تاسیس پنج پايگاه توليد واکسن با برند ايراني در دیگر كشورها

رییس کارگروه واکسن ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی، گفت: بر طبق سند واکسن یکی از اهداف کلان نظام علم، فناوري و نوآوري واکسن در افق1404، تاسیس 5 پایگاه تولید واکسن با برند ایرانی در دیگر کشورها است.

رییس کارگروه واکسن ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی، گفت: بر طبق سند واکسن یکی از اهداف کلان نظام علم، فناوري و نوآوري واکسن در افق1404، تاسیس 5 پایگاه تولید واکسن با برند ایرانی در دیگر کشورها است.

به گزارش پایگاه اطلاع‎رسانی بنیاد ملی نخبگان، هومن کاغذیان دبیر کارگروه واکسن ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در خصوص اهداف کلان نظام علم، فناوري و نوآوري واکسن در افق1404، گفت: با توجه به اینکه واکسن‌های تولیدی ایران از نظر کیفیت قابل رقابت با انواع خارجی این نوع واکسن‌ها است پس از اخذ تاییدیه سازمان جهانی بهداشت باید شرایط تاسیس پایگاه‌های تولید و فروش واکسن‌های ایرانی در دیگر کشورها را فراهم کنیم.

وی افزود: بر اساس اهداف سند واکسن، قرارگرفتن ایران، در فهرست 10 کشور برتر سازنده واکسن جهان، دستيابي به 3 درصد از سهم بازار جهاني واكسن و شکل‌گيري دست کم 60 شرکت دانش‌بنيان خصوصي در حوزه واکسن در کشور نیز جزء اولویت‌هایی است که کارگروه واکسن به دنبال ترویج و اجرایی شدن آنها در کشور است.

به گفته کاغذیان، شكل‌گيري دو شركت بزرگ صاحب برند ايراني در حوزه واكسن در سطح جهان نیز از دیگر اهدافی است که در سند واکسن به دنبال تحقق آن هستیم.

وی تصریح کرد: اخذ تاييديه‌هاي بين‌المللي براي تمام واكسن‌هاي ايراني را نیز به صورت جدی پیگیری می‌کنیم تا بتوانیم واکسن‌های تولیدی کشور را با تاییدیه‌های معتبر جهانی در دنیا عرضه کنیم.

رییس کارگروه واکسن ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی، تدوين يك كتاب مرجع ملي و بين‌المللي در حوزه واكسن و دستيابي به شاخص‌هاي برتر علم و فناوري واکسن در جهان اسلام را نیز به عنوان دیگر اهداف تعیین شده برای افق در سند واکسن1404 برشمرد.

کاغذیان درباره ماموریت‌های تعیین شده در سند واکسن، گفت: ارتقای سلامت و امید به زندگی، ایجاد اشتغال برای دانش‌آموختگان و حفظ نخبگان، خلق ثروت و افزایش تولید ناخالص داخلی، احیاء مرجعیت علمی و فناورانه کشور در حوزه واکسن و تقویت قدرت و اقتدار ملی و منطقه‌ای و کمک به ثبات و دوام استقلال کشور در سایه شکست تحریم‌های بین‌المللی مهم‌ترین ماموریت‌های سند واکسن است.

 

تاریخ انتشار : 1394/11/06
کد : 72771
تعداد بازدید: 510