دکتر ستاری با رییس جمهور و مقامات عالی ترکمنستان دیدار کرد

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به منظور افتتاح نخستین نمایشگاه تخصصی صنعت ساختمان، آب و برق، نفت و گاز، خدمات فنی و مهندسی جمهوری اسلامی ایران، در عشق آباد، به ترکمنستان سفر و با رییس جمهور، وزیر امور خارجه و چند مقام بلندپایه این کشور دیدار و گفت و گو کرد.

 معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به منظور افتتاح نخستین نمایشگاه تخصصی صنعت ساختمان، آب و برق، نفت و گاز، خدمات فنی و مهندسی جمهوری اسلامی ایران، در عشق آباد، به ترکمنستان سفر و با رییس جمهور، وزیر امور خارجه و چند مقام بلندپایه این کشور دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شهر عشق آباد پایتخت کشور ترکمنستان میزبان دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور بود تا وی علاوه بر دیدار با رییس جمهور و وزیر امور خارجه این کشور با چند تن از مقامات بلندپایه و صاحبان صنایع و بخش خصوصی ترکمنستان به گفت و گو و رایزنی بپردازد.
دکتر ستاری در این سفر همچنین با قربانقلی بردی محمداف رییس جمهور ترکمنستان به تشریح دستاوردهای علمی و فناوری جمهوری اسلامی ایران پرداخت.
قربانقلی بردی محمداف رئیس جمهور ترکمنستان در این دیدار بیان کرد: با توجه به وجود ظرفیت و پتانسیل در 2 کشور دوست و همسایه، ترکمنستان و ایران می‌توانند مکمل اقتصادی همدیگر باشند.
دکتر ستاری نیز در دیدار با رییس جمهوری ترکمنستان اظهار کرد: تهران علاقه‌مند به توسعه و گسترش بیشتر مناسبات ثمره بخش و سازنده با عشق‌آباد است.

از سوی دیگر، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در حاشیه سفر 2روزه خود به عشق‌آباد، با وزیر امور خارجه و معاون رئیس جمهور ترکمنستان در امور علمی و ورزش و نیز معاون رییس جمهور در امور بازرگانی و روابط اقتصادی خارجی این کشور به صورت جداگانه دیدار و گفت و گو کرد.
در این ملاقات‌ها، مسائل روند فعلی و دورنمای مناسبات میان عشق‏‌آباد و تهران مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته‌است.
دکتر ستاری در اين ملاقات‌ها ضمن اشاره به دستاوردهاي كشور در حوزه علم و فناوري، به آمادگي جمهوري اسلامي ايران براي ارائه اين دستاوردها و صادرات محصولات فناورانه به كشور تركمنستان در راستاي سياست‌هاي دولت تدبير و اميد براي تقويت مناسبات با كشورهاي همسايه اشاره کرد.
بررسي مشكلات شركتهاي دانش‌بنيان ايراني جهت ورود به بازار تركمنستان از ديگر محورهاي مذاكرات معاون علمی و فناوری رییس جمهوری بود.
همچنين در روز 30 مرداد دكتر ستاري در همايش صنعتي بازرگاني ايران و تركمنستان در جمع صنعتگران ايراني و تركمن و مقامات عالي‌رتبه تركمنستان سخنراني نمودند.
براساس این گزارش، دکتر ستاری در این سفر علاوه بر افتتاح نخستین نمایشگاه تخصصی صنعت ساختمان، آب و برق، نفت و گاز، خدمات فنی و مهندسی جمهوری اسلامی ایران که با حضور بایمراد خواجه محمداف معاون رییس جمهور ترکمنستان در امور نفت و گاز و نیز دیپلمات‌های خارجی مقیم عشق‌آباد و قرائت پیام رئیس جمهور ترکمنستان به این نمایشگاه، همراه بود، در نخستین همایش روز اقتصاد ملی ایران به میزبانی عشق آباد حضور یافت و با مقامات عالی رتبه دولت ترکمنستان و نمایندگان بخش های خصوصی ترکمنستان به گفت وگو پرداخت.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در ساعت 21 روز پنجشنبه به تهران بازگشت.
نخستین نمایشگاه تخصصی صنعت ساختمان، آب و برق، نفت و گاز، خدمات فنی و مهندسی جمهوری اسلامی ایران، حدود 125 شرکت در قالب حدود 100 غرفه در مساحت بیش از 1600 متر مربع در محل قصر نمایشگاهی عشق‌آباد حضور دارند و به مدت 3 روز آخرین محصولات تولیدی خود را به معرض نمایش می‌گذارند. این نمایشگاه تا یکم شهریورماه برپاست.

 

تاریخ انتشار : 1393/05/31
کد : 72552
تعداد بازدید: 502