تفاهم‌نامه همکاری برای حمایت از زنان نخبه کشور امضا شد

تفاهم‌نامه همکاری توسعه و ساماندهی پژوهش های زنان و ارتقای توانمندی های زنان نخبه و مدیر توسط دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و شهیندخت مولاوردی معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری به امضا رسید.

تفاهم‌نامه همکاری توسعه و ساماندهی پژوهش های زنان و ارتقای توانمندی های زنان نخبه و مدیر توسط دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و شهیندخت مولاوردی معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری به امضا رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری توسعه و ساماندهی پژوهش های زنان و ارتقای توانمندی های زنان نخبه و مدیر اظهار کرد: زنان در مدیریت شرکت های دانش بنیان که حوزه خصوصی دانش آموختگان دانشگاهی است مشارکت روبه رشدی دارند و 15 درصد از مدیران عامل یا اعضای هیئت مدیره بیش از 1400 شرکت دانش بنیان را زنان تشکیل می دهند.

وی با اشاره به چالش اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی، جسارت و جرات زنان را در ورود به شرکت های دانش بنیان قابل تحسین دانست و بر حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از متقاضیان ورود به این عرصه تاکید کرد.

ستاری به برگزاری استارتاپ ویکند در ایران با محوریت حوزه زنان در سال گذشته اشاره کرد و گفت: تعدادی از استارت آپ های سال گذشته در حوزه زنان برگزار شد و در مواردی مانند مد و لباس و صنایع دستی قابلیت زیادی برای تجاری سازی مشاهده شد.

نایب رییس هیئت امنای صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه جوایز مهم علمی داخلی و بین المللی به زنان اختصاص یافته است، گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تمام ستادهای خود از فعالیت های زنان حمایت می کند.

در بخش دیگری از این مراسم، دكتر محمد فرهادي وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم امضای این تفاهم نامه همکاری گفت: این تفاهم نامه در راستای اجرایی شدن ماده 230 قانون برنامه پنجم توسعه کشور و حمایت از زنان در حوزه پژوهش و فناوری ، شناسایی و معرفی زنان نخبه در عرصه های مختلف علمی، اجتماعی و اجرایی بین وزارت علوم، معاونت علمی و فناوری و معاونت زنان و امور خانواده ریاست جمهوری به امضا می رسد .

وی افزود: بیش از 54 درصد جمعیت دانشجویی در مقاطع مختلف تحصیلی را دختران تشکیل می دهند و در دوره های دکترا نیز درصد بالایی از دانشجویان را دختران تشکیل می دهند و در بسیاری از عرصه های علمی آموزشی زنان نخبه بسیاری داریم که امید واریم بتوانیم آنها را معرفی و حمایت کنیم.

در ادامه، شهیندخت مولاوردی معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری نیز، هدف از امضای این تفاهم نامه را هم افزایی میان وزارت علوم، معاونت علمی و فناوری و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در حمایت از زنان نخبه اعلام کرد.

وی افزود: تبادل تجارب و اطلاعات و بهره مندی از امکانات و توانمندی های تخصصی این سه دستگاه برای انتشار دانش، هدایت تحقیقات دانشگاهی به سمت اولویت ها و نیازهای پژوهشی زنان، آسیب شناسی مسایل مرتبط با امور زنان و خانواده و فراهم کردن زمینه فعالیت زنان در بنگاههای اقتصادی و شرکت های دانش بنیان از جمله اهداف اصلی این تفاهم نامه همکاری است.

 

تاریخ انتشار : 1394/01/24
کد : 72569
تعداد بازدید: 361