آیین‌نامه‌های بنیاد نقش بسزایی در اشتغال دانش‌آموختگان‌برتر داشته است

شیخی؛ دانشجوی‌برتر دانشگاه تهران با مثبت ارزیابی‌کردن آیین‌نامه‌های جدید بنیاد ملی نخبگان در حوزه مستعدان‌برتر دانشگاهی، گفت: تسهیلات اعطایی به دانشگاه و گروه پذیرنده و همچنین گرنت‌های پژوهشی درنظر گرفته‌شده برای دانش‌آموخته‌برتر نقش بسزایی در تسهیل روند استخدام این افراد در دانشگاه دارد.

شیخی؛ دانشجوی‌برتر دانشگاه تهران با مثبت ارزیابی‌کردن آیین‌نامه‌های جدید بنیاد ملی نخبگان در حوزه مستعدان‌برتر دانشگاهی، گفت: تسهیلات اعطایی به دانشگاه و گروه پذیرنده و همچنین گرنت‌های پژوهشی درنظر گرفته‌شده برای دانش‌آموخته‌برتر نقش بسزایی در تسهیل روند استخدام این افراد در دانشگاه دارد.

ارس شیخی؛ دانشجوی دکتری مهندسی برق در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم شناسایی کارشناسانه مستعدان‌برتر، گفت: تنوع در ملاک‌های ارزیابی و لحاظ شدن مجموع فعالیت‌های افراد یکی از اقدامات مناسب در حوزه نخبگانی است.

وی حمایت از مستعدان‌برتر دانشگاهی در مقطع دکتری و تأمین هزینه‌های مالی را مهمترین دغدغه دانشجویان این مقطع دانست و افزود: ارائه کمک‌هزینه‌های مالی اقدام بسیار مناسبی است که البته باید هدفمند به افراد پرداخت شود، به عبارت دیگر دانشجو باید در ازای عملکرد و تداوم فعالیت‌ها از پرداخت‌های مالی بهره‌مند شود.

شیخی ادامه داد: روند کنونی بنیاد ملی نخبگان نسبت به گذشته بسیار بهتر شده است و در همه حوزه‌ها از شناسایی تا هدایت و حمایت اقدامات خوبی در حال انجام است اما همچنان ضعف در اطلاع‌رسانیِ دانشگاه‌ها، نقطه تاریک آیین‌نامه‌های مرتبط با مستعدان‌برتر است. این ضعف سبب شده است علی‌رغم تمهیدات بسیار و تسهیلات متنوع بسیاری از مستعدان‌برتر به دلیل عدم‌اطلاع، نتوانند از امکان‌های فراهم‌شده بهره‌مند شوند.

دانشجوی دکتری مهندسی برق در ادامه با مثبت‌ ارزیابی‌کردن تسهیلات استخدامی برای دانش‌آموختگان‌برتر، اظهار داشت: تسهیلات اعطایی به دانشگاه و گروه پذیرنده و همچنین گرنت‌های پژوهشی درنظر گرفته‌شده برای دانش‌آموخته‌برتر نقش بسزایی در تسهیل روند استخدام این افراد در دانشگاه دارد. در واقع وجود این سیاست‌های تشویقی سبب ترغیب بیشتر دانشگاه به استخدام دانش‌آموخته‌برتر شده است چرا که از این طریق هم نیرویی کارآمد به مجموعه اضافه می‌شود و هم گروه مربوطه می‌تواند فعالیت‌های خود را ارتقاء دهد.

دانشجوی‌برتر دانشگاه تهران تصریح کرد: متأسفانه علی‌رغم وجود چنین امکان خوبی در آیین‌نامه دانش‌آموختگان‌برتر، هنوز برخی از دانشگاه‌ها، حتی دانشگاه‌های بزرگ و مادر کشور، خود را با فضای جدید تطبیق نداده‌ و اطلاع‌ کافی از چنین فرآیندی ندارند. همین عامل سبب می‌شود آیین‌نامه در روند اجرایی دچار اختلال شود.

شیخی شرکت‌های دانش‌بنیان را محلی مناسب برای ایفای نقش اجتماع نخبگانی در جامعه برشمرد و اظهار داشت: ضرورت و اهمیت وجود چنین شرکت‌هایی بر هیچ‌کس پوشیده نیست اما آنچه مهم است رعایت پیش‌نیازهایی مانند امکان‌سنجی است. در برخی موارد شرکت دانش‌بنیان تنها به دلیل عدم‌اطلاع از نیازهای صنعت و یا بازار نمی‌تواند به حیات خود ادامه دهد و در همان ابتدای فعالیت، به بن‌بست می‌خورد.

وی افزود: وجود بانک اطلاعاتی از نیازها و مشکلات صنایع و ظرفیت‌های اجتماع نخبگانی از ضرورت هایی است که می تواند فعالیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان را به‌خوبی جهت‌‌دهی کند.

شیخی در پایان به تسهیل ارتباط اجتماع نخبگانی با بنیاد ملی نخبگان اشاره کرد و گفت: با اقدامات انجام‌شده در دو-سه سال اخیر، امروزه اجتماع نخبگانی با سهولت بیشتری می‌‌تواند با بنیادهای نخبگان ارتباط گرفته و پاسخ‌ پرسش‌های خود را بگیرد.

تاریخ انتشار : 1395/05/03
کد : 72715
تعداد بازدید: 448