شنبه 5 بهمن 1398

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

چطور به شریک کاری‌تان اطمينان کنید!

زمانی‌که دنبال يک شريک کاري مي‌گرديد، چطور طرفتان را محک مي‌زنيد و چطور به او اطمينان مي‌کنيد؟ آيا هرگز برايتان پيش آمده که وسط يک جلسه کاري با خودتان فکر کرده باشيد که نکند طرف مقابلم دروغ مي‌گويد؟

 

آيا هرگز برايتان پيش آمده که وسط يک جلسه کاري با خودتان فکر کرده باشيد که نکند طرف مقابلم دروغ مي‌گويد؟

پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان: تصور کنيد که براي انجام يک پروژه جديد کاري گروهي را دور هم جمع کرده‌ايد، يا قرار است جلسه‌اي با يک سرمايه‌گذار جديد داشته باشيد، يا اصلا دنبال يک شريک کاري مي‌گرديد. در اين صورت چطور طرفتان را محک مي‌زنيد و چطور به او اطمينان مي‌کنيد؟ آيا هرگز برايتان پيش آمده که وسط يک جلسه کاري با خودتان فکر کرده باشيد که نکند طرف مقابلم دروغ مي‌گويد؟ اگر مي‌خواهيد چوپان‌هاي دروغ‌گوي اطرافتان را بشناسيد، اين 10 نشانه را از دست ندهيد. 

۱. دروغ‌گوها دوست ندارند جواب پس بدهند

وقتي سوالي از طرف مقابلتان مي‌پرسيد، اما خيلي کوتاه جوابتان را مي‌دهد، حاضر نيست توضيح بيشتري بدهد، يا از جواب دادن طفره مي‌رود، مي‌توانيد به صحت پاسخي که به شما داده است، شک کنيد. البته يادتان باشد که بعضي سوال‌ها جواب‌هاي يک کلمه‌اي دارند، يا بعضي‌ها عادت دارند که کوتاه حرف بزنند. پس در اين صورت نمي‌توانيد به او انگ دروغ‌گويي بزنيد. يکي ديگر از نشانه‌هاي فرد دروغ‌گو اين است که از توضيح دادن نفرت دارد و تا جايي که بتواند، دلش مي‌خواهد از زير اين کار دربرود. در اين حالت اگر چند سوال پشت سر هم از او کنيد، عصبي مي‌شود، استرس پيدا مي‌کند و آشفته مي‌شود.

۲. دروغ‌گوها معمولا دنبال توجیه می‌گردند

 وقتي سوالي از طرف مقابلتان مي‌پرسيد و او بعد از پاسخ دادن به سوال شما شروع به آسمان ريسمان بافتن مي‌کند و توضيحاتي مي‌دهد که نه به سوال شما مربوط هستند و نه دليلي براي گفتنشان وجود داشته است، احتمالش هست که دروغي به شما گفته که حالا مي‌خواهد با اين توجيه کردن‌ها موضوع را جمع‌وجور کند. اين توضيحات معمولا في‌البداهه ارائه مي‌شوند و فرد لزوما از قبل به آن‌ها فکر نکرده است، بنابراين اگر به حرف‌هايش توجه کنيد، به‌راحتي مي‌توانيد به دروغ و راستش پي ببريد.

۳. دروغ‌گوها سوال‌های شما را تکرار می‌کنند

وقتي طرف مقابلتان با سوالي از جانب شما مواجه مي‌شود ولي به جاي پاسخ دادن، سوال را دوباره تکرار مي‌کند، احتمالا در تلاش است که دروغ کوچکي پيدا کند که به شما بگويد و با اين کار قصد دارد براي خودش زمان بيشتري بخرد و جملات را توي ذهنش پس و پيش کند و يک جواب قابل قبول برايتان پيدا کند. يکي ديگر از دلايلي که فرد دروغ‌گو را وادار مي‌کند که سوال شما را با خودش تکرار کند و به آن جواب بدهد، اين است که اصلا توقع شنيدن آن را از طرف شما نداشته و درنتيجه پاسخ حاضر و آماده‌اي براي آن ندارد.

 ۴. دروغ‌گوها از واکنش طرف مقابلشان واهمه دارند

وقتي طرف مقابلتان به شما دروغ‌ مي‌گويد، واقعا نمي‌داند که شما حرفش را باور کرده‌ايد يا متوجه دروغ‌گويي‌اش شده‌ايد يا نه. پس طبيعي است که از واکنش شما در مقابل خودش مطمئن نيست و همين عدم اطمينان هم هست که او را مي‌ترساند. بنابراين سعي مي‌کند شما را زير نظر بگيرد و به رفتاري که نشان مي‌‌دهيد، دقت کند تا ببيند که داريد او را قضاوت مي‌کنيد يا نه.

