نهادینه شدن مصرف کالای بومی در جامعه نیازمند فرهنگسازی است

نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی گفت: دستاوردهای علمی باید نمود عینی داشته باشند؛ به همین دلیل باید سیاست‌گذاری‌ها به سمت بروز علم در قالب رفتار اجتماعی جهت‌دهی شود.

نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی گفت: دستاوردهای علمی باید نمود عینی داشته باشند؛ به همین دلیل باید سیاست‌گذاری‌ها به سمت بروز علم در قالب رفتار اجتماعی جهت‌دهی شود.

علی مروی؛ رئیس کمیسیون انرژی و نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان تبدیل‌شدن علم به فناوری را رمز ارزشمندی علم دانست و گفت: تنها علمی ارزشمند و سودمند است که بتواند بخشی از نیازهای جامعه را مرتفع کند.

وی افزود: تبدیل علم به فناوری و در پی آن تولید کالای دانش‌بنیان و در نهایت تولید انبوه ره‌آوردهای بسیاری ازجمله اشتغال‌زایی، ارزآوری و توسعه‌پایدار را در پی خواهد داشت.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: دستاوردهای علمی باید نمود عینی داشته باشند بطوریکه مردم بتوانند طعم علم را در بطن زندگی خود لمس کنند. به همین دلیل باید سیاستگذاری‌ها به سمت بروز علم در قالب رفتار اجتماعی جهت‌دهی شود. در غیر اینصورت صرف انتشار مقاله و ثبت اختراع تنها زینت‌بخش طاقچه وزارتخانه‌ها و کتابخانه‌ها خواهد شد.

نماینده مردم نیشابور در مجلس باور مدیران و مسئولان را از نخستین گام‌ها در نهادینه‌شدن اقتصاد دانش‌بنیان عنوان و تصریح کرد: نگاه سلیقه‌ای و فردی نباید در فضای علمی کشور حاکم باشد و همه افراد مسئول باید سمت و سوی فعالیت‌های خود را به سمت اصول دانش‌بنیان سوق دهند. متاسفانه بعضاً دیده می‌شود با تغییر یک مدیر و یا یک مقام مسئول، روی تمام فعالیت‌های او به یکباره خط قرمز کشیده می‌شود و مدیر بعدی با نگاه و سلیقه جدید به عرصه ورود می‌کند. این یک اشتباه بزرگ است که ناشی از فقدان تفکر دانش‌بنیان در امور است.

مروری خاطرنشان کرد: اگر تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها با پشتوانه علمی انجام شود، هرگز با تغییر مدیر و یا مسئول تغییر نخواهد کرد چراکه به استدلال علمی تکیه زده است و توجیه دانش‌بنیان دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به لزوم عرضه کالای دانش‌‎بنیان باکیفیت در بازار داخلی اشاره کرد و گفت: فقدان فرهنگ استفاده از کالای تولید داخل و بی‌کیفیت بودن آنها دو دلیل عمده در عدم‌موفقیت اجناس داخلی است. از سویی باید با کار علمی دقیق و کارشناسانه پیرامون مصرف کالای بومی فرهنگسازی شود و از سوی دیگر تولیدکنندگان نیز نباید در گردونه رقابت کیفی ناموفق باشند. در این بین وجود نظارت دقیق و جدی نهادهای ذی‌ربط برای دستیابی به این دو مهم ضروری است.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس خاطرنشان کرد: با کمی تحقیق به راحتی می‌