باید زنجیره تولید مقاله به تجاری‌سازی و برند ایجاد شود

رییس جمهوری با بیان اینکه «برای حل معضلات مملکت، کلیدی جز علم و دانش و تحقیق و فناوری نمی‌شناسم»، گفت: حتی برای مبارزه با فساد نیز باید دانشگاهیان و اهل نبوغ، طرح ارائه دهند؛ با شعار و با دادگاه بردن صرف افراد نمی‌توان از فساد پیشگیری کرد.

رییس جمهوری با بیان اینکه «برای حل معضلات مملکت، کلیدی جز علم و دانش و تحقیق و فناوری نمی‌شناسم»، گفت: حتی برای مبارزه با فساد نیز باید دانشگاهیان و اهل نبوغ، طرح ارائه دهند؛ با شعار و با دادگاه بردن صرف افراد نمی‌توان از فساد پیشگیری کرد.

به گزارش بنیاد ملی نخبگان ، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه در جمع نخبگان و برگزیدگان خراسان رضوی تصریح کرد: پیشگیری از فساد نیز راه علمی برای طرح‌ریزی کم شدن رابطه مراجعه‌کننده و کارگزار را می‌طلبد و «دولت الکترونیک» یکی از راه‌های علمی مبارزه با فساد است.
رییس جمهوری با تبریک میلاد با سعادت امام رضا (ع)، خراسان و خراسان رضوی را مرکز اندیشمندان و بزرگان و فیلسوفان و فقها دانست و با طرح این سوال که «چرا استان خراسان رضوی با وجود صاحب‌نظران، عالمان، حوزه ‍‌های علمیه و دانشگاهیان در رنج است؟»، گفت: طرح‌ها و تحقیقات آماده ممکن است در قفسه خاک بخورند اما این نکته قابل ذکر است که هر چند دانشگاه‌ در کشور از لحاظ کمیت توسعه بسیار خوبی پیدا کرده و از نظر تعداد مقالات نیز در منطقه در رتبه اول یا دوم قرار داریم؛ اما باید این را روشن کنیم که برای چه مقاله ISI و ISC می‌نویسیم؟
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: برخی سعی و اصرارشان بر مقاله نوشتن، برای ارتقای رتبه علمی خودشان است تا از مرتبه استادیاری به دانشیاری و از دانشیاری به استاد تمام ، ارتقا پیدا کنند.
دکتر روحانی با یادآوری الزام برای پرداخت هزینه جهت چاپ برخی مقاله‌ها، تصریح کرد: البته که هر ایرانی خوشحال می‌شود که خبر برتری ایران از نظر تعداد مقالات علمی در دنیا را بشنود و همچنین مقاله نوشتن خود یک تفوق علمی است اما مقاله نوشتن برای گرفتن امتیاز و ارتقای رتبه علمی، نباید به هدف ما تبدیل شود. درست است که استاد تمامی هم برای آنها که در مسیر علم هستند و نشانه تلاش مستمر آنها است، خیلی لذت دارد؛ البته به شرطی که فساد در این داستان نباشد که متأسفانه به برخی فسادها برخورد کرده‌ایم که شگفت‌آور و حیرت آور است.
رییس جمهوری افزود: آخر برای استاد شدن و بورسیه شدن هم تقلب؟ از فردی که قرار بوده استاد دانشگاه این کشور شود، پرسیده‌اند نمره‌ات چند بوده، در پاسخ نمره‌ای می‌گوید که بعد معلوم می‌شود، اشتباه است. دچار حیرت شده‌ایم؛ چون رانت را نه تنها در حوزه‌های اقتصادی، مالی و پولی بد می‌دانیم، بلکه وقتی فردی می‌خواهد استاد و معلم فرزندان مردم شود و برای نجات کشور به تربیت شاگرد اقدام کند، نباید در روندی با تقلب قرار گیرد.
دکتر روحانی با اشاره به برخی نامه‌های سرگشاده و غیرسرگشاده که در پی مقاومت دولت در برابر برخی اقدامات غیرقانونی منتشر شده اند، تأکید کرد: این دولت مگر از تهدید می‌ترسد؟ به صراحت می‌گویم، هر آنچه در راه مبارزه با فساد لازم باشد و هر آنچه در راه توسعه این مملکت نیاز باشد، این دولت از هیچ کس و هیچ قدرتی نخواهد ترسید.
دکتر روحانی افزود: مقاله به تنهایی کافی نیست بلکه مقاله باید به راه‌حل تبدیل شود و زنجیره تبدیل مقاله به فناوری، فناوری به ساخت نمونه، ساخت نمونه به راه تجاری‌سازی و تجاری‌سازی به برند، طی شود و علمی رقم بخورد که هم جسم و هم روح و روان را پرنشاط می‌کند و هم جامعه را اصلاح و توسعه را بوجود می‌آورد.
