مستعدبرتر برای موفقیت در بازار رقابت نیازمند آموزش و مهارت است

اميرخاني؛ مستعدبرتر دانشگاه علم‌وصنعت با بیان اینکه ایده و اندیشه نخبگانی به تنهایی ضامن موفقیت فرد در عرصه کسب‌وکار دانش‌بنیان نیست، گفت: فضای کسب‌وکار دانش‌بنیان ابعاد و زبان خاص خود را دارد که دانستن آنها از ضروریات توفیق در بازار سرمایه است.

عبدالله اميرخاني؛ دانشجوی دکتری رشته برق در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با مثبت ارزيابي‌كردن تغييرات آيين‌نامه‌هاي جديد بنیاد ملی نخبگان، به ويژه جوايز تحصيلي، گفت: قیدهای موجود در آیین‌نامه‌های جدید سبب ترغيب دانشجو به ارتقای سطح علمي و پژوهشي می‌شود. همچنین واگذاری بخشی از روند شناسایی مستعدان‌برتر به دانشگاه اقدامی مثبت است که البته به اطلاع‌رسانی مناسب از سوی دانشگاه‌ها نیاز دارد.

 

دانشجوی دکتری رشته برق مسائل مالی را مهمترین دغدغه فکری دانشجویان خاصه در مقطع دکتری عنوان کرد و اظهار داشت: تأمین مخارج و هزینه‌های تحصیلی و روزمره یکی از چالش‌های اصلی دانشجویان است. از سوی دیگر در مقطع تحصیلات‌تکمیلی فرد باید زمان خود را صرف تحقیق و پژوهش کند که این مهم نیازمند حضور مداوم در دانشگاه است. در آیین‌نامه‌های موجود تسهیلاتی مانند پژوهش‌یاری به خوبی این فاصله را پُر می‌کنند. البته در مورد فرصت مطالعاتی، افزایش اعتبارهای مالی می‌تواند کمک بزرگی به مستعدان‌برتر باشد.

 

اميرخاني در ادامه با اشاره به کاربردی‌نبودن اکثر مقالات و تحقیقات علمی، تصریح کرد: پايان‌نامه‌ها و رساله‌هاي دانشجویي بايد با هدف مشخص و برای رفع یکی از نیازهای جامعه تخصصی انجام شود. جدا از هدف معین، انجام چنین تحقیقاتی معمولاً نیازمند تجهیز آزمایشگاه‌ها و فراهم شدن امکانات سخت‌افزاری دانشگاه‌ها است. با این رویه جامعه می‌تواند به خوبی تاثیر دانشگاه در پیشرفت و توسعه ‌همه‌جانبه را لمس کند. متاسفانه در حال حاضر نحوه تعریف پروژه بیشتر مقاله‌محور است و نه عمل‌گرا و در هیچ صنعتی چه در ایران و چه در دیگر کشورها کاربردی ندارند. ناگفته نماند که بخش زیادی از این روند اشتباه متوجه آیین‌نامه‌های تشویق و ارتقاء است.

 

مستعدبرتر دانشگاه علم‌وصنعت در ادامه به لزوم حضور فعال دانشگاهیان در عرصه کارآفرینی اشاره کرد و اظهار داشت: ایده و اندیشه نخبگانی به تنهایی ضامن موفقیت فرد در عرصه کسب‌وکار دانش‌بنیان نیست. مستعدبرتر بدون آموزش و مهارت لازم نمی‌تواند در بازار رقابت موفق باشد چراکه این فضا ابعاد و زبان خاص خود را دارد. در این مورد نهادهایی مانند بنیاد ملی نخبگان و یا معاونت علمی‌وفناوری رییس‌جمهوری می‌توانند نقش بسزایی داشته باشند.

 

دانشجوی دکتری رشته برق الكترونيك در پایان اعطای سهمیه خاص به دانش‌آموختگان مستعد‌برتر برای استخدام در ارگان‌ها و نهادهای دولتی را مثبت ارزیابی کرد و آن را گامی بلند در راستای تسهیل روند تاثیرگذاری نخبگان در مدیریت تحولات کشور دانست.

 

 

تاریخ انتشار : 1394/11/26
کد : 72515
تعداد بازدید: 394