز در سایت وجود دارد و امکان ارتباط با مسئول سایت، سفارش و درخواست نرم‌افزار و ارائه پیشنهادات در سایت لحاظ شده است و به توسعه دهندگان كدها یک صفحه شخصی با امکان تبلیغ کاری و علمی تعلق خواهد گرفت.
دهقانی با اشاره به امکان مشارکت صاحبان محتوا برای عرضه محصولات در سایت، خاطرنشان کرد: به منظور ایجاد کارآفرینی در کشور و تشویق محققان و پژوهشگران به تولید و عرضه محصولات علمی خود در حوزه محاسباتی، MarketCode  به عنوان یک پایگاه نرم‌افزاری این امکان را برای صاحبان محتواهای علمی فراهم کرده تا بتوانند محصولات خود را در سایت عرضه کرده و به فروش برسانند. نسخه انگلیسی این محصولات نیز در در یک سایت بین‌المللی بفروش خواهد رسید و سهم صاحبان محتوا 60درصد مبلغ فروش پس از کسر عوارض قانونی خواهد بود.

وی گفت: در حال حاضر سایت مارکت کد در 11 حوزه سیالات، جامدات، تولید شبکه، پیشرانش، دینامیک پرواز، فضایی، کنترل، مهندسی شیمی، کامپیوتر، ریاضی و نانو با محوریت محاسبات راه‌اندازی شده است و حدود 30 درصد از موارد ارائه شده هدیه و حدود 70 درصد آن فروشی است.

مدیر سایت مارکت کد همچنین تصریح کرد: این سایت تقریبا شبیه به سایت بازار طراحی شده است تا از این طریق هم از هدر رفت این دانش بزرگ کدهای محاسباتی جلوگیری کرده و هم یک بانک برای جمع‌آوری آنها ایجاد شود تا از طریق تجمیع این کدها و تبدیل آن به نرم افزار که یک ارزش افزوده محسوب می‌شود از آنها استفاده کرده و از انجام پروژه‌های تکراری جلوگیری کنیم.

وی در پایان بیان کرد: در حال حاضر کدهای موجود بر روی سایت برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری قابل استفاده است که به زودی کدهای کارآمد برای دانشجویان دوره کارشناسی نیز در سایت قرار خواهد گرفت.

علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به آدرس اینترنتی http://marketcode.ir مراجعه کنند.

 

تاریخ انتشار : 1394/10/14
کد : 72798
تعداد بازدید: 353