برنامه‌هاي استاني امسال در سطح ملي برگزار مي‌شوند

حبيب شريف، تمرکززدايي فعاليت‌هاي بنیاد نخبگان استان فارس از مرکز استان و حضور در شهرستان‌هاي ديگر را از جمله اقدامات اصلی این بنیاد در سال گذشته برشمرد.

حبيب شريف، تمرکززدايي فعاليت‌هاي بنیاد نخبگان استان فارس از مرکز استان و حضور در شهرستان‌هاي ديگر را از جمله اقدامات اصلی این بنیاد در سال گذشته برشمرد.

پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان: استان فارس به سبب وجود دانشگاه‌هايي که کم از دانشگاه‌هاي پايتخت ندارند، همواره در حوزه‌هاي دانش و فناوري از استان‌هاي پيش‌رو بوده است. همين مسئله نيز توقع ما را از بنياد نخبگان اين استان بالا مي‌برد و مسئولان اين بنياد نيز بر اين موضوع واقف هستند. بنياد نخبگان استان فارس با برنامه‌هايي که در سال قبل و در سال جديد داشته، نشان داده است که مي‌خواهد بنيادي در حد و اندازه نام استان فارس باشد. دکتر حبيب شريف، رئيس بنياد نخبگان اين استان، در گفت‌و‌گوي پيش رو به تشريح اين برنامه‌ها پرداخته است.

در سال گذشته چه برنامه‌هايي در استان فارس برگزار کرديد؟

در سال گذشته ما در پنج حوزه اصلي «نوآوري و کارآفريني»، «اجتماعات نخبگاني»، «فرهنگي و توانمندسازي»، «برنامه‌ريزي و نظارت» و «روابط عمومي و ارتباطات» برنامه‌هايي را در نظر گرفتيم.

در حوزه نوآوري و کارآفريني، با استفاده از پتانسيل موجود بومي اقدام به طراحي و پياده‌سازي رويدادهاي کارآفريني کرديم. اين رويدادها با اين هدف برگزار شدند تا به شرکت‌هاي نوپا آموزش دهيم چگونه مسئله‌محور و کاربردي مشکلاتشان را حل کنند و با چالش‌هاي حوزه تخصصي خود روبه‌رو شوند. در اين رويدادها در طول چهار روز ارزش‌هاي پيشنهادي براي ايجاد کسب‌وکار خلق و پياده‌سازي مي‌شوند.

در همين راستا سه رويداد در حوزه‌هاي گردشگري، تجهيزات پزشکي و حمل‌ونقل و لجستيک برگزار شد و برگزيدگان هر دوره با ورود به دوره‌هاي پيش‌شتاب تحت آموزش‌هاي رايگان قرار گرفتند. رويکرد اصلي ترويج فرهنگ کارآفريني بود که اين مهم از طريق برگزاري رويدادهاي کارآفريني، کارگاه‌هاي آموزشي و حضور در مراکز آموزش عالي استان پي‌گيري شد.

مضاف بر اين، در همين حوزه کارگاه خلاقيت براي نوآوري در کسب‌وکار به روش گوگل CSI، کارگاه خلاقيت براي نوآوري در کسب‌وکار شهرستان فسا، برگزاري تور نوآوري در دانشگاه صنعتي شيراز، بازديد استعدادهاي برتر استان از کارخانجات مخابراتي ITMC و مرکز رشد خوشه فناوري، نشست هم‌انديشي ترويج فرهنگ کارآفريني با هيئت رئيسه دانشگاه شيراز و سمينار آموزشي با موضوع «آشنايي با راه‌اندازي شرکت‌هاي نوپا و کسب و کار دانش‌بنيان» برگزار شد.

در حوزه اجتماعات نخبگاني نيز هدف اصلي اين بود که زمينه فراهم شود تا استعدادهاي برتر در قالب گروه‌هاي نخبگاني در جامعه تاثير داشته باشند. به همين دليل با طراحي برنامه «مدارس فصلي خلاقيت و ايده‌پردازي» و حمايت از برنامه‌هاي مختلف گروه‌هاي دانشجويي فعال در حوزه‌هاي گوناگون در قالب کانون‌ها و انجمن‌هاي علمي-دانشجويي اين هدف را دنبال کرديم.

هم‌چنين براي آموزش مهارت‌هاي مورد نياز دانش‌آموزان مقطع متوسطه ازجمله خلاقيت، تفکر و کار‌گروهي، مدل «مدارس فصلي خلاقيت و ايده‌پردازي» را بر پايه آموزش فعاليت- محور و پروژه- محور طراحي کرديم. اين طرح در طول يک سال تحصيلي در چهار مرحله و در قالب برنامه‌هاي دو تا سه روزه براي دانش‌‎آموزان مقطع متوسطه تحصيلي برنامه‌ريزي شده و مفاهيم مورد نظر از طريق برگزاري کارگاه‌هاي مفرح، بازي‌ها و مسابقات خلاق، بازديدهاي علمي و هم‌چنين نشست دانش‌آموزان با نخبگان و استعدادهاي برتر به مخاطب منتقل مي‌شود. اين برنامه در سال 94 در شهرستان‌هاي کازرون و جهرم براي 240 دانش‌آموز مقطع متوسطه اجرايي شده و در سال 95 قرار است در ديگر شهرستان‌هاي متقاضي عملياتي شود.

