برگزاری جشنواره بین‌المللی خلاقیت و نوآوری در حوزه هنرهای اسلامی و صنایع دستی در تبریز

دکتر امامی تبریزی؛ از برگزاری دومین دوره جشنواره بین‌المللی خلاقیت و نوآوری در حوزه هنرهای اسلامی و صنایع دستی در دو بخش ملی و بین‌المللی در شهر تبریز خبر داد.

دکتر امامی تبریزی؛ از برگزاری دومین دوره جشنواره بین‌المللی خلاقیت و نوآوری در حوزه هنرهای اسلامی و صنایع دستی در دو بخش ملی و بین‌المللی در شهر تبریز خبر داد.

دکتر امامی تبریزی؛ رئیس بنیاد نخبگان آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان ضمن بیان اینکه دومین دوره «جشنواره خلاقیت و نوآوری در حوزه هنرهای اسلامی و صنایع دستی» در دو سطح ملی و بین‌المللی در تبریز در حال برگزاری است، گفت: این جشنواره دوسال پیش و برای اولین‌بار در اصفهان و در سطح بین‌المللی برگزار شد اما امسال با پیشنهاد بنیاد نخبگان آذربایجان شرقی، بخش ملی نیز به این جشنواره اضافه شده است.

وی افزود: برگزاری هم‌زمان بخش ملی در کنار بخش بین‌المللی و قرار گرفتن هنرمندان داخلی در کنار هنرمندان مطرح جهان اسلام باعث ایجاد تعامل بیشتر و انتقال تجربیات بین این افراد خواهد شد.

رئیس بنیاد نخبگان آذربایجان شرقی اظهار داشت: دومین جشنواره  نوآوری ‌و خلاقیت در هنرهای اسلامی و صنایع دستی در بخش بین‌الملل توسط دانشگاه هنر اسلامی تبریز و با مشارکت 45 کشور (از هر کشور یک اثر)، تحت نظارت مرکز تحقیقات تاریخ، هنر و فرهنگ اسلامی (ارسیکا) برگزار می‌شود.

امامی با اشاره به سیاست برون‌سپاری امور اجرایی بنیاد ملی نخبگان و پرهیز از تصدی‌گری در امور اجرایی اظهار داشت: این جشنواره در بخش ملی برای افراد زیر 35 سال، تحت نظارت بنیاد ملی نخبگان در حال برگزاری است. داوری این بخش توسط داوران مورد تائید بنیاد انجام می‌شود و در پایان این جشنواره نیز، طبق آئین‌نامه مستعدین‌برتر، افراد منتخب جهت استفاده از تسهیلات توانمندسازی و حمایتی، به بنیاد ملی نخبگان معرفی خواهند شد.

وی ادامه داد: داوری جشنواره در بخش ملی در دو مرحله مقدماتی (انتخاب آثار و طرح‌ها) و نهایی (تعیین آثار برگزیده) انجام می‌شود. در مرحله مقدماتی که در هفته آخر فروردین انجام گرفت تعداد 620 اثر دریافت شده توسط 10 گروه تخصصی داوری بررسی و تعداد 380 اثر از 260 هنرمند به مرحله دوم راه یافته است.

رئیس بنیاد نخبگان آذربایجان شرقی اضافه کرد: در مرحله نهایی افراد هفت روز فرصت دارند تا اثر ارائه شده خود را مجددا خلق کنند. داوران مرحله نهایی نیز متشکل از سه داور ثابت و 10 داور ایرانی (در هرکدام از تخصص ها یک نفر) و 10 داور خارجی (در هر کدام از تخصص ها یک نفر) به ارزیابی آثار در گروه‌های ده گانه خواهند پرداخت.

امامی در پایان درباره زمینه‌های هنری جشنواره خلاقیت و نوآوری در حوزه هنرهای اسلامی و صنایع دستی گفت: نگارگری و گل مرغ، تذهیب، خوشنویسی، قالی و زیراندازهای داری، سفال ، هنر و صنایع فلزی، هنر و صنایع چوبی، هنر و صنایع شیشه‌ای، طراحی، چاپ و تزئینات پارچه، نُه شاخه رقابتی در این جشنواره هستند.  

جشنواره بین‌المللی خلاقیت و نوآوری در حوزه هنرهای اسلامی و صنایع دستی 18-25 اردیبهشت‌ماه در تبریز برگزار می‌شود.

 

 

 

 

 

تاریخ انتشار : 1394/02/20
کد : 72620
تعداد بازدید: 418