شروط آیین‌نامه‌های جدید بنیاد، گام مهمی در توانمندسازی مستعدان‌برتر است

رحیمی، دانشجوی مستعد دانشگاه صنعتی شریف، گفت: دانشگاه به دلیل ارتباط بیشتر با دانشجو و همچنین تعامل نزدیکتر با او، بهترین مأخذ برای شناسایی بهترین‌ها است. البته مشخص‌بودن معیارهای مستعدبرتر از سوی بنیاد ملی نخبگان و همچنین نظارت مداوم روی فعالیت‌های دانشگاه در این حوزه امری ضروری برای جلوگیری از بروز هرگونه برخورد خارج از قاعده است.

رحیمی، دانشجوی مستعد دانشگاه صنعتی شریف، گفت: دانشگاه به دلیل ارتباط بیشتر با دانشجو و همچنین تعامل نزدیکتر با او، بهترین مأخذ برای شناسایی بهترین‌ها است. البته مشخص‌بودن معیارهای مستعدبرتر از سوی بنیاد ملی نخبگان و همچنین نظارت مداوم روی فعالیت‌های دانشگاه در این حوزه امری ضروری برای جلوگیری از بروز هرگونه برخورد خارج از قاعده است.

محمد رحیمی؛ دانشجوی دکتری مهندسی شیمی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به آیین‌نامه‌های جدید، گفت: حضور فعال دانشگاه‌ها در روند شناسایی مستعدان‌برتر اقدامی مبارک است.

وی افزود: دانشگاه به دلیل ارتباط بیشتر با دانشجو و همچنین تعامل نزدیکتر با او، بهترین مأخذ برای شناسایی بهترین‌ها است. البته مشخص‌بودن معیارهای مستعدبرتر از سوی بنیاد ملی نخبگان و همچنین نظارت مداوم روی فعالیت‌های دانشگاه در این حوزه امری ضروری برای جلوگیری از بروز هرگونه برخورد خارج از قاعده و سلیقه‌ای است.

دانشجوی مستعد دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: اجرای آیین‌نامه حمایت و پشتیابانی از مستعدان‌برتر نسبت به سال گذشته روند بهتری را طی می‌کند. در سال پیش که برای اولین‌بار آیین‌نامه با مفاد جدید اجرا شد، به دلیل وجود برخی ناهماهنگی‌ها مشکلاتی پیش آمد اما امسال هم دانشگاه به خوبی توجیه است و هم تعامل و همکاری‌های دوسویه بیشتر شده است.

رحیمی تسهیلات اعطایی را مناسب توصیف کرد و اظهار داشت: تنوع خوبی در سبد تسهیلاتی بنیاد ملی نخبگان وجود دارد و افراد با گرایش‌ها و نیازهای مختلف می‌توانند با برخورداری از آنها بخش قابل توجهی از نیازهای خود را پوشش دهند. از سوی دیگر هم پرداختی‌های مالی افزایش یافته است و هم فرد در مقابل اخذ کمک هزینه، باید فعالیت نخبگانی مانند دستیاری آموزشی و یا دستیاری پژوهشی انجام دهد. این شرط، گام مهمی در توانمندسازی مستعدان‌برتر است.

دانشجوی دکتری مهندسی شیمی در ادامه با اشاره به لزوم حرکت جامع مستعدان‌برتر به سمت تولید ثروت از علم، گفت: شرکت‌ دانش‌بنیان محل مناسبی برای افراد است تا بتوانند ایده‌های خلاقانه خود را منصه ظهور برسانند و داشته علمی را به محصول عینی تبدیل کنند اما مواردی مانند آموزش و مهارت و همچنین وجود سرمایه اولیه پیش‌نیاز این مهم هستند.

وی تصریح کرد: در برخی موارد افراد توانسته‌‌اند با استفاده از تسهیلات اعطایی به حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان ورود کنند اما به دلیل عدم‌توفیق در بازار رقابت خیلی زود از گردونه خارج شدند.

مستعدبرتر دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: در برخی موارد شرکت‌های دانش‌بنیان علی‌رغم تولید محصول مناسب، باکیفیت و منطبق بر نیازهای جامعه نمی‌توانند در فروش به موفقیت برسند در حالی که به دلیل دولتی‌بودن اقتصاد، دولت بزرگترین مشتری بازار کشور محسوب می‌شود. اگر شرایط به گونه‌ای باشد که دولت به عنوان مشتری کالای دانش‌بنیان در بازار وارد شود، شرکت‌های فعال در این حوزه می‌توانند با پشتوانه محکمتری فعالیت کنند. این مهم در مدت کوتاهی سبب رغبت و انفعال دانشگاه، به خصوص دانشجویان و خاصه مستعدان‌برتر برای ورود به کسب‌وکار دانش‌بنیان خواهد شد.

رحیمی در پایان با اشاره پتانسیل بالای دانشجویان دکتری دانشگاه‌های بزرگ کشور، گفت: این افراد ظرفیت و قابلیت‌های بالایی دارند که بروز آنها می‌تواند سبب تسریع حرکت کشور به سمت توسعه شود. سطح آموزشی دانشجویان مقطع دکتری عموماً در بالاترین سطح ممکن است و اگر ضعفی در فعالیت‌های پژوهشی و عملیاتی آنان وجود دارد به دلیل فقدان‌امکانات و زیرساخت‌های لازم در دانشگاه است. متاسفانه حتی دانشگاه‌های بزرگ و مادر کشور نیز در بسیاری موارد با کمبودهای سخت‌افزاری و تجهیزاتی دست‌وچنجه نرم می‌کنند.

 

 

 

تاریخ انتشار : 1394/11/17
کد : 72735
تعداد بازدید: 414