راه رشد

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در یادداشتی آورده است، رواج فرهنگ شهرنشینی، رفته رفته انسان ایرانی را از دریا به سمت دشت و کوهپایه سوق داد، تا جایی كه بسیاری از سواحل ما عاری از زندگی انسانی شد و سال‌های سال است كه رنج غربت و فراموشی را بر تن شنی‌اش تحمل می‌كند.

پرویز كرمی*


معمولاً رشد و شكوفایی تمدن ها توسط مردمان سرزمین های مختلف، بر چند اساس، استوار بوده است كه راه ها، یكی از مهم ترین پایه ها در این زمینه به شمار می رود. اغلب، زمانی كه از راه سخن می گوییم، بزرگراه ها، جاده های آسفالته، خیابان، شوسه و گاه خاكی را در ذهن، تصویرسازی می كنیم.

اما بیشتر ما، راه هایی كه در رشد صنعت و تجارت انسان در طول تاریخ تاثیری شگرف گذاشته است را فراموش كرده ایم؛ راه های آبی. رودخانه ها، دریاچه ها، دریاها و اقیانوس ها، و بندرها معمولا و همیشه، برای ملتی كه سكون را نمی پسندیده اند، محل رونق فراوان بوده است. قدیمی ترین بندرها، ردپای گذشتگان ما را با خود به همراه دارد، بخش عمده‏ای از مرزهای كشورمان را آب ها فرا گرفته اند و یكی از استراتژیك ترین آب های جاری دنیا به نام و برای ما است؛ خلیج فارس.

دریاها، علاوه بر بحث تجارت و صنعت، انگشت تاثیر بر فرهنگ ها هم گذاشته اند و می گذارند. اقلیم ها و محیط زیست، زیست بوم هایی را به وجود آورده است كه هر یك، حرف های بسیار برای تاریخ انسان دارند. با همه این اوصاف، رواج فرهنگ شهرنشینی، رفته رفته انسان ایرانی را از دریا به سمت دشت و کوهپایه سوق داده است و در این تطور تاریخی، دریا رفته رفته مظلوم مانده است.

عجیب اینكه، خاك اغلب تشنه و كم باران نقاط مختلف ایران، چنان مردمان را مسحور خود كرد كه دریا با آن همه نعمت و پرباری و دست و دل بازی اش، نتوانست به خود جذب كند تا جایی كه بسیاری از سواحل ما عاری از زندگی انسانی شد و سال های سال است كه رنج غربت و فراموشی را بر تن شنی اش تحمل می كند.

با این همه، اكنون (خوشبختانه) در سال هایی عمر را سپری می كنیم كه موسم نسیم دانش بنیان، هم در خشكی و هم در سواحل دریاهای كشورمان، آهسته آهسته در حال وزیدن است. برنامه جدی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان سردمدار و چرخاننده اصلی چرخ های اقتصاد دانش بنیان، بارور كردن همه بخش ها به تفكر فناوری و تجاری سازی محصولات دانش بنیان است.

علاوه بر آن، رهبر فرزانه انقلاب نگاه ویژه‏ای مبنی بر نوسازی و آبادانی سواحل دریایی كشور دارند و دستگاه ها را ملزم به توجه ویژه به این بخش كرده اند. در همین راستا بود كه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی را سال گذشته راه اندازی كرد تا در كنار رفع دغدغه های بزرگان نظام و دولت نسبت به موضوع دریا، مسیرهای جدیدی برای شكوفایی استعدادها و ظرفیت های كشورمان به وجود آید.

برگزاری نخستین جشنواره دانش آموزی دریا بی شك روز آغاز فصل جدید برای كشور ما خواهد بود. امید كه این دریا، پرگهر و مواج و صیدبار باشد.

*مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری

 

تاریخ انتشار : 1394/04/07
کد : 72698
تعداد بازدید: 595