ضرورت حمایت دولت و تلاش برای توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر

با توجه به اهمیت استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر به خصوص انرژی خورشیدی، کشور ما هنوز در میانه راه است و دولت باید تلاش بسیاری را درراستای توسعه و پیشرفت فناوری‌های این حوزه انجام دهد.

با توجه به اهمیت استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر به خصوص انرژی خورشیدی، کشور ما هنوز در میانه راه است و دولت باید تلاش بسیاری را درراستای توسعه و پیشرفت فناوری‌های این حوزه انجام دهد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‎رسانی بنیاد ملی نخبگان، دکتر محمود یعقوبی، عضو شورای ستاد توسعه فناوری‌های انرژی‌های تجدیدپذیر معاونت علمی و فناوری، درباره به کارگیری انرژی‌های نواظهار کرد: موضوع استفاده از انرژی‌های نو یا تجدید پذیر در کشور ما رشد چندانی نداشته و هنوز در میانه راه است البته که کارهای مطالعاتی، برنامه ریزی و پژوهش در این زمینه در حال انجام است ولی هنوز خیلی راه طولانی پیش رو داریم.

وی درادامه خاطر نشان کرد: کشورهای دیگر منطقه مانند کشورهای سواحل جنوب خلیج فارس و ترکیه پیشرفت‌های بسیاری در زمینه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر به خصوص انرژی خورشیدی داشته اند و سیاست‌های کلانی را برای تولید برق و احیانا آب شیرین و جایگزینی انرژی خورشیدی به جای سوخت‌های فسیلی دارند.

یعقوبی با اشاره به این که بحث انرژی طی دو دهه گذشته بسیار به موضوع محیط زیست به خصوص توسعه پایدار مرتبط شده است گفت:در راستای موضوع توسعه پایدار بسیاری از کشورهای دنیا برنامه ریزی‌های آینده خود را در این جهت قرار داده اند و بر همین اساس کشورهای خیلی پیشرفته سیاست گذاری‌های کلانی داشته اند تا بتوانند بین 20 تا 25 درصد انرژی‌های مورد نیاز خود را از انرژی‌های تجدید پذیر به خصوص انرژی خورشیدی تامین کنند.

عضوهیات علمی دانشگاه شیراز درباره مقایسه میزان پتانسیل‌های انرژی خورشیدی ایران با کشورهای دیگر بیان کرد: با توجه میزان بالای پتانسیل انرژی خورشیدی در کشور ما به نسبت برخی از کشورها مانند کشورهای اروپایی، میزان بهره وری از این انرژی در تامین نیاز‌های کشورهای دیگر به نسبت کشور ما بیشتر است و آن‌ها جایگاه ویژه ای در این زمینه دارند.

وی در ادامه تصریح کرد: کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی با استفاده از سلول‌های فتوولتائیک میزان انرژی‌های مورد نیاز خود را تامین می کنند و از مصرف سوخت‌های فسیلی برای تولید انرژی گرما، سرما والکتریکی جلوگیری می کنند.

عضو شورای ستاد توسعه فناوری‌های انرژی‌های تجدیدپذیردرباره اقدامات انجام شده درحوزه انرژی خورشیدی در کشور اظهار کرد: تاکنون اقدامات بسیاری توسط سازمان انرژی‌های نو انجام شده و با همکاری 20 دانشگاه کشور نیروگاه‌های 20 کیلوواتی با استفاده ازانرژی خورشیدی ساخته شده است.

وی همچنین گفت: زمینه‌های ساخت و ساز تولید سیستم‌های فتوولتائیک درکشورفراهم شده ولی خیلی محدود است و متناسب با جمعیت و ظرفیتی که در کشور وجود دارد نیست و نیازمند حمایت‌های بیشتری از سوی دولت است.

یعقوبی با اشاره به این که پیشرفت وتوسعه در زمینه به کارگیری انرژی‌های خورشیدی نیازمند تلاش چند برابری مسوولان و حمایت دولت است اظهار کرد: با توجه به پایین بودن قیمت آب، برق، گاز در کشور ما، مردم انگیزه‌ای برای استفاده از انرژ‌های تجدیدپذیر و به کارگیری آن‌ها ندارند به همین دلیل با افزایش قیمت این انرژی‌ها و حمایت از فعالان این حوزه می توان انرژی‌های نو به خصوص انرژی خورشیدی را جایگزین سوخت‌های فسیلی کرد.

 

 

تاریخ انتشار : 1394/07/04
کد : 72608
تعداد بازدید: 262