26 شرکت دانش‌بنیان برتر به فهرست فعالان مجاز اقتصادی پیوستند

با هماهنگی‌های صورت گرفته بین معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری و گمرک جمهوری اسلامی ایران، 26 شرکت دانش بنیان برتر به عنوان فعالان مجاز اقتصادی شناخته شدند.

با هماهنگی‌های صورت گرفته بین معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری و گمرک جمهوری اسلامی ایران، 26 شرکت دانش بنیان برتر به عنوان فعالان مجاز اقتصادی شناخته شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ سید محمد صاحبکار سرپرست امور شرکت ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی گفت: از برنامه‌های اصلی معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری، تسهیل محیط کسب و کار برای شرکت‌های دانش‌بنیان است که تسهیل تعامل با گمرک یکی از مهمترین عوامل تسهیل تولید، صادرات و واردات شرکت‌ها است.

وی افزود: با در نظرداشتن توجه ویژه دکتر مسعودکرباسیان رییس گمرک جمهوری اسلامی ایران به شرکت‌های دانش بنیان،  تاکنون مزایای خاصی برای شرکت‌های دانش بنیان در گمرکات کشورمصوب و ابلاغ شده است.

دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی گفت: انتخاب شرکت‌های دانش بنیان برتر از سوی معاونت علمی ، براساس معیارهای مختلف از جمله میزان فعالیت های بازرگانی و حجم واردات و صادرات آنها در طول سال انجام شده است. همچنین احراز شایستگی‌ها و صلاحیت‌های عمومی شرکت‌های معرفی شده، نظیر عدم تخلف در سیستم‌های گمرکی، بانکی، مالیاتی و... از سوی گمرک جمهوی اسلامی ایران و با همکاری سایر دستگاه‌ها انجام شده است.

صاحبکار اظهار کرد: فعالان مجاز اقتصادی در تعاملات گمرکی خود، می توانند از (19) مزیت استفاده کنندکه استفاده از تسهیلات ماده 57 آئین نامه اجرائی قانون امور گمرکی ، پذیرش ضمانت نامه بانکی حداکثر یکساله برای ترخیص قطعی ماده 6 قانون امورگمرکی ،پذیرش ضمانت نامه بانکی کلی برای ترخیص قطعی و سایر رویه ها ماده 6 آئین نامه اجرائی فانون امور گمرکی ، استفاده از تضمین بیمه ای برای صادرات ، ترخیص کالا خارج از مسیر قرمزو استفاده کامل از تسهیلات بسته حمایت از تولیداز جمله این مزایا هستند.

استفاده کامل از تسهیلات بسته حمایت از صادرات ، تخفیف در هزینه خدمات انجام خدمات گمرکی به پیشنهاد گمرک و تایید وزیر امور اقتصادی (بند الف ماده 3 آئین نامه اجرائی قانون امور گمرکی)حداکثر تا سقف 50 درصد ، استفاده از حداقل تضمین در کلیه مواردی که در قانون امور گمرکی  وآئین نامه اجرائی به تضمین اشاره شده است ، رسیدگی به پرونده اختلافات گمرکی فعالان اقتصادی مجاز بصورت فوری و خارج از نوبت در کمیسیون های رسیدگی به اختلافات گمرکی ، ارائه مجوز ایجاد انبار اختصاصی ، انجام فرآیند استرداد خارج از نوبت مطابق با تسهیلات پیش بینی شده در بسته حمایت از تولید با اخذ تعهد و نگهداری بخشی از کالا به عنوان وثیقه خارج از نوبت مطابق تسهیلات پیش بینی شده دربسته حمایت از تولید با اخذ تعهداز دیگر مزایایی است که فعالان اقتصادی می توانند در تعاملات گمرکی خود از آن استفاده کنند.

از جمله مزایای  تعیین شده برای استفاده فعالان اقتصادی، استفاده از ماده 42، اجازه رئیس کل گمرک و تعهد بالاترین مقام وزارتخانه یا مؤسسه دولتی مرتبط با محاسبه وجوه متعلقه و صدور حکم ، استفاده از تسهیلات موضوع استاندارد32-3 کنوانسیون تجدید نظر شده کیوتو، استفاده از تسهیلات ماده 6 قانون امورگمرکی کالای متعلق به وزارتخانه ها و موسسات دولتی با تعهد مسوولان مالی سازمان و اشخاص با اخذ ضمانتنامه بانکی با حداکثر سقف یک ساله ،رسیدگی خارج از نوبت اظهارنامه باتوجه به ضرایب تعیین شده با ضریب اهمیت زمانی دو (معادل شرکت‌های تولیدی ) در سامانه جامع امورگمرکی به صورت سراسری، پذیرش و تسهیل ورود موقت برای صادر کنندگان وگرفتن اسناد و اوراق بهادار به جای ضمانتنامه است.

سرپرست امور شرکت ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی گفت: همچنین تمام اظهارنامه‌های گمرکی بیش از 2400 شرکت دانش‌بنیان در مسیر سبز گمرکی قرار می‌گیرد و از مزایای ورود موقت نیز می‌توانند استفاده کنند.

صاحبکار بیان کرد: بر مبنای قانون، شرکت‌های دانش‌بنیان می توانند از معافیت حقوق گمرکی، عوارض و سود بازرگانی برای واردات چهار دسته کالای دانش بنیان برای مهندسی معکوس،کالا و قطعات برای ساخت کالای دانش بنیان تا حد نمونه اولیه و پایلوت ، تجهیزات آزمایشگاهی،تست و کنترل کیفیت و ماشین آلات خط تولید برای کالاهای دانش بنیان استفاده کنند.

گفتنی است، اطلاعات تفصیلی درباره حمایت‌های گمرکی از شرکت‌های دانش‌بنیان بر روی سامانه www.Daneshbonyan.ir  قرار دارد.

 

تاریخ انتشار : 1395/03/25
کد : 72713
تعداد بازدید: 371