ضرورت ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه‌ علوم‌انسانی

علی بوداقی؛ دانشجوی مستعد رشته جامعه‌شناسی بزرگترین چالش در هر مقوله‌ای، را چالش فرهنگی دانست و گفت: با تعریف شرکت‌های دانش‌بنیان پژوهشی-تحلیلی توسط نخبگان و مستعدان‌برتر علوم‌انسانی، می‌توان این چالش‌ها را با نگاه دقیق و کارشناسانه آسیب‌شناسی کرد و در نهایت راهکار برون‌رفت از آنها را ارائه داد.

علی بوداقی؛ دانشجوی مستعد رشته جامعه‌شناسی بزرگترین چالش در هر مقوله‌ای، را چالش فرهنگی دانست و گفت: با تعریف شرکت‌های دانش‌بنیان پژوهشی-تحلیلی توسط نخبگان و مستعدان‌برتر علوم‌انسانی، می‌توان این چالش‌ها را با نگاه دقیق و کارشناسانه آسیب‌شناسی کرد و در نهایت راهکار برون‌رفت از آنها را ارائه داد.

علی بوداقی؛ دانشجوی دکتری رشته جامعه‌شناسی دانشگاه تبریز در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به تغییرات آیین‌‎نامه‌های بنیاد ملی نخبگان، افزایش نقش‌آفرینی دانشگاه‌ها را یکی از مزیت‌های آیین‌نامه‌های جدید عنوان کرد.

وی افزود: این تغییرات از سویی به دلیل ارتباط بهتر و مداوم دانشگاه با دانشجویان سبب سرعت شناسایی بیشتر شده است و از سوی دیگر با افزایش دایره نخبگانی، تعداد بیشتری می‌توانند از تسهیلات مدنظر بهره‌مند شده و در مسیر نخبگی قرار بگیرند.  

بوداقی ادامه داد: یکی از مشکلات موجود در دوره‌های تحصیلات‌تکمیلی بحث تأمین مالی است. فرد در این مقاطع از سویی با مشکلات مالی و تأمین مخارج روبرو است و از سوی دیگر باید بیش از هر زمان دیگری روی کارهای پژوهشی و تحقیقاتی تمرکز کند. آیین‌نامه‌های جدید بنیاد ملی نخبگان به خوبی با این موضوع برخورد کرده است. اعتبارهای دستیار پژوهشی و دستیار آموزشی و این دست‌تسهیلات هم از سویی می‌تواند بخشی از مشکلات مالی دانشجویان را برطرف کند و هم از سویی نقش بسزایی در توانمندتر شدن افراد دارد.

وی عدم‌اطلاعات کافی کارشناسان دانشگاه‌ها را یکی از چالش‌های اجرای آیین‌نامه‌های جدید دانست و گفت: این معضل در دانشگاه‌های بزرگ و مادر استان‌ها تا حدود زیادی رفع شده است اما سایر دانشگاه‌ها همچنان با آن دست‌به‌گریبان هستند. تعامل بیشتر بنیادهای نخبگان استانی با این قبیل دانشگاه‌ها و برگزاری کارگاه‌های آموزشی می‌تواند این مشکل را نیز برطرف کند.

دانشجوی دکتری رشته جامعه‌شناسی در ادامه ایجاد و گسترش ارتباط بیشتر بین نخبگان و مستعدان‌برتر علوم‌انسانی با شرکت‌های دانش‌بنیان را از ملزومات این اجتماع نخبگانی قلمداد کرد و اظهار داشت: تعامل سیستماتیک افراد با شرکت‌های دانش‌‍‌بنیان فعال در حوزه تخصصی نقش بسزایی در حضور تاثیرگذار مستعدان‌برتر در جامعه دارد. نباید فراموش کرد بزرگترین چالش در هر مقوله‌ای، چالش فرهنگی است و متخصصان علوم‌انسانی هستند که می‌توانند این چالش‌ها را با نگاه دقیق و کارشناسانه آسیب‌شناسی کنند و در نهایت راهکار برون‌رفت از آنها را ارائه دهند.

بوداقی ادامه داد: با تعریف شرکت‌های دانش‌بنیان پژوهشی-تحلیلی به خوبی می‌توان اولویت‌های دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی را با آرمی معتبر و کاری تخصصی مورد بررسی قرار دارد. تحلیل مسائل اجتماعی مانند عدم‌اعتماد، اعتیاد و آسیب‌های روانی و ارائه راهکار دانش‌بنیان برای رفع آنها، تنها یکی از توانایی‌های نخبگان و مستعدان‌برتر حوزه علوم‌انسانی است که البته نیازمند مشارکت همه رشته‌ها است.

وی خاطرنشان کرد: ارزش‌افزوده حاصل از فعالیت‌های پژوهشیِ علوم انسانی مانند دیگر رشته‌ها محسوس نیست و بعضاً سال‌ها زمان می‌برد. به همین دلیل حمایت‌ها از فعالان این بخش باید جدی‌تر و با نگاهی آینده‌نگر باشد. 

 

 

 

تاریخ انتشار : 1394/11/04
کد : 72663
تعداد بازدید: 586