15 نشانه‌ که می‌گوید شما آماده راه‌اندازی کسب‌وکار خود هستید

نقطه شروع هر دستاوردي، خواستن است. اين نکته را دائما در ذهن خود داشته باشيد. اگر به دنبال آغاز فعاليتي اقتصادي و موفقيت در آن هستيد، ابتدا بايد واقعا نسبت به آن تمايل داشته باشيد.

نقطه شروع هر دستاوردي، خواستن است. اين نکته را دائما در ذهن خود داشته باشيد. اگر به دنبال آغاز فعاليتي اقتصادي و موفقيت در آن هستيد، ابتدا بايد واقعا نسبت به آن تمايل داشته باشيد. اين‌گونه هستيد؟

پایگاه اطلاع‎رسانی بنیاد ملی نخبگان: داشتن يک خانواده، يک‌ خانه و يک شغل ثابت، چهل‌وچند ساعت کاري در يک هفته، حقوق ماهيانه، بعدازظهرهاي آزاد و تعطيلات آخر هفته که بهتر مي‌توانيد به کودکانتان رسيدگي کنيد يا به تفريح خود برسيد يا کل آن را خارج از خانه با دوستانتان سپري کنيد، سبک زندگي خوبي يا حداقل روبه‌راهي است. اين‌طور نيست؟

درحالي‌که اکثر افراد از اين شيوه زندگي راضي هستند، واقعيت اين است که همه ما براي اين‌گونه زندگي کردن ساخته نشده‌ايم و همين‌که شما هم‌چنان به خواندن اين مقاله ادامه مي‌دهيد، براي اثبات اين حرف کافي است. البته الزامات فني بسياري براي شروع يک کسب‌وکار وجود دارد. يک کار اقتصادي با يک ايده شروع مي‌شود و با يک برنامه اقتصادي، پيدا کردن سرمايه لازم، به‌کارگيري کارکنان و ملزومات ديگر ادامه مي‌يابد. قبل از اين‌که وارد همه اين کارها شويد، نيازمند اين مسئله هستيد که مطمئن شويد آيا واقعا براي اين کار آماده شده‌ايد؟ در اين‌جا درباره 15 نشانه‌‌اي مي‌خوانيد که نشان مي‌دهند براي ورود به يک کسب‌وکار جديد آماده هستيد.

1. به ‌اندازه کافی برای این کار انگیزه دارید

نقطه شروع هر دستاوردي، خواستن است. اين نکته را دائما در ذهن خود داشته باشيد. همان‌گونه که آتشي کم، گرمايي کم را ايجاد مي‌کند، تمايل و خواستي ضعيف، نتايج ضعيفي به همراه مي‌آورد. اين يکي از راه‌هايي است که کمک مي‌کند کاملاً مستقيم و روبه‌جلو حرکت کنيد. اگر به دنبال آغاز فعاليتي اقتصادي و موفقيت در آن هستيد، ابتدا بايد واقعا نسبت به آن تمايل داشته باشيد. اين‌گونه هستيد؟

2. دارای شخصیتی با اعتمادبه‌نفس هستید

«هيچ‌کس نمي‌تواند شما را بدون رضايت خودتان مجبور کند احساس حقارت و کوچکي کنيد.» اين نقل‌قول از کتاب «اين داستان من است» نوشته النور روزوات است. ما در دنياي نسبتا بي‌رحمي زندگي مي‌کنيم. مطمئنا همواره افرادي وجود دارند که در تلاش براي تحقير شما و جلوگيري از پيشرفتتان فعال هستند! البته يک حقيقت در جهان وجود دارد که بايد کمتر از نظرات کساني که روح کوچکي دارند، استفاده کنيد. براي متمايز بودن و موفق شدن بايد شخصيتي با اعتمادبه‌نفس داشته باشيد و همواره در رابطه با کاري که انجام مي‌دهيد يا آن را رهبري مي‌کنيد، از خود مطمئن باشيد. اين‌گونه هستيد؟

3. سرسخت هستید

«صبر و سرسختي دو برابر هوش و ذکاوت ارزش‌ دارند.» اين جمله به نقل از توماس ‌هالکسي کارآفرين است. همه افراد موفق داراي استعداد خارق‌العاده‌اي نيستند. منصفانه اين است که بگوييم اکثر افراد موفق در ابتداي کار با من و شما چندان تفاوتي نداشته‌اند و حتي اغلب شکست را تجربه کرده‌اند! اکثر مردم با کوچک‌ترين شکست به سمت از دست دادن روحيه خود مي‌روند، ولي افراد موفق به عقب برمي‌گردند و مجددا تلاش مي‌کنند و اين روند تا زماني که به موفقيت دست يابند، ادامه دارد. مي‌توانيد اين‌گونه باشيد؟

