ترویج و عمومی سازی علم و فناوری از طریق جشنواره فیلم و عکس

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهور گقت: با امضای تفاهم‌نامه‌ای میان معاونت علمی و فناوری ریاست جموری و سازمان صدا و سیما، می‌توان امیدوار بود که فیلم‌ها و محصولات ارائه شده در «سومین جشنواره فیلم‌ و عکس فناوری و صنعتی»، امکان پخش از شبکه‌های مختلف تلویزیونی را پیدا کنند.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهور گفت: با امضای تفاهم‌نامه‌ای میان معاونت علمی و فناوری ریاست جموری و سازمان صدا و سیما، می‌توان امیدوار بود که فیلم‌ها و محصولات ارائه شده در «سومین جشنواره فیلم‌ و عکس فناوری و صنعتی»، امکان پخش از شبکه‌های مختلف تلویزیونی را پیدا کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، پروز کرمی از اعضای شورای سیاست‌گذاری این جشنواره، از امضای تفاهم‌نامه‌ای میان معاونت علمی و فناوری ریاست جموری و سازمان صدا و سیما خبر داد و گفت: این تفاهمنامه در حوزه فرهنگ‌سازی، ترویج علم و فناوری و حمایت از تولیدات ساخت داخل امضا شده است.

وی ادامه داد: معتقدم که یکی از ثمرات تفاهم‌نامه، تخصیص در تبلیغ و معرفی شرکت‌های دانش‌بنیان و کالاهای ساخت داخل است. همچنین می‌توانیم امیدوار باشیم که با این تفاهم، فیلم‌ها و محصولات ارائه شده در جشنواره فیلم فناوری و صنعتی امکان نمایش از طریق شبکه‌های مختلف تلویزیونی را پیدا کنند.

در تولید و نشر علم جایگاه خوبی داریم اما در ترویج آن خیر

پروز کرمی در ادامه با تاکید بر اهمیت ترویج و عمومی‌سازی علم و فناوری گفت: ایران در بخش تولید علم به اذعان پایگاه‌های استاندارد بین‌المللی، از رتبه ممتاز در منطقه و خوب و عالی در جهان برخوردار است. همچنین در نشر علم نیز فعالیت‌های خوبی انجام شده است اما متاسفانه ترویج و عمومی‌سازی علم در کشور چندان که باید از جایگاه مناسب و شایسته‌ای برخوردار نیست و سازمان‌ها و نهادهای دخیل در این موضوع باید بیش از پیش فعالیت داشته باشند.

وی یکی از این اقدامات موثر در حوزه ترویج علم را برگزاری جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی دانست و خاطرنشان کرد: جشنواره فیلم و عکس صنعتی، فناورانه و نوآوری که توسط جهاد دانشگاهی و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت صنعت، معدن تجارت برگزار می‌شود می‌تواند گامی مثبت در جهت این اهداف باشد.

حمایت از ارتقای فناوری و نوآوری کشور یکی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری

مشاور معاون علمی وفناوری رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه یکی از دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب در سال‌های گذشته پرچم‌داری ایران در نهضت تولید علم و حمایت از ارتقای فناوری و نوآوری کشور بوده است، تاکید کرد: تقریبا هیچ سخنرانی در سال‌های گذشته نبوده است که توسط مقام معظم رهبری انجام شود و در آن بخش مهمی از سخنان ایشان به موضوع خودباوری، نظارت، هدایت و حمایت در موضوعات مرتبط با علم، فناوری و پیشرفت‌های علمی و نوآورانه اختصاص پیدا نکند.

وی با اشاره به توانایی تاثیر بر این حوزه از طریق جشنواره فیلم و عکس «فردا» عنوان کرد: این جشنواره ضمن اینکه داشته‌های ما را به نمایش می‌گذارد، باید به ارتقای کیفی کارها کمک کند و دلیلی باشد برای هنرمندان و فیلم‌سازان که به این عرصه ورود پیدا کنند.

کرمی ادامه داد: ما در کشور جشنواره‌های فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و حتی سیاسی داریم و تولیدات سمعی و بصری مناسبی در این زمینه داشته‌ایم، اما در حوزه‌ علم و فناوری این کمبود احساس می‌شود. امیدواریم جشنواره فیلم‌های فناوری صنعتی (فردا) بتواند این خلا را جبران کند، چرا که پوشش مناسب این حوزه خودباوری، خوداتکایی و امید به آینده را در پی خواهد داشت.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یکی از ارکان جشنواره «فردا»

پرویز کرمی درباره حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از جشنواره، اظهار کرد: این معاونت به عنوان پیشنهاد دهنده، حمایتگر و هدایتگر جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی «فردا» است. به نظر ما، یکی از ارکان اصلی جشنواره، این معاونت است که علاوه بر کمک‌های مادی، کمک محتوایی و کارشناسایی هم انجام خواهد داد.

این عضو شورای سیاست‌گذاری جشنواره فیلم‌های فناوری و صنعتی در عین حال با یادآوری اینکه کارهای فرهنگی دیربازده هستند، اظهار کرد: اغلب شروع یک حرکت جریان‌ساز در حوزه فرهنگی با مشکلاتی همراه بوده، اما پایداری، ممارست و پیگیری اهداف بسیار پر ثمر و سودمند است.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهور با تاکید بر حرکت رو به جلوی ایران در حوزه علم و فناوری تصریح کرد: کشور ما در آستانه ورود به اقتصاد نوینی است که از اقتصاد دانش‌بنیان و مقاومتی سرچشمه گرفته شده. این اقتصاد می‌تواند در دنیای کنونی، صنایع ما را معرفی و چالش‌های ایجاد شده توسط تحریم‌های ظالمانه را حفظ کند و در واقع یکی از راه‌های برون‌رفت از وضعیت فعلی به وضعیت مطلوب در اقتصاد باشد. از این رو معرفی و ترویج این اقدامات از طریق جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی، دارای اهمیت است.

سومین جشنواره ملی فیلم و عکس فناوری و صنعتی(فردا) از هفتم تا نهم مردادماه به دبیری مسعود نجفی در شهری خارج از پایتخت برگزار می‌شود.

فراخوان این جشنواره از چندی قبل منتشر شده است و علاقمندان می‌توانند آثار خود را در هفت بخش تعیین شده تا 31 خردادماه ارسال کنند. فراخوان جشنواره از طریق سایت WWW.JDFEST.IR قابل مشاهده است.

تاریخ انتشار : 1394/03/18
کد : 72598
تعداد بازدید: 349