دانشگاه، مرکز ثقل اقتصاد دانش‌بنیان است

نیک‌روز اقتصاد دانش‌بنیان را اقتصاد پیشرو جهان نامید و گفت: مرکز ثقل چنین اقتصادی دانشگاه‌، محور آن جامعه علمی و شرط موفقیت در آن کارگروهی و خردجمعی است.

نیک‌روز اقتصاد دانش‌بنیان را اقتصاد پیشرو جهان نامید و گفت: مرکز ثقل چنین اقتصادی دانشگاه‌، محور آن جامعه علمی و شرط موفقیت در آن کارگروهی و خردجمعی است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ یوسف نیک‌روز؛ رئیس بنیاد نخبگان استان کهگیلویه‌وبویراحمد، با بیان اینکه در جوامع امروزی نیروی‌انسانی، نقشی اساسی در توسعه همه‌جانبه دارد، گفت: اگر نیروی‌انسانی در سطوح فکری بالا حضور داشته باشد و به دانش روز مسلح باشد، به یقین رشد جامعه با سرعت بیشتری صورت خواهد پذیرفت.

وی با اشاره به لزوم تعامل نهادهای درگیر با حوزه نخبگان، دانشگاه را یکی از ارکان توسعه جامعه عنوان کرد و افزود: هماهنگی دانشگاه‌های بومی با بنیادهای نخبگان استانی و گسترش تعامل آنها سبب می‌شود راهبری اجتماعات نخبگانی با کیفیت و سرعت بیشتری انجام شود و در نهایت اثرگذاری نخبگان و مستعدان‌برتر در جامعه تسریع شود.

نیک‌روز هم‌افزایی و پرهیز از موازی‌کاری را عاملی کلیدی در بهبود فرآيند آينده‌نگاري، تصميم‌سازي و برنامه‌ريزي در حوزه نخبگان دانست و ادامه داد: دانشگاه‌ها و مراکز علمی می‌توانند در زمینه‌های تحقیقاتی و برقراری ارتباط بین پژوهشگرانِ عرصه‌های مختلف و همچنین برگزاری نشست‌های مشترک به منظور توسعه و تبادل علمی با بنیاد نخبگان استان همکاری مشترک داشته باشند. از سوی دیگر دستگاه‎‌های اجرایی باید با رویکردی بومی محور، ظرفیت نخبگان و مستعدان‌برتر را در قالب اتاق‌های فکر و کانون‌هاي تفکر بکار گیرند.

رئیس بنیاد نخبگان کهگیلویه‌وبویراحمد تصریح کرد: فراهم شدن بستر لازم برای ارتقاء، پیشرفت و شکوفایی اجتماعات نخبگانی در چارچوب ارزش‌های اسلامی‌ـایرانی و مبتنی بر اقتضائات نظام جمهوری اسلامی زمینه‌ساز حل مسائل جاری جامعه و در گامی بلندتر سپردن تدبیر امور و مدیریت تحولات کشور به دست نخبگان است.

وی با بیان اینکه نخبگان کشور، نقشی کلیدی و بی‌بدیل در تحقق اقتصاد مقاومتی دارند، خاطرنشان کرد: هسته اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش‌بنیان است؛ بنابراین هر فرد دانشگاهی اعم از استاد و دانشجو به صورت بالقوه می‌تواند در اقتصاد مقاومتی تاثیرگذار باشد. به عمل رسیدن این پتانسیل بالقوه به تبیین صحیح و نهادینه‌شدن اصل دانش‌بنیان در دانشگاه وابسته است. جامعه دانشگاهی باید بداند بهترین راه رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی، موفقیت در مسیر دانش‌بنیان است.

نیک‌روز با اشاره به اینکه اقتصاد پیشرو در دنیای امروز، بر پایه علم و دانش استوار است اضافه کرد: ثقل چنین اقتصادی دانشگاه‌ و محور آن جامعه علمی است و شرط موفقیت کارگروهی و خردجمعی است. در این اقتصاد علم به فناوری، ایده به پدیده و اختراع به بازار تبدیل می‌شود و این یعنی به تکمیل چرخه تبدیل اقتصاد دانش‌بنیان و پویایی آن.

رئیس بنیاد نخبگان کهگیلویه‌وبویراحمد در پایان با اشاره به لزوم فرهنگ‌سازی در عرصه دانش‌بنیان، یادآور شد: در شرایط کنونی هر فرد و هر نهادی باید وظیفه خود را به درستی بداند و به درستی انجام دهد چراکه توسعه‌پایدار هر جامعه‌ای در گرو تزریق تفکر نخبگان به بدنه جامعه است.

 

تاریخ انتشار : 1395/04/02
کد : 72611
تعداد بازدید: 389