4. برای کاری که انجام می‌دهید، هیجان زیادی دارید

هيچ هدفي به سرانجام نمي‌رسد مگر اين‌که واقعا آن را بخواهيد. تنها کاري که بايد انجام دهيد، اين است که هدفتان را دوست داشته باشيد و آن را باور کنيد؛ آن هدف به‌طور طبيعي به سمتتان خواهد آمد. کار کردن سخت است و اين سختي همواره بوده و هست. راه‌کار موفقيت در کسب‌وکار اين است که راهي را انتخاب کنيد که به آن علاقه داريد و با شور و هيجان بتوانيد آن را دنبال کنيد. اين کار باعث مي‌شود از يک کار سخت لذت ببريد. به هر شخصي که کاري را شروع کرده و در آن موفق بوده است، نگاه کنيد، خواهيد ديد هيجان فوق‌العاده‌اي براي کار خود داشته‌ است. اين‌گونه هستيد؟

5. از یاد گرفتن لذت می‌برید

«من از توفان نمي‌ترسم، چراکه در حال ياد گرفتن هدايت کشتي خود هستم.» اين نقل‌قولي از رمان‌نويس آمريکايي، لوييزا مي‌آلکوت است. درست مثل دنياي ما، دنياي تجارت نيز يک رمز و راز بزرگ است و افرادي که بر اين باورند که همه آن را مي‌دانند، ممکن است درحقيقت چيزي از آن را درک نکرده باشند. براي موفقيت در «هدايت کشتي خود» نياز داريد که دائما دانش و ايده‌هاي جديدي به دست آوريد و واقعا از يادگيري لذت ببريد. اين‌گونه هستيد؟

6. مهارت‌های افراد خوب را دارید

«تنها يک‌ راه براي ترغيب ديگران به انجام هر کاري وجود دارد و آن اين است که ديگران طوري به انجام آن کار تشويق شوند که خودشان بخواهند آن کار را انجام دهند.» اين يکي از گفته‌هاي ديل کارنگي نويسنده و سخنران توسعه‌دهنده درس‌هايي در زمينه پيشرفت شخصي است.

براي موفقيت در کسب‌وکار بايد در بطن کار قرار گرفت. براي موفقيت در کسب‌وکار، شما بايد در درک مقاصد ديگران بسيار عالي باشيد و به‌خوبي ايده‌هاي خود را به آن‌ها انتقال دهيد. آيا شما اين‌گونه هستيد؟

7. شما آینده‌نگر هستید

افراد آينده‌نگر و متفکر فعاليت‌هاي اقتصادي پايداري را ايجاد مي‌کنند. چيزي که آن‌ها را از انسان‌هاي عادي متمايز مي‌کند، اين است که مي‌توانند انتهاي کار را ببينند و متناسب با آن بدانند براي رسيدن به موفقيت چه‌ کاري را نبايد انجام دهند و چه‌ کاري را بايد انجام دهند. اگر به دنبال اين هستيد که براي خود کسب‌وکاري راه بيندازيد و در آن موفق شويد، بايد بدانيد کجاي ماجرا قرار گرفته‌ايد. اين را مي‌دانيد؟

8. یک گروه اقتصادی خوب دارید

ما به‌تنهايي کارهاي کوچکي مي‌توانيم انجام بدهيم، اما با هم‌ کارها‌ي بسياري مي‌توانيم انجام بدهيم. هيچ کسب‌وکار موفقي در طول تاريخ به‌تنهايي آغاز نشده است. پشت هر فرد موفقي که درباره او چيزهايي شنيده‌ايد، افرادي هستند که به‌ندرت چيزي در مورد آن‌ها شنيده‌ايد و درواقع اين افراد موتور محرکه کار بوده‌اند. نکته اين است؛ تا جايي که مي‌توانيد به‌صورت مستقل عمل نکنيد، هرچند که اين کار، راحت نيست. چيزي که به آن نياز داريد، يک گروه وفادار است که افرادي مستعد و متعهد هستند و خودشان نيز از کار کردن براي شما لذت مي‌برند. آيا چنين گروهي داريد؟

9. خلاق هستید

«يک نقاش، جهان را در دستان و ذهن خود دارد.» اين نقل‌قولي از نقاش مشهور، لئوناردو داوينچي است. خلاقيت يک مهارت براي ايجاد چيزهايي جديد و پيدا کردن راه‌هايي منحصربه‌فرد براي مشکلات پيش رو و پيش‌شرطي براي هرکسي است که مي‌خواهد وارد کارهاي اقتصادي شود. براي موفقيت در کارهاي اقتصادي و پيشتاز بودن در آن عرصه، بايد کارهايي متفاوت در اين عرصه انجام دهيد. آيا قادر به چنين کاري هستيد؟

10. شما تمایلی به پست و مقام ندارید

افرادي که قصد ورود به فعاليت‌هاي اقتصادي دارند، بايد حداقل نسبت به پست و مقام بي‌اعتنا باشند. يکي از مهم‌ترين دلايلي که شما به دنبال شروع کسب‌وکاري جديد براي خود هستيد، اين است که اثبات کنيد هيچ تمايلي براي اين‌که زيردست فردي ديگر کار کنيد، در شما وجود ندارد. شما دوست داريد براي خود و به‌طور مستقل فکر کنيد. اين‌گونه نيست؟

