دوشنبه 30 اردیبهشت 1398

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

ضرورت ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه‌ علوم‌انسانی

علی بوداقی؛ دانشجوی مستعد رشته جامعه‌شناسی بزرگترین چالش در هر مقوله‌ای، را چالش فرهنگی دانست و گفت: با تعریف شرکت‌های دانش‌بنیان پژوهشی-تحلیلی توسط نخبگان و مستعدان‌برتر علوم‌انسانی، می‌توان این چالش‌ها را با نگاه دقیق و کارشناسانه آسیب‌شناسی کرد و در نهایت راهکار برون‌رفت از آنها را ارائه داد.

علی بوداقی؛ دانشجوی مستعد رشته جامعه‌شناسی بزرگترین چالش در هر مقوله‌ای، را چالش فرهنگی دانست و گفت: با تعریف شرکت‌های دانش‌بنیان پژوهشی-تحلیلی توسط نخبگان و مستعدان‌برتر علوم‌انسانی، می‌توان این چالش‌ها را با نگاه دقیق و کارشناسانه آسیب‌شناسی کرد و در نهایت راهکار برون‌رفت از آنها را ارائه داد.

علی بوداقی؛ دانشجوی دکتری رشته جامعه‌شناسی دانشگاه تبریز در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به تغییرات آیین‌‎نامه‌های بنیاد ملی نخبگان، افزایش نقش‌آفرینی دانشگاه‌ها را یکی از مزیت‌های آیین‌نامه‌های جدید عنوان کرد.

وی افزود: این تغییرات از سویی به دلیل ارتباط بهتر و مداوم دانشگاه با دانشجویان سبب سرعت شناسایی بیشتر شده است و از سوی دیگر با افزایش دایره نخبگانی، تعداد بیشتری می‌توانند از تسهیلات مدنظر بهره‌مند شده و در مسیر نخبگی قرار بگیرند.  

بوداقی ادامه داد: یکی از مشکلات موجود در دوره‌های تحصیلات‌تکمیلی بحث تأمین مالی است. فرد در این مقاطع از سویی با مشکلات مالی و تأمین مخارج روبرو است و از سوی دیگر باید بیش از هر زمان دیگری روی کارهای پژوهشی و تحقیقاتی تمرکز کند. آیین‌نامه‌های جدید بنیاد ملی نخبگان به خوبی با این موضوع برخورد کرده است. اعتبارهای دستیار پژوهشی و دستیار آموزشی و این دست‌تسهیلات هم از سویی می‌تواند بخشی از مشکلات مالی دانشجویان را برطرف کند و هم از سویی نقش بسزایی در توانمندتر شدن افراد دارد.

وی عدم‌اطلاعات کافی کارشناسان دانشگاه‌ها را یکی از چالش‌های اجرای آیین‌نامه‌های جدید دانست و گفت: این معضل در دانشگاه‌های بزرگ و مادر استان‌ها تا حدود زیادی رفع شده است اما سایر دانشگاه‌ها همچنان با آن دست‌به‌گریبان هستند. تعامل بیشتر بنیادهای نخبگان استانی با این قبیل دانشگاه‌ها و برگزاری کارگاه‌های آموزشی می‌تواند این مشکل را نیز برطرف کند.

دانشجوی دکتری رشته جامعه‌شناسی در ادامه ایجاد و گسترش ارتباط بیشتر بین نخبگان و مستعدان‌برتر علوم‌انسانی با شرکت‌های دانش‌بنیان را از ملزومات این اجتماع نخبگانی قلمداد کرد و اظهار داشت: تعامل سیستماتیک افراد با شرکت‌های دانش‌‍‌بنیان فعال در حوزه تخصصی نقش بسزایی در حضور تاثیرگذار مستعدان‌برتر در جامعه دارد. نباید فراموش کرد بزرگترین چالش در هر مقوله‌ای، چالش فرهنگی است و متخصصان علوم‌انسانی هستند که می‌توانند این چالش‌ها را با نگاه دقیق و کارشناسانه آسیب‌شناسی کنند و در نهایت راهکار برون‌رفت از آنها را ارائه دهند.

بوداقی ادامه داد: با تعریف شرکت‌های دانش‌بنیان پژوهشی-تحلیلی به خوبی می‌توان اولویت‌های دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی را با آرمی معتبر و کاری تخصصی مورد بررسی قرار دارد. تحلیل مسائل اجتماعی مانند عدم‌اعتماد، اعتیاد و آسیب‌های روانی و ارائه راهکار دانش‌بنیان برای رفع آنها، تنها یکی از توانایی‌های نخبگان و مستعدان‌برتر حوزه علوم‌انسانی است که البته نیازمند مشارکت همه رشته‌ها است.

وی خاطرنشان کرد: ارزش‌افزوده حاصل از فعالیت‌های پژوهشیِ علوم انسانی مانند دیگر رشته‌ها محسوس نیست و بعضاً سال‌ها زمان می‌برد. به همین دلیل حمایت‌ها از فعالان این بخش باید جدی‌تر و با نگاهی آینده‌نگر باشد. 

 

 

 

تاریخ انتشار : 1394/11/04
کد : 72663
تعداد بازدید: 170

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601