گام نهایی، تبدیل اختراع به محصول استاندارد است و نه ثبت اختراع

پاکدل؛ دانشجوی برتر دانشگاه تربیت دبیر رجایی گفت: اگر تنها 10 درصد اختراعات ثبت‌شده به مرحله تولید محصول استاندارد برسند، بسیاری از مشکلات کشور رفع خواهد شد.

پاکدل؛ دانشجوی برتر دانشگاه تربیت دبیر رجایی گفت: اگر تنها 10 درصد اختراعات ثبت‌شده به مرحله تولید محصول استاندارد برسند، بسیاری از مشکلات کشور رفع خواهد شد.

سهراب پاکدل؛ دانشجوی دکتری مهندسی مکانیک در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان حمایت از اختراعات را یکی از اقدامات خوب بنیاد ملی نخبگان دانست.

وی افزود: تاکنون 5 اختراع برگزیده در جشنواره‌های بنیاد ملی نخبگان داشته‌ام که با استفاده از تسهیلات در نظر گرفته شده، از این میان دو اختراع به تولید انبوه و یک اختراع نیز به محصول پایلوت رسیده است.

پاکدل ادامه داد: بنیاد ملی نخبگان در بسیاری موارد می‌تواند نیازهای سخت‌افزاری و فیزیکی مستعدان‌برتر حوزه اختراعات را از راه تعامل با دیگر دستگاه‌ها رفع کند. امکانات و فضاهای فیزیکی مناسبی در نهادها و دستگاه‌های کشور وجود دارد که بکارگیری آنها در راستای اهداف بنیاد ملی نخبگان یکی از راه‌های استفاده بهینه از سرمایه‌ها و داشته‌های موجود است.

دانشجوی دکتری مهندسی مکانیک با بیان اینکه تبدیل اختراع به محصول استاندارد گام نهایی است و نه صرفاً ثبت اختراع، اظهار داشت: اگر تنها 10 درصد اختراعات ثبت‌شده به مرحله تولید محصول استاندارد برسند بسیاری از مشکلات کشور رفع خواهد شد. متاسفانه تفکر مقاله‌محوری یکی از موانع انجام پژوهش‌ عملیاتی است البته در برخی موارد نیز دانش‌فنی از ارزش بالایی برخوردار است اما به دلیل کمبود امکانات نمی‌توان اختراع را به محصولی باکیفیت رساند.

دانشجوی برتر دانشگاه تربیت دبیر رجایی اضافه کرد: اگر اخترع بتواند در گام نخست به محصولی استاندارد مطابق با نیازهای روز جامعه تبدیل شود، سرمایه‌گذار(چه دولتی و چه خصوصی) را نیز برای سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر ترغیب می‌کند.

وی ارتباط مخترعان با واحدهای صنعتی را یکی از راه‌های بکارگیری قابلیت‌های این افراد دانست و تصریح کرد: واحدهای تحقیقاتی در همه صنایع وجود دارند و از بودجه‌ها و امکانات خوبی نیز برخوردارند. ارتباط و تعامل این مراکز با مستعدان‌‌برتر خاصه مخترعان اقدامی مناسب برای حرکت هدفمند این افراد است. بنیاد ملی نخبگان نیز در این موضوع می‌تواند رابط و تسهیلگر این ارتباط باشد.

پاکدل در بیان کارگروهی را لازمه فعالیت نخبگانی عنوان کرد و اظهار داشت: زیرساخت‌های لازم برای تشکیل هسته‌های پژوهشی باید فراهم شود. اجماع این افراد با تخصص‌های متفاوت در قالب گروه ظرفیت بالایی را نتیجه می‌دهد که می‌توان از آن برای انجام فعالیت‌های گروهی بخصوص در موضوعات میان‌رشته‌ای به بهترین شکل، استفاده کرد. در چنین شرایطی حمایت‌ها هم می‌توانند به سمت حمایت از گروه سوق پیدا کنند.

تاریخ انتشار : 1395/02/01
کد : 72619
تعداد بازدید: 233