11. قادر به ریسک کردن هستید

يک کشتي در بندر در امان است، اما اين چيزي نيست که يک کشتي براي آن ساخته‌ شده‌ است. در جهاني که با ابهاماتي ازجمله چگونگي نوسانات بازار ساخته‌ شده است، کساني که از اين نوسانات استقبال مي‌کنند، از اين نوسانات در امان نيستند و اين چيزي است که اکثر رقبا را از ميدان بازي خارج مي‌کند. شما بايد بدانيد که امنيت و موفقيت، خصوصا تا حدي که شما به دنبال آن هستيد، همواره در کنار هم نمي‌آيند. شما به‌خاطر حفظ حاشيه امنيت در يک رقابت اقتصادي قرار نگرفته‌ايد، شما اين‌جا هستيد تا ريسک کنيد و برنده شويد. آيا اين‌گونه هستيد؟

12. به محدودیت‌های خود واقف هستید

«من راه چندان دوري نمي‌روم، من قبلاً به مقصد خود رسيده‌ام.» اين نقل‌قولي از ژوزه ساراماگو نويسنده است.

زمان توقف را بدانيد. حتي اگر گذر سال‌ها شما را باهوش‌تر نکرده باشد، اغلب اين گذر سال‌ها شما را عاقل‌تر مي‌کند و برخي اوقات متوجه مي‌شويد ديگر نمي‌توانيد چيز بيشتري داشته باشيد. انسان‌هاي موفق همان‌گونه که مي‌توانند موفقيت را محاسبه کنند، مي‌توانند آن را تصور و پيش‌بيني کنند. آيا مي‌توانيد اين‌گونه باشيد؟

13. به‌طور سازمان‌دهی‌شده عمل می‌کنید

با صرف يک دقيقه زمان براي سازمان‌دهي، يک ساعت زمان به دست خواهد آمد. برخلاف تصور عموم افراد، کساني که به کارهاي اقتصادي وارد شده‌اند، تمايلي براي اتلاف زماني بيشتر از انجام کار، براي آماده کردن شرايط آن کار ندارند. بلکه براي اين‌که کار اقتصادي به ثمر برسد، بايد از قبل کارهايي را سازمان‌دهي کنيد. پيدا کردن يک شريک خرده‌فروش يا ايجاد وب‌سايت فروش ازجمله مواردي هستند که نشان مي‌دهد به‌خوبي براي وارد شدن به جهان امروز کسب‌وکار آماده ‌شده‌ايد. وقتي‌ کاري براي آن‌ها اجتناب‌ناپذير است، از اين تجربه درس بگيريد و مطمئن شويد هرگز اين کار مجددا تکرار نخواهد شد. براي کنترل‌ کردن کسب‌وکار شما بايد کارهايتان را سازمان‌دهي کنيد. اين کار را مي‌کنيد؟

14. یک راهبر هستید

راهبري، قابليتي است که چشم‌اندازها را به واقعيت تبديل مي‌کند. باور اغلب مردم بر اين است که راهبران متولد مي‌شوند، ولي درحقيقت راهبران خوب ساخته مي‌شوند و آن‌ها ساخته‌ تجربيات، آموزش‌ها و مديريت نيازمندي‌ها هستند. شما وقتي يک راهبر خوب را مي‌بينيد، او را مي‌شناسيد. با توجه به چشم‌انداز و تمام ابزارها و نيروهاي مورد نياز، يک راهبر خوب مي‌داند که چه زماني و چگونه يک کار را راهبري کند. آيا اين‌گونه هستيد؟

15. چگونگی بازی خود را می‌دانید

قبل از اين‌که شما بتوانيد يک بازي را شروع کنيد، بايد بازي را بشناسيد. هميشه اين را بدانيد که افرادي خارج از زمين ‌بازي هستند که قبلا کاري را که شما براي آن برنامه‌ريزي کرده‌ايد، انجام داده‌اند و بسياري از آن‌ها در اين کار خبره هستند. همه اين افراد رقباي شما هستند. اگر شما به دنبال اين هستيد که وارد فاز خاصي از فعاليت‌هاي اقتصادي شويد، ابتدا بايد از اين مطمئن شويد که به‌ اندازه کافي در رابطه با آن اطلاعات داريد، هرچند در ابتداي کار ميزان اطلاعاتتان به ‌اندازه کساني که قبلا در اين کار بوده‌اند، نخواهد رسيد. تنها پس ‌از اين مي‌توانيد هوشمندانه عمل کنيد و اهداف خود را به سرانجام برسانيد. بازي خود را مي‌شناسيد؟

 

 

تاریخ انتشار : 1394/10/05
کد : 72703
تعداد بازدید: 361