تفاهم‌نامه همکاری پژوهشی با چین، آلمان و فرانسه به‌زودی امضا می‌شود

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی (بنیاد ملی علم ایران)گفت: انعقاد تفاهم نامه این صندوق با آکادمی علوم چین، بنیاد علم آلمان و مدرسه مطالعات عالی سوربن فرانسه روند خود را طی می‌کند و به زودی عملی می‌شود.

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی (بنیاد ملی علم ایران( گفت: انعقاد تفاهم نامه این صندوق با آکادمی علوم چین، بنیاد علم آلمان و مدرسه مطالعات عالی  سوربن فرانسه روند خود را طی می‌کند و به زودی عملی می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، نصرت الله ضرغام رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی (بنیاد ملی علم ایران( درباره تغییر نام این صندوق به بنیاد ملی علم ایران براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: اساسنامه صندوق بر اساس ماموریت‌، چشم انداز، اهداف و وظایف سایر بنیادهای علمی کشور تدوین شده است بنابراین فعالیت ما چیزی متفاوت از فعالیت بنیادهای علمی نیست در حالی که استفاده از واژه صندوق تداعی‌کننده مکانی برای دریافت وام  است. از این رو با تغییر نام صندوق به بنیاد ملی علم ایران، ماموریت های آن تغییر نخواهد کرد.

ضرغام ادامه داد: حمایت‌های صندوق بلاعوض است قصد داریم  فعالیت‌های ما به گونه‌ای باشد که به اتاق فکر نظام تبدیل شویم و در رابطه با تحقق اسناد بالادستی در عرصه علم و فناوری فعال باشیم.

وی همچنین عنوان کرد: بنابراین زمانی که ما در دنیا درصدد ارتباط با سایر مراکز علمی هستیم باید مرکزی مشابه آنها باشیم در این صورت ارتباط انجام می‌شود. با تکیه بر این استدلال‌ها تغییر عنوان صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران به بنیاد ملی علم ایران در شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شد و در حال حاضر منتظر ابلاغ حکم رئیس جمهوری در صورت صلاح برای تغییر نام هستیم.

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی در ادامه گفت: البته در مکاتبات خارجی و سایت انگلیسی از مخفف نام مجموعه INSF(IranNational Science Foundation)  به معنای بنیاد ملی علم ایران استفاده می‌شود البته این تغییر نام تاثیری بر روی فعالیت‎های صندوق ندارد تنها قصد داریم از عنوانی با مسما استفاده کنیم.

ارتباط صندوق با 70 درصد پژوهشگران ایرانی داخل و خارج کشور

وی با بیان اینکه صندوق فعالیتی مشابه سایر بنیادهای علم دنیا دارد، گفت: تا کنون حدود 70 درصد پژوهشگران ایرانی داخل و خارج کشور در ارتباط با ما هستند که حمایت از این افراد به شیوه‌های گوناگون انجام می‌شود تا در زمینه تغییر مرزهای دانش قدم‌های فراتری برداشته شود ضمن اینکه با حمایت از علم و فناوری دارایی‌های فکری کشور را افزایش دهیم که نتیجه آن افزایش کارآفرینی در کشور خواهد شد.

ضرغام در ادامه عنوان کرد: تمام این اقدامات به نوعی با سیاست معاونت علم و فناوری هم خوانی دارد و فعالیت‌های صندوق در راستای سیاست‌های معاونت علم و فناوری است تا از کل ظرفیت علمی و مالی کشور و قابل تحقق خارج از کشور برای پیشبرد اهدافمان استفاده کنیم.

تدوین آیین‌نامه حمایت از رساله‌های دانشجویان دکتری

وی ظرفیت‌ علمی دانشجویان دکتری در کشور را قابل توجه دانست و گفت: با تدوین آیین‌نامه‌ای سعی به حمایت از بهترین رساله‌های دانشجویان دکتری داریم تا این افراد در رساله‌های خود به موضوعات اساسی کشور که در توسعه علم و فناوری تاثیردارد، بپردازند همچنین همکاری‌ بین دانشگاه‌ها برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی و همکاری صاحب نظران رشته‌های مختلف در کنار هم با حمایت‌های مختلف را نیز مد نظر داریم تا با توانایی بیشتر تاثیرگذاری بالاتری در حوزه علم و فناوری داشته باشند.

ضرغام تصریح کرد: گسترش و توسعه کرسی‌های پژوهشی و دوره‌های پسا دکتری از اهداف دیگر ما است تا کنون  بیش از 670 پسا دکتری داشتیم تا این پژوهشگران در فاصله جذب توسط دانشگاه‌ها به عنوان استاد بتوانند به عنوان دستیار اساتید فعالیت کنند و از سوی دیگر فعالیت پژوهشی انجام دهند و با دیدی پژوهشی وارد دانشگاه شوند و دانشگاه‌ها را پژوهش محور کنند.

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران گفت: انعقاد تفاهم نامه با بنیاد علم سایر کشورها از دیگر فعالیت‎های صندوق است تا در راستای سیاست‌های معاونت علمی و فناوری از ظرفیت‌های موجود خارج از کشور استفاده کنیم. در واقع صندوق در هریک از این تفاهم‌نامه‌ها هدفی خاص را دنبال می‌کند در تفاهم‌نامه‌ای که با بنیاد علوم بنیادین روسیه منعقد شد همکاری در فعالیت‌های تحقیقاتی برای ما مهم بود تا از طریق پایگاه تحقیقاتی این بنیاد در قطب جنوب یک مرکز تحقیقاتی در قطب جنوب ایجاد کنیم.

وی افزود: موضوع مهم دیگر در این تفاهم نامه تحقیقات مسائل مرتبط با دریای خزر بود که از لحاظ زیست محیطی در آسیب است تا بتوانیم از طریق تحقیقات مشترک در رابطه با اکوسیستم و مسائل زیست محیطی دریا قدم‌های مثبتی را برداریم .

ضرغام  همچنین گفت: خوشبختانه طی تفاهم نامه معاونت با روسیه کمیسیون مشترکی برای پیگیری تمام این موارد تشکیل شده که فعالیت این کمیسیون در پیشبرد و تسریع در عملیاتی شدن موارد فوق تاثیر دادرد. همچنین در نظر داریم برای تعامل بیشتر مبادله دانشجو و همکاری در استفاده از زیرساخت‌های پژوهشی را نیز داشته باشیم و در نهایت همه این امکانات در اختیار اساتید و محققان کشور قرار گیرد.

اعضای یاسا اسفندماه به ایران می‌آیند

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی در ادامه ابراز کرد: در تفاهم نامه دیگری که با یاسا (موسسه بین‌المللی تحلیل کاربردی سیستم‌ها) منعقد کردیم همکاری علمی در زمینه‌های آب، انرژی، محیط زیست، تغییر اقلیم و گرمایش زمین مد نظر بود، اعضای این موسسه اسفند ماه به ایران خواهند آمد تا نشستی علمی را به صورت کارگاه  در کشور برگزار کنند در نهایت نیز 5 پروژه کلان مرتبط با موضوعات تفاهم نامه تعریف و به صورت مشترک انجام می‌شود ضمن اینکه این تفاهم نامه شرایط فعالیت تحقیقاتی با هزینه این موسسه را برای دانشجویان و اساتید فراهم می‌کند.

وی همچنین  بیان کرد: همچنین انعقاد تفاهم نامه با آکادمی علوم چین، آلمان و مدرسه مطالعات عالی  سوربن فرانسه نیز روند خود را طی می‌کند و به زودی عملی می‌شود.

پژوهشگران کشور متوازن حمایت می‌شوند

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی درباره رعایت عدالت بین حمایت از پژوهشگران کشور بیان کرد: یکی از راهبردهای صندوق حمایت متوازن از کل پژوهشگران است البته در این زمینه باید بخش اطلاع رسانی تقویت شود بررسی و تحلیلی که در مجموعه داشتیم نشان داد پژوهشگران مراکز علمی معتبر متناسب با ظرفیت شهرستان‌ها کمتر توانستند از حمایت‌های صندوق بهره‌مند شوند.

ضرغام در پایان گفت: بنابراین طی برنامه‌ریزی از تک تک دانشگاه‌ها و مراکز علمی بازدید می‌کنیم تا ضمن اطلاع رسانی، دیدار حضوری با اساتید و پژوهشگران داشته باشیم. البته این سیاستی است که مورد تاکید معاونت  بوده و پیرو آن بازدید از اکثر دانشگاه‌ها به اتمام رسیده این هفته  سفری به اردبیل و پس از آن به تبریز خواهیم داشت.

تاریخ انتشار : 1394/07/19
کد : 72753
تعداد بازدید: 349