یکشنبه 28 دی 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

دومین نشست تخصصی اقتصاد دانش‌بنیان برگزار می‌شود

دومین نشست تخصصی اقتصاد دانش بنیان با موضوع «اقتصاد دانش بنیان؛ تعاریف، شاخص‌ها، نقش دولت‌ها و دلالت‌های آن برای ایران» با حمایت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری برگزار می‌شود.

دومین نشست تخصصی اقتصاد دانش بنیان با موضوع «اقتصاد دانش بنیان: تعاریف، شاخصها، نقش دولتها و دلالتهای آن برای ایران» برگزار می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، روح الله ابوجعفری؛ مدیر گروه اقتصاد دانش بنیان پژوهشکده مطالعات فناوری گفت: با توجه به نقش روزافزون توسعه اقتصاد دانش بنیان وضرورت تبیین مفهوم اقتصاد دانش بنیان، پژوهشکده مطالعات فناوری با حمایت معاونت عملی و فناوری رئیس جمهوری  نشست‏های تخصصی با حضور اقتصاددانان و صاحب‏نظران این حوزه برگزار می کند.

وی افزود: در نشست دوم، وضعیت شاخصهای اقتصاد دانش بنیان از منظر سازمانهای بین المللی بررسی میشود و با تاکید بر نقش دولت، سیاست‌های توسعه اقتصاد دانش بنیان در ایران با ارائه دکتر فرهاد رهبر مورد بحث قرار می‌گیرد.

ابوجعفری با اشاره به نقش دانش در فرآیندهای اقتصادی در طی سالهای گذشته گفت: اهمیت دانش در اقتصاد بسیار پررنگتر شده ‌است. عواملی نظیر رشد سریع تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات و جهانی شدن که از آن تحت عنوان انقلاب دانش نیز یاد می‌شود، فضای جدیدی برای رقابت، تجارت و رشد و توسعه اقتصادی فراهم کرده که منجر به شکل گیری اقتصادهای دانش محور شده‌ است. این رویکرد نوین در اقتصاد با ایجاد تخصص و بهبود بهره‏وری عوامل تولید به عنوان عوامل درونزا در رشد اقتصادی، فرصت‌های جدیدی را برای رشد کشورها فراهم کرده است.

وی افزود: البته ذکر این نکته ضروری است که اقتصاد دانش بنیان، برای رشد و تولید ثروت، صرفاً به صنایع با فناوری بسیار بالا متکی نیست، بلکه در این اقتصاد تمامی صنایع به فراخور نیاز خود از دانش استفاده می‌کنند. در اقتصاد دانش محور، تولید، توزیع و کاربرد دانش در تمامی صنایع به تناسب نیاز آن به کار میرود و منابع جدیدی در رشد و اشتغال فراهم میشود که از این منظر یک فرصت برای کشورها به شمار می‌رود.

در  نشست «اقتصاد دانش بنیان: تعاریف، شاخصها، نقش دولتها و دلالتهای آن برای ایران» مقاله آقایان دکتر فرهاد رهبر و دکتر میثم امیری ارائه می شود که این نشست روز پنجشنبه 28 آبان از ساعت 10 الی 12 در محل پژوهشکده مطالعات فناوری واقع در خیابان ستارخان، خیابان حبیب‌الله، ابتدای خیابان سروش یکم، پلاک 96 برگزار می شود.

 

تاریخ انتشار : 1394/08/27
کد : 72519
تعداد بازدید: 273

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601