بررسی فرآیندهای نوین علم و فناوری در شهرکرد

پیرو تعیین سیاست‌های کلان علم و فناوری توسط مقام معظم رهبری ( دامت‌برکاته)، نشست تخصصی بررسی فرآیندهای نوین علم و فناوری در ایران و جهان؛ با حضور دکتر خداداد پیرعلی، رئیس دفتر بنیاد نخبگان استان چهارمحال بختیاری؛ دکتر فرهید همت‌زاده، عضو هیئت علمی دانشگاه آدلاید استرالیا و جمعی از محققین و فرهیختگان استان چهارمحال و بختیاری برگزار شد.

پیرو تعیین سیاست‌های کلان علم و فناوری توسط مقام معظم رهبری (دامت‌برکاته)، نشست تخصصی بررسی فرآیندهای نوین علم و فناوری در ایران و جهان؛ با حضور دکتر خداداد پیرعلی، رئیس دفتر بنیاد نخبگان استان چهارمحال بختیاری؛ دکتر فرهید همت‌زاده، عضو هیئت علمی دانشگاه آدلاید استرالیا و جمعی از محققین و فرهیختگان استان چهارمحال و بختیاری برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، در این نشست که در محل سالن اجتماعات معاونت برنامه‌ریزی استانداری برگزار شد، دکتر فرهید همت‌زاده عضو سابق هیأت علمی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران و عضو هیات علمی و مدیر گروه میکروبیولوژی در دانشکده دامپزشکی دانشگاه آدلاید پس از ارائه مختصری از زندگی‌نامه علمی و شغلی خود، سطح علمی دانش‌آموزان و دانشجویان ایرانی را بالاتر از دانشجویان اروپا و استرالیا دانست و گفت: دانشجویان کشور باید علاوه بر مسائل علمی، تلاش کنند در زمینه‌های فنی مورد نیاز کشور نیز مهارت کسب کنند.

وی با بیان اینکه در ایران مسیر فعالیت‌های صنعت و دانشگاه از هم جداست، افزود: در کشورهای توسعه یافته همچون استرالیا رشته‌ها و سرفصل‌های آموزشی دانشگاه‌ها با نظر صنعتگران و کشاورزان تصویب می‌شوند.

دکتر همت‌زاده با تأکید بر اینکه هزینه فعالیت‌های پژوهشی زیاد است، خاطرنشان کرد: در کشورهای توسعه یافته دولت بودجه پژوهشی به اساتید دانشگاه نمی‌دهد؛ بلکه اعتبارات پژوهشی توسط بخش خصوصی و در ازای خدمات و تحقیقات اساتید دانشگاه تأمین می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بیش از 80 درصد دانشجویان تحصیلات تکمیلی و اساتید دانشگاه‌های استرالیا خارجی هستند، افزود: دانشگاه‌ها استرالیا از حضور سلیقه‌ها و نگرش‌های مختلف در امر پژوهش استقبال می‌کنند و تک بعدی بودن در امر پژوهش را مانع پیشرفت و گسترش علم می‌دانند.

تاریخ انتشار : 1393/07/09
کد : 72636
تعداد بازدید: 405