رویه جدید بنیاد حس بهتری را در مستعدبرتر ایجاد می‌کند

نیرومند؛ دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف گفت: پیش‌نیاز موفقیت مستعدان برتر در شرکت‌های دانش بنیان، ارائه آموزش‌های لازم و یادگرفتن قواعد بازی در بازار رقابت در همان دوران دانشجویی است.

نیرومند؛ دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف گفت: پیش‌نیاز موفقیت مستعدان برتر در شرکت‌های دانش بنیان، ارائه آموزش‌های لازم و یادگرفتن قواعد بازی در بازار رقابت در همان دوران دانشجویی است.

رضا نیرومند؛ دانشجوی دکتری رشته مهندسی مکانیک در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به آیین‌نامه‌های جدید، گفت: آیین‌نامه‌های کنونی در زمنیه‌های مختلف معیارها و نحوه شناسایی مستعدان‌برتر شفافیت بسیار خوبی دارد.

وی افزود: اطلاع‌‎رسانی به موقع دانشگاه و مشخص بودن معیارهای مشمولان و همچنین نحوه امتیازدهی موجب شده است افراد بیشتری در رقابت نخبگانی شرکت کنند که همین مورد زمینه‌ساز بهبود کیفیت تحصیلی شده است.

مستعدبرتر دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: دانشگاه به معنای عام  و استاد راهنما به معنای خاص، به دلیل ارتباط مداوم با فرد دانشجو بهترین فرد برای رصد فعالیت‌های نخبگانی است. با توجه به این نکته اقدام بنیاد ملی نخبگان در واگذاری بخشی از روند شناسایی مستعدان‌برتر به دانشگاه در خور ستایش و تقدیر است.

نیرومند پرهیز از پرداخت پول بی‌تکلف را نقطه عطف آیین‌نامه‌های بنیاد ملی نخبگان عنوان کرد و گفت: پرداخت این قبیل کمک هزینه‌ها فرد را از مسیر صحیح منحرف می‌کند و هم در شأن مستعدبرتر نیست. مستعدبرتر قطعاً توانایی‌های ویژه‌ای دارد که می‌تواند آنها را در قالب فعالیت‌های نخبگان در دانشگاه به منصه ظهور برساند و به این ترتیب هم خود را توانمندتر کند و هم طبق فعالیتی که انجام می‌دهد اعتبار مالی دریافت کند و بخشی از هزینه‌های خود را از این طریق تأمین کند. رویه جدید بنیاد ملی نخبگان حس بهتری را در مستعدبرتر ایجاد می‌کند.

نیرومند در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های رشته‌های مهندسی، تصریح کرد: در این رشته‌ها، هدف آورده‌مالی است. در واقع فرد تحقیق و پژوهش می‌کند تا بتواند از این راه به فناوری و از آن به توسعه و در نهایت به آورده مالی برسد. تمرکز روی مقاله‌نویسی، مهندس را از این هدف اصلی دور می‌کند.

دانشجوی دکتری رشته مهندسی مکانیک ادامه داد: پروژه‌های صنعتی غالباً صرف توان و زمان زیادی را ایجاب می‌کنند به همین دلیل این حوزه حمایت ویژه‌ای را طلب می‌کند چراکه افراد معمولاً به دلیل صرف توان و انرژی در عملیاتی‌کردن پروژه صنعتی به نسبت دیگران کمتر می‌توانند روی مباحث تئوری و افزایش معدل متمرکز شوند.

مستعدبرتر دانشگاه صنعتی شریف در پایان با اشاره به لزوم حضور مستعدان‌برتر در عرصه شرکت‌های دانش‌بنیان، گفت: از سویی تعداد فارغ‌التحصیلان خاصه در دکتری زیاد است و از سوی دیگر دولت ظرفیت پذیرش این تعداد را ندارد. به همین دلیل حضور مستعدان‌برتر در عرصه کارآفرینی که بهترین نمود آن شرکت‌‎های دانش‌بنیان امری ضروری است. البته نباید فراموش کرد پیش‌نیاز موفقیت افراد در این شرکت‌ها ارائه آموزش‌های لازم و یادگرفتن قواعد بازی در بازار رقابت در همان دوران دانشجویی است.

 

تاریخ انتشار : 1394/12/02
کد : 72453
تعداد بازدید: 248