ایجاد امکان پژوهش‌یاری، سبب توانمند شدن مستعدان در فضای تحقیق و پژوهش می‌شود

نوری‌پور؛ دانشجوی دانشگاه الزهرا (س) گفت: امکان پژوهش‌یاری یکی از نکات مثبت آیین‌نامه‌های جدید بنیاد ملی نخبگان است چراکه فرد علاوه بر رفع بخشی از مشکلات مالی می‌تواند خود را در فضای تحقیق و پژوهش توانمند کند. .

نوری‌پور؛ دانشجوی دانشگاه الزهرا (س) گفت: حفظ توان و قابلیت‌های دانشجویان داخلی در مراکز بومی، حضور فعال در چرخه تحقیق و پژوهش و از همه مهمتر جمع داشته‌های علمی-تحقیقاتی دانشگاهیان کشور از مزیت‌های گذراندن فرصت مطالعاتی در داخل کشور است.

رقیه نوری‌پور لیاولی؛ دانشجوی دکتری مشاوره در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با مثبت ارزیابی‌کردن آیین‌نامه‌های جدید، گفت: واگذاری روند شناسایی مستعدان‌برتر به دانشگاه، در صورت هماهنگی دانشگاه با سیاست‌های مدنظر اتفاقی مبارک است.

وی با اشاره به تسهیلات در نظر گرفته شده، افزود: امکان پژوهش‌یاری یکی از نکات مثبت آیین‌نامه‌های جدید بنیاد ملی نخبگان است چراکه فرد علاوه بر رفع بخشی از مشکلات مالی می‌تواند خود را در فضای تحقیق و پژوهش توانمند کند. از سوی دیگر برخورداری از این فرصت، امتیاز خوبی در کارنامه تحصیلی فرد به حساب می‌آید.

مستعد دانشگاه الزهرا (س) ادامه داد: دانشجو باید از رفتن به فرصت مطالعاتی هدف خاصی داشته باشد. فرصت مطالعاتی امکانی برای تفریح نیست بلکه زمانی است برای توانمندتر شدن و آشناشدن با آخرین دستاوردهای علمی بزرگترین محققان و دانشمندان دنیا. اگر فردی با این نگرش به فرصت مطالعاتی نگاه کند قرار دادن این تسهیل در آیین‌نامه‌های جدید را مثبت ارزیابی خواهد کرد. در واقع بنیاد ملی نخبگان با این امکان، فرصتی مغتنم برای مستعدان‌برتر دوره دکتری فراهم کرده است.

نوری‌پور ادامه داد: بعضاً گذراندن فرصت مطالعاتی در رشته علوم‌انسانی در مراکز داخلی (به شرطی که با استانداردهای روز دنیا مطابقت داشته باشند) برای فرد و حتی جامعه‌علمی ره‌آورد بیشتری نسبت به حضور در خارج از کشور به ارمغان خواهد آورد. نمونه اقدامی که در رویان و یا مپنا انجام پذیرفته شده است. حفظ توان و قابلیت‌های دانشجویان داخلی در مراکز بومی، جلوگیری از خروج ارز، حضور فعال در چرخه تحقیق و پژوهش و از همه مهمتر جمع داشته‌های علمی-تحقیقاتی دانشگاهیان کشور از مزیت‌های گذراندن فرصت مطالعاتی در داخل کشور است. در رشته‌های علوم‌انسانی نیز مراکزی مانند پژوهشگاه اعصاب و روان پتانسیل و استانداردهای بالایی برای طی کردن فرصت مطالعاتی دارند.

دانشجوی دکتری مشاوره در ادامه با اشاره به لزوم برقراری ارتباط بین مستعدان‌برتر دانشگاه‌‌های مختلف، تصریح کرد: متاسفانه فعالیت‌های علمی و پژوهشی مستعدان‌برتر در غالب موارد به صورت فردی انجام می‌شود که این رویه افزایش هزینه و صرف زمان طولانی را به دنبال دارد. در حالیکه برقراری ارتباط و تعامل می‌تواند هم این موارد را تا حد امکان کاهش دهد و هم مستعدان‌ را با توانایی‌های یکدیگر و پتانسیل و امکانات دانشگاه‌ها دیگر آشنا کند تا در قالب گروه، فعالیت‌های نخبگانی خود را ادامه دهند. این رویه قطعاً خروجی بیشتری خواهد داشت.

وی در پایان زمینه‌سازی برای حضور دانشمندان و محققان تراز اول دنیا را گامی بلند در راستای ارتقاء سطح علمی کشور عنوان کرد و گفت: حضور یک دانشمند و یا چهره‌علمی برجسته بین‌المللی در کشور و انتقال تجربیات و دانش او می‌تواند هم زمینه‌ساز ارتقاء علمی باشد و هم انگیزه و علاقه به تحقیق و پژوهش را خاصه در دانشجویان دوچندان کند. از سوی دیگر این افراد را با سطح علمی و توان و قابلیت‌ نیروی‌متخصص ایرانی آشنا می‌کند و به این ترتیب می‌تواند زمینه‌ساز همکاری‌های مشترک باشد.

 

تاریخ انتشار : 1394/12/05
کد : 72490
تعداد بازدید: 358