رییس جمهوری با اشاره به برخی اظهارنظرها در آغازین روزهای انتخاب ایشان به عنوان رییس جمهوری کشورمان مبنی بر اینکه «چاه‌های زیادی برای دولت کنده شده، ظرف چهار سال نمی‌توان برای حل مشکلات کار کرد و ...»، خاطرنشان کرد: مشکلات زیاد است اما امید ما باید بر مشکلات فائق باشد؛ با وحدت، اتحاد، انسجام، یکپارچگی، تلاش و جهاد باید به رفع مشکلات بپردازیم.
دکتر روحانی، جهاد را به معنای کار پرتلاش بی‌وقفه دانست و خاطرنشان کرد: مدیریت، کار، درس خواندن، درس دادن و تحقیق کاردن ما باید جهادی باشد و در تمام مراحل باید با تلاش پیگیر و جهاد و کوشش، کار را پیش ببریم.
رییس جمهوری، رفع مشکلات آب، محیط زیست، رودخانه مرزی، حق آبه، تورم، عبور از رکود، رفع مسائل حوزه سیاست خارجی و تعالی بخشیدن فرهنگ جامعه را مستلزم حضور عالمان و اساتید حوزه‌های مختلف علم دانست و گفت: باید آدم‌ها عالم شوند تا مشکل جامعه را حل کنند و رفاه و نشاط و امید را به جامعه برگردانند. با ون و مینی‌بوس و پاسبان، که فرهنگ درست نمی‌شود بلکه راه ارتقای فرهنگ با علما ومحققین و اساتید دانشگاه است.
دکتر روحانی تأکید کرد: آیا راه ترویج عفاف در جامعه، ون است؟ راه دیگری نداریم؟ بانوان ما که خودشان فرهیخته و دانشگاهی و استاد و محقق هستند آیا برای گسترش عفاف و حجاب راهی ندارند؟ آخر اگر آدم چیزی را تجربه کرد و نشد، فردا دیگر عین آن را نباید انجام دهد بلکه باید به اصلاح راه قبلی اقدام کند.
رییس جمهوری با تأکید بر اینکه نیازمند راه علمی برای ارتقای اخلاق و نشاط در جامعه هستیم، خاطرنشان کرد: برای نحوه رفتار دختر و پسر در جامعه راه علمی می‌خواهیم؛ حال بگویند جدا کنیم. فردی در اوایل انقلاب گفت که خوب نیست مردان و زنان در پیاده رو در کنار هم راه می‌روند و عنوان کرد که تنها راه کشیدن دیوار است؛ گفتم لااقل دیوارش کوتاه باشد تا بتوانیم افراد را پیدا کنیم ...؛ اوایل انقلاب عده‌ای در دانشگاه تهران دنبال کشیدن دیوار در کلاس‌ها بودند که امام(ره) نهیب کشید بر آنان که اینها سخیف کردن موازین اسلام است.
دکتر روحانی خاطرنشان کرد: دین اسلام، دین مشکلات و سختی‌ها نیست و این همه پیچیدگی ندارد؛ بلکه برای مشکلات باید راه حل درست و علمی پیدا کنیم. البته در کشور ما این همه عاشقان قرآن و اخلاق، عفاف و حجاب را دوست دارند و قرآن فلسفه حجاب را امنیت بیشتر می‌داند و همه امنیت می‌خواهند؛ پدر و مادر خواهان آن است که وقتی دختر خانم‌شان بیرون می‌رود، مورد اذیت و آزار قرار نگیرد و خود دختر خانم هم همین را می‌خواهد؛ بنابراین فرهیختگان باید راه درست علمی در این حوزه را پیدا کنند.
رییس جمهوری با اشاره به امر خداوند بر انجام فریضه «امر به معروف و نهی از منکر»، گفت: اول باید معروف را در جامعه، معروف کنیم و بعد امر کنیم؛ باید برای مردم توضیح و شرح دهیم. در عصر و دنیای ما راهی جز اقناع نداریم؛ باید نسل جوان را اقناع کنیم اما متأسفانه دو چیز یاد گرفته‌ایم؛ دیوار و فیلتر؛ این که کاری درست نمی‌کند؛ شما فیلتر درست می‌کنید و آن جوان هم فیلترشکن.
وی افزود: مریض با دیوار و فیلتر و ون مداوا نمی‌شود بلکه باید بیمار را نزد متخصص برد. اگر سلامت، راه علمی دارد، اقتصاد و فرهنگ و مبارزه با فساد هم راه علمی دارد.
دکتر روحانی در آغاز سخنانش به آثار ارزشمند مرحوم آخوند خراسانی در فلسفه و کلام و اصول بخصوص به «کفایت‌الاصول» اشاره کرد و اینکه اکثر درس‌های خارج اصول بر مبنای فهرست این کتاب تدریس می‌شود را نشانه عمق فکری و تحقیقی آخوند خراسانی دانست.
رییس جمهوری از خواجه نصیر، فردوسی و رودکی و همچنین از شخصیت‌های معاصر مانند دکتر شریعتی و استاد شهید مطهری نام برد و به پاکدامنی و تقوای شهید مطهری اشاره کرد و گفت: جای تقدیر از آن مرد و تاسف از ما که بعد از سی و چند سال از شهادت آن مرد هنوز در برخی کتاب‌ها و بحث‌های مهم اسلام سیاسی و اسلام اجتماعی هنوز کتاب جایگزین نداریم که نشان از نبوغ ایشان و همچنین کم کاری ما است.

 

تاریخ انتشار : 1393/06/16
کد : 72669
تعداد بازدید: 410