هما؛ اولین مجله تخصصی در زمینه رباتیک و هوش مصنوعی

فعالان علمي کشور همان‌طور که از طريق ژورنال‌هاي معتبر خارجي با مهم‌ترين فعاليت‌هاي همکارانشان در آن سوي مرزها آشنا مي‌شوند، از طريق مجلات داخلی نيز در جريان آخرين مقالات، تحقيق‌ها و يافته‌هاي حوزه‌هاي مختلف علمي داخل کشور قرار مي‌گيرند.

 مجله «هما» (هوش مصنوعي و ابزار دقيق) که يک مجله علمي- کاربردي است که خارج از فضاي دانشگاه منتشر مي‌شود، هر چند در نگاه اول ارتباطي با دانشجويان ندارد، اما چندان هم بي‌ارتباط به فضاهاي دانشجويي نيست.

پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان: سردبير مجله هوش مصنوعي و ابزار دقيق که حسين مجدفر است، خود ليسانس مکانيک، گرايش طراحي جامدات دارد و بعد از گذشت سال‌ها هم‌چنان با دانشجويان دانشکده مکانيک دانشگاه شريف در ارتباط است و در شوراي راهبري مجله «نامه مکانيک» حضور دارد.

البته مجدفر تاکيد مي‌کند در امور اجرايي «نامه مکانيک» دخالتي ندارد و همه اين کارها را دانشجويان دانشکده مکانيک دانشگاه شريف انجام مي‌دهند. به گفته سردبير اين مجله، «هما» نخستين مجله کاربردي کشور در زمينه اتوماسيون منعطف، رباتيک، هوش مصنوعي و ابزاردقيق (ابزار اندازه‌گيري براي کنترل دقيق) است که انتشار آن از سال 86 آغاز شده و اساسا ويژگي منحصربه‌فرد مجله «هما» در اين است که تا پيش از انتشار اين مجله، هرگز نشريه‌اي در زمينه رباتيک و هوش مصنوعي وجود نداشته است.

البته اين مجله تعلق به دانشگاه خاصي ندارد و مقالات اين نشريه را عمدتا افرادي تامين مي‌کنند که در کنفرانس‌هاي مختلف، درباره هوشمندي و به‌طور کلي مباحث مرتبط به موضوع مجله، مقاله مي‌دهند. اين‌که اين افراد از چه دانشگاهي باشند، مهم نيست. همکاري ستادي براي تهيه مطالب مجله و امور جاري آن به صورت حرفه‌اي و مستقل از هر مجموعه دانشگاهي يا دانشجويي انجام مي‌شود.

وجود نشريات تخصصي در کنار نشريات عمومي موضوع مهمي است که در کشور ما توجه چنداني به آن نشده است. حتي افزايش تعداد آن‌ها موجب رقابتي شدن فضا در جلب مخاطب و افزايش کيفيت مجلاتي از اين دست خواهد شد؛ نشرياتي که مخاطبان خاص خود را دارند و مي‌توانند آن‌چه را که در فضاي علمي کشور در رشته‌هاي گوناگون رخ مي‌دهد، پوشش دهند و به اطلاع علاقه‌مندان اين حوزه برسانند.

فعالان علمي کشور همان‌طور که از طريق ژورنال‌هاي معتبر خارجي با مهم‌ترين فعاليت‌هاي همکارانشان در آن سوي مرزها آشنا مي‌شوند، از طريق اين مجلات نيز در جريان آخرين مقالات، تحقيق‌ها و يافته‌هاي حوزه‌هاي مختلف علمي داخل کشور قرار مي‌گيرند.

 

تاریخ انتشار : 1395/03/31
کد : 72592
تعداد بازدید: 647