از ديگر فعاليت‌هاي اين حوزه مي‌توان مواردي ازجمله برگزاري کارگاه ايده‌پردازي ويژه دانش‌آموزان مقطع متوسطه در شهرستان لار، برگزاري کارگاه تدريس خلاق ويژه سرگروه‌هاي آموزشي آموزش و پرورش شهرستان ‌کازرون، برگزاري کارگاه «خلاقيت و ايده‌پردازي» در موسسه علمي- فرهنگي علي ابن حمزه(ع)، همکاري در برگزاري پنجمين دوره از مسابقات خلاقيت ابن‌سينا و همکاري در اجراي برنامه زنگ تفريح در دانشگاه را نام برد.

درباره برنامه زنگ تفريح بيشتر توضيح ‌دهيد.

اين برنامه به صورت کارگاهي است براي آشنايي دانش‌آموزان در شرف فارغ‌التحصيلي با رشته‌هاي دانشگاهي. اين طرح در دانشگاه‌هاي شيراز برگزار مي‌شود تا دانش‌آموزان بدانند تحصيل در هر رشته‌اي درنهايت منجر به چه اتفاقاتي مي‌شود و وضعيت کسب‌وکار در اين رشته چگونه است و براساس اين اطلاعات با آگاهي انتخاب رشته کنند.

در ساير حوزه‌ها چه فعاليتي داشتيد؟

يکي از مهم‌ترين برنامه‌هاي بنياد در حوزه فرهنگي و توانمندسازي، برگزاري اردوي جهادي سلامت و درمان با همکاري دانشگاه علوم پزشکي شيراز و بسيج جامعه پزشکي استان فارس بود تا نخبگان و استعدادهاي برتر جوان با مشکلات و نيازهاي جامعه آشنا شوند و از توانمندي‌هاي آن‌ها براي رفع اين مشکلات استفاده شود. درنهايت اين کار از طرفي موجب خدمت‌رساني به اقشار محروم مي‌شود و از سويي ديگر استعدادهاي برتر جوان با نخبگان و اساتيد آشنا مي‌شوند. تيم‌سازي و ايجاد ارتباطات علمي و شغلي بين اين افراد نيز از ديگر نتايج اين برنامه است. براي مثال در سال گذشته 25 نفر از نخبگان، استعدادهاي برتر و استعدادهاي درخشان حوزه علوم پزشکي از طرف بنياد در دو بيمارستان صحرايي شهرستان اقليد در مرداد ماه و شهرستان فيروزآباد در بهمن ماه شرکت و خدمات بهداشتي و درماني به اقشار محروم ارائه کردند.

هم‌چنين اختصاص حساب کاربري رايگان براي استفاده از مقالات علمي مرکز منطقه‌اي اطلاع‌رساني علوم و فناوري براي همه استان‌ها، تخصيص حساب‌هاي اشتراک رايگان ADSL به ميزان 10 مگابايت به بنياد فارس و به نخبگان و استعدادهاي برتر استان، ديدار جمعي از صاحبان استعدادهاي برتر با قهرمانان جنگ تحميلي «آسايشگاه جانبازان»، برگزاري دومين شب بنياد کودک و نخبگان به همراه ضيافت افطار در ماه مبارک رمضان، ايجاد تسهيلات مشاوره حقوقي جهت افراد تحت حمايت،  نشست هم‌انديشي جمعي از نخبگان و استعدادهاي برتر با نيروي انتظامي استان،  فراهم کردن امکان استفاده رايگان نخبگان و استعدادهاي برتر استان از برنامه نمايش فيلم سينما فرهنگ شيراز، فراهم کردن تسهيلات استفاده از استخر و سونا براي نخبگان و استعدادهاي برتر فارس و اردوي تفريحي-سياحتي باغ‌هاي گل محمدي شهرستان ميمند فارس از ديگر اقداماتي است که در اين حوزه انجام داده‌ايم.

از طرفي يکي ديگر از ماموريت‌هاي بنيادهاي نخبگان استاني، تکريم و الگوسازي از نخبگان استان است. به همين دليل بنياد فارس با برگزاري جلساتي با حضور استعدادهاي برتر جوان و مسئولان استان، ضمن تکريم و تجليل از نخبگان، فرصتي براي ارتباط نزديک و رودرروي استعدادهاي برتر جوان و الگوپذيري از آن‌ها فراهم کرد. چاپ کتاب زندگي‌نامه اساتيد برگزيده جايزه علامه طباطبايي(ره) به‌عنوان بالاترين جايزه بنياد ملي نخبگان در دستور کار است. در سال گذشته تعداد دو جلسه تکريم و الگوسازي از نخبگان استان برگزار شد و مقدمات چاپ کتاب زندگي‌نامه سه نفر از برندگان جايزه علامه طباطبايي(ره) انجام شد که در آينده نزديک چاپ مي‌شوند.

