کارآفرینی، مخاطره‌پذیری در تبدیل ایده نو به اقتصادی جدید است

اصفهانی با بیان اینکه کارآفرینی در حقیقت مخاطره‌پذیری در تبدیل ایده‌های نو به حرفه‌های اقتصادی جدید است، گفت: نقش اقتصاد دانایی‌محور در صنایع مبتنی بر فناوری‌های نوین متجلی شده و این موضوع اهمیت توسعه کارآفرینی مبتنی بر فناوری و یا به عبارتی «فن‌آفرینی» را بیش از پیش نمایان می‌سازد.

اصفهانی با بیان اینکه کارآفرینی در حقیقت مخاطره‌پذیری در تبدیل ایده‌های نو به حرفه‌های اقتصادی جدید است، گفت: نقش اقتصاد دانایی‌محور در صنایع مبتنی بر فناوری‌های نوین متجلی شده و این موضوع اهمیت توسعه کارآفرینی مبتنی بر فناوری و یا به عبارتی «فن‌آفرینی» را بیش از پیش نمایان می‌سازد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ دکتر اصفهانی در اولین نشست روسای بنیاد نخبگان استان گیلان و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گیلان که با هدف بررسی زمینه‌ همکاری­های مشترک در محل بنیاد نخبگان استان گیلان برگزار شد، با اشاره به لزوم نهادینه شدن تفکر کارآفرینی در جامعه علمی کشور، تصریح کرد: در دنیای امروز کارآفرینی در حقیقت مخاطره‌پذیری در تبدیل ایده‌های نو به حرفه‌های اقتصادی جدید است. از سوی دیگر نقش اقتصاد دانایی‌محور در صنایع مبتنی بر فناوری‌های نوین متجلی شده و این موضوع اهمیت توسعه کارآفرینی مبتنی بر فناوری و یا به عبارتی «فن‌آفرینی» را بیش از پیش نمایان می‌سازد.

رئیس بنیاد نخبگان گیلان با بیان اینکه فناوری در کسب فرصت و خلق ثروت و افزایش سطح زندگی و بهبود کیفیت زندگی مردم نقش مهمی دارد، ادامه داد: امروزه اقتدار اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کشورها با سطح اقتدار فناوری آنها سنجیده می‌شود. با توجه به تعریف و ویژگی‌های اقتصاد مقاومتی، استقرار مؤلفه‌های آن از جمله تفکر دانش‌بنیان و اقتصاد دانش‌بنیان، شرایط را برای شکل‌گیری «شرکت‌های دانش بنیان» که لازمه شکل‌گیری و توسعه اقتصاد مقاومتی هستند، فراهم خواهند آورد.

وی خاطرنشان کرد: حضور سرمایه انسانی خلاق، نوآور و دانشی فن‌آفرین یکی از اساسی‌ترین زیرساخت‌های اقتصاد دانش‌بنیان و پیش‌نیاز تحقق استراتژی شرکت‌های دانش‌بنیان برای توسعه اقتصاد مقاومتی است که با توجه به ترکیب سنی و جمعیتی کشور، این سرمایه گران‌بها فراهم بوده و تامین شرایط لازم برای بهره‌برداری از آن بر عهده سازمان‌ها و نهادهای ذیربط است.

اصفهانی با اشاره به برنامه های  بنیاد نخبگان گیلان، اظهار داشت: بنیاد نخبگان گیلان به عنوان متولی شناسایی و هدایت و توانمندسازی صاحبان استعدادهای برتر و نخبگان در استان که بخشی از آنان را مخترعان و فناوران و فن‌آفرینان تشکیل می‌دهند، آمادگی ایجاد ارتباط بین این گروه از افراد سرآمد با اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان را دارد تا اثربخشی بهره‌برداری از تفکر نخبگی در توسعه استان گیلان تسریع شود.      

در ادامه ایزددوست؛ مدیرکل اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گیلان از آمادگی اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان برای  همکاری با بنیاد نخبگان استان گیلان در زمینه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و پشتیبانی از کارآفرینان خبرداد و گفت: با همکاری دو طرف می توان از وجود نخبگان در سازندگی استان و کشور به بهترین نحو برخوردار شد.

وی در پایان گفت: اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان از هیچگونه کمکی در پیشبرد اهداف بنیاد نخبگان استان گیلان و تبدیل ایده به ثروت فروگذار نخواهد کرد.

تاریخ انتشار : 1394/04/06
کد : 72547
تعداد بازدید: 324