علوم‌انسانی در اولویت برنامه‌های شورای علمی نخبگان استان قرار گیرد

مروارید ضمن بیان اینکه با همکاری بنیاد نخبگان ایلام و همچنین برخورداری از ظرفیت‌های استانداری زمینه مناسب برای فعالیت و اثرگذاری نخبگان در استان فراهم شده است، گفت: توجه به کارآفرینی و رسیدگی به حوزه علوم‌انسانی باید در اولویت اصلی برنامه‌های شورای علمی نخبگان قرار گیرد.

مروارید ضمن بیان اینکه با همکاری بنیاد نخبگان ایلام و همچنین برخورداری از ظرفیت‌های استانداری زمینه مناسب برای فعالیت و اثرگذاری نخبگان در استان فراهم شده است، گفت: توجه به کارآفرینی و رسیدگی به حوزه علوم‌انسانی باید در اولویت اصلی برنامه‌های شورای علمی نخبگان قرار گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ محمدرضا مروارید؛ استاندار ایلام در نشست شورای علمی بنیاد نخبگان استان گفت: ایجاد تعامل هم‌افزا میان اجتماعات نخبگانی از جمله اهداف بنیاد نخبگان استان است و تدوین نقشه مسیر و راهبردهای کلان توسعه‌ای استان در گرو همکاری و همیاری نخبگان علمی و مدیران اجرایی است.

وی با اشاره به اینکه در جذب نخبگان باید سه فاکتور تخصص، خلاقیت و تاثیرگذاری در جامعه، مورد توجه قرار گیرد تا فتح قله‌های فناوری در سایه خودباوری و توجه به استعدادهای داخلی میسر شود، افزود: شناسایی، هدایت و حمایت از نخبگان و ایجاد ارتباط دوسویه بین دانشگاه‌ها و دستگاه‌های دولتی و خصوصی کمک شایانی در راستای توسعه استان است، به همین دلیل این مهم می‌تواند به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی در دستور کار شورای علمی نخبگان استان قرار گیرد.

استاندار ایلام با بیان اینکه تجاری‌سازی در سایه همراهی و همکاری مراکز علمی، دانشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی تحقق خواهد یافت، اظهار داشت: عملکرد علمی، دقیق و تخصصی از ویژگی‌های بارز نخبگان است که اگر با سیاست‌ها و پیشرفت‌های جهانی همسو باشد، کشور در ثبت اختراعات و تجاری‌سازی ایده دچار روزمرگی نمی‌شود.

وی گفت: پیشرفت جوامع مرهون پیشرفت علم در سایه توجه به اختراعات و نوآروی‌ها است که همه آنها در گرو توجه به نخبگان و ایده‌های آنان و همچنین هدایت و حمایت این افراد به سمت تجاری‌سازی تحقق پذیر است؛ چراکه تولید کالای فنی مورد نیاز مراکز صنعتی و محصول قابل رقابت در بازار سرمایه علاوه بر توسعه فناوری، ارزش‌افزوده بسیاری برای کشور به ارمغان خواهد آورد.

وی در ادامه گسترش دیپلماسی علمی را یکی از نیازهای نخبگان دانست و افزود: بنیاد ملی نخبگان باید با مراکز علمی و پژوهشی دنیا ارتباط بیشتری داشته تا جوانان مستعد ایرانی با آخرین فناوری‌ها و دستاوردهای علمی جهان آشنا شوند. در این بین بنیاد می‌تواند به عنوان پل ارتباطی میان افراد نخبه و مجامع علمی و تحقیقاتی بین‌المللی اقدامات تسهیل‌کننده‌ای انجام دهد.

مروارید در بخشی از سخنان خود کم بودن جمعیت ایلام را عاملی برای کم توجهی و غفلت از سرمایه‌های استان در سال‌های گذشته برشمرد و اظهار کرد: باید از ایده‌ها و استعدادهای جوانان این استان برای توسعه بومی، پیشرفت منطقه‌ای و زدودن غبار محرومیت از چهره استان بهره برد.

وی افزود: زمینه برای فعالیت‌‎های فکری، تحقیقاتی و پژوهشی در رشته‌های مختلف علمی فراهم است که در این خصوص باید توجه به کارآفرینی و رسیدگی به حوزه علوم‌انسانی در اولویت برنامه‌های شورای علمی نخبگان قرار گیرد.

استاندار ایلام در ادامه بررسی علمی و کارشناسی روند آسیب‌های اجتماعی در استان با همراهی مراکز دانشگاهی و در ذیل شورای علمی نخبگان را استان خواستار شد.

همچنین در بخشی از این نشست خانی؛ رئیس بنیاد نخبگان ایلام با اشاره به ضرورت تغییر نگرش به اقتصاد پایدار؛ اصلاح نگرش‌ها را لازمه رهایی از فرهنگ و اقتصاد نفتی و حرکت به سمت اقتصاد دانش‌بنیان دانست.

وی با تأکید بر تدوین نقشه راه توسعه استان، افزود: شورای علمی در ذیل بنیاد نخبگان استان، به بررسی زیرساخت‌های توسعه استان می‌پردازد و با توجه به اولویت‌های تعیین‌شده، کارگروه‌های تخصصی مرتبط را در راستای اهداف تعیین شده در اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه‌پایدار استان تشکیل خواهد داد و این شورا می‌تواند بسترساز نگاه علمی و کارشناسیِ دقیق و جامع به مقوله توسعه استان باشد.

 

 

تاریخ انتشار : 1394/03/09
کد : 72498
تعداد بازدید: 382