نخبگان استاني شما چه کساني هستند؟

پيش از اين 14 نفر از اساتيد دانشگاه شيراز و دانشگاه علوم پزشکي برنده جايزه علامه طباطبايي(ره) بودند و با اضافه شدن دو نفر ديگر، دکتر خدادوست و دکتر شرقي، به جمع برندگان اين جايزه در سال 94، تعداد اين اساتيد به 16 نفر رسيد.

لطفا برنامه‌هاي ديگرتان را توضيح دهيد.

در حوزه برنامه‌ريزي و نظارت، اهم برنامه‌هاي بنياد، نظارت دقيق بر اجراي آيين‌نامه‌هاي جوايز تحصيلي در دانشگاه‌هاي استان و هم‌چنين طرح شهاب بود. اولين مرحله طرح شهاب در سال تحصيلي 94- 1393 با انتخاب دانش‌آموزان پايه چهارم ابتدايي ناحيه 4 شيراز با پوشش 4800 دانش‌آموز در 117 مدرسه برگزار شد و در مرحله دوم طرح نيز در سال تحصيلي 95-1394 با پوشش بيش از 16754 دانش‌آموز در 209 مدرسه در دو ناحيه 3 و 4 شهرستان شيراز در حال اجراست.

کارشناسان، معاون و رئيس بنياد نخبگان استان فارس، در راستاي وظيفه نظارتي خود در سال 94 علاوه بر حضور فعال در ستاد اجرايي طرح شهاب استان، از بيش از 220 کلاس در مدارس مجري طرح شهاب بازديد کردند.

در حوزه روابط عمومي و ارتباطات نيز از مهم‌ترين اقدامات صورت‌گرفته، انعقاد تفاهم‌نامه همکاري با فرماندهي نيروي انتظامي، سازمان آموزش و پرورش، دانشگاه علمي و کاربردي و اتاق بازرگاني استان فارس، اصلاح زيرساخت‌هاي مربوط به تارنماي بنياد نخبگان استان فارس، شرکت در جشنواره ملي رويش شيراز، حضور در دانشگاه علوم پزشکي و نشست هم‌انديشي با دانشجويان هم‌زمان با روز معرفي دانشگاه، حضور در جشنواره دانشجويي حرکت، برگزاري نشست خبري رويداد کارآفريني پرش، نشست خبري و تجليل و تقدير از خبرنگاران حوزه نخبگان، معرفي بيش از 100 نفر از نخبگان و استعدادهاي برتر به صدا و سيما و هم‌چنين طراحي و چاپ بروشورها، بنرها و پوسترهاي اطلاع‌رساني مرتبط با حوزه فعاليت‌هاي بنياد است.

علاوه بر آن‌چه گفته شد، يکي ديگر از اقدامات اصلي بنياد نخبگان فارس در سال گذشته، تمرکززدايي فعاليت‌هاي خود از مرکز استان و حضور در شهرستان‌هاي ديگر بود. با اين هدف سفر به شهرستان‌هاي کازرون، جهرم، لار، فسا، فيروزآباد، اقليد و آباده صورت پذيرفت و در جلساتي با مسئولان شهرستان‌ها اهداف مدنظر پي‌گيري شد.

چه برنامه‌اي براي سال جاري داريد؟

برنامه‌هايي را که از سال گذشته داشتيم، ادامه مي‌دهيم و آن را در شهرستان‌هاي ديگر نيز اجرا مي‌کنيم. برخي از کارها را به درخواست بنياد ملي نخبگان گسترش و تداوم مي‌دهيم. يکي از کارها همين بحث مدرسه فصلي خلاقيت و ايده‌پردازي است که حالت کلي‌تري از برنامه دوست علمي است. دومين نشست سالانه کارآفريني را هم برگزار کرده‌ايم تا از افراد فعال در حوزه کارآفريني قدرداني شود. اجراي برنامه‌هاي ديگر مثل زنگ تفريح نيز هم‌چنان به قوت خود باقي است.

خواسته‌ها و نيازهاي شما در بنياد استان فارس چيست؟

ما مشکلات بودجه را به کمک اعتبارات محلي و خيرين تامين مي‌کنيم و سعي مي‌کنيم اکثر مشکلات را در سطح استان حل کنيم. اما در حال حاضر مشکل اصلي، محل فعلي ساختمان بنياد است که براي تخليه آن به ما اخطار داده شده است. کاش يک مقدار هم اختيارات بيشتري به استان‌هايي داده شود که پتانسيل کافي دارند و امتحان خود را پس داده‌اند تا دستشان در انجام کارها بازتر باشد.‌

تاریخ انتشار : 1395/07/06
کد : 72537
تعداد بازدید: 319