 ۵. دروغ‌گوها موقع توضیح دادن به تته‌پته می‌افتند

وقتي از طرف مقابلتان سوال مي‌پرسيد يا وقتي اتفاق بدي افتاده و او سعي مي‌کند نقش خودش را در آن ماجرا کم‌رنگ کند، سعي مي‌‌کند آرام‌آرام حرف بزند، چون دقيقا در همان لحظه دارد داستانش را براي شما خلق مي‌کند و نمي‌تواند به‌سرعت ماجرا را جمع‌وجور کند. تپق زدن و به تته‌پته افتادن يکي ديگر از نشانه‌هاي دروغ‌گويي در افراد است، چون دارند ماجرايي را مطرح مي‌کنند که بويي از واقعيت نبرده و اين مسئله آن‌ها را دچار استرس مي‌کند و روي حرف زدنشان اثر مي‌گذارد.

۶. دروغ‌گوها توی چشم شما نگاه نمی‌کنند

 يکي از بزرگ‌ترين ريسک‌ها براي افراد دروغ‌گو اين است که از آن‌ها بخواهيد توي چشم شما نگاه کنند و حرف بزنند و ماجرايشان را تعريف کنند. کسي که دروغ مي‌گويد، از چشم در چشم شدن با طرف مقابلش مي‌ترسد، چون نگران است که مبادا چشم‌هايش او را لو بدهند. اين ترس خودش را به شکل‌هاي ديگر نيز نشان مي‌دهد. مثلا فرد بعد از دروغ ‌گفتن از مقابل شما فرار مي‌کند و به اتاق ديگري مي‌رود تا به اين ترتيب حاشيه امني براي خودش به وجود بياورد.

 ۷. دروغ‌گوها سعی می‌کنند برای حرف‌هایشان شاهد بیاورند

 يکي از روش‌هايي که فرد دروغ‌گو سعي مي‌کند با استفاده از آن خودش را از توضيح دادن به ديگران خلاص کند، اين است که دنبال شاهدي براي حرف‌هايش مي‌گردد و مدام مي‌گويد: «اگر باورت نمي‌شه، از فلاني بپرس!»

۸. دروغ‌گوها کم‌حافظه‌اند

از قديم گفته‌اند آدم دروغ‌گو کم‌حافظه مي‌شود. دروغ هم نگفته‌اند، چون آدم‌هاي دروغ‌گو در موقعيت‌هاي مختلف ممکن است دروغ خود را فراموش کنند و ردپاهايي از واقعيت را به طرف مقابل نشان دهند که باعث برملا شدن دروغشان خواهد شد. اما اين تنها ويژگي دروغ‌گوها نيست. اين افراد ممکن است هنگام صحبت کردن از برقراري تماس چشمي با طرف مقابل پرهيز کنند، يا مضطرب باشند. لرزش صدا يا بالا و پايين‌هاي زياد صدا هم مي‌تواند يکي ديگر از نشانه‌هاي فرد در حال دروغ گفتن باشد.

۹. حرکات بدنی دروغ‌گوها کم می‌شود

يکي از نشانه‌هاي اصلي در زبان بدن افراد دروغ‌گو اين است که سعي مي‌کنند دست و پا و سرشان را خيلي حرکت ندهند و آن‌ها را نزديک به بدن خود نگه دارند. انگار با اين کار سعي دارند خودشان را کوچک‌تر از آن‌چه هستند، نشان دهند، يا منتظر هستند معجزه‌اي اتفاق بيفتد و غيب شوند!

۱۰. دروغ‌گوها موقع حرف زدن دهانشان را می‌پوشانند

يکي ديگر از نشانه‌هاي شايع افراد دروغ‌گو که به کرات در زبان بدنشان ديده مي‌شود، عادت‌هايي نظير پوشاندن دهان است. علاوه ‌بر اين، افراد دروغ‌گو موقع حرف زدن لاله گوششان را مي‌کشند، بيني‌شان را مي‌خارانند، يا مدام صدايشان را صاف مي‌کنند.

 

تاریخ انتشار : 2016/02/29
کد : 72557
تعداد بازدید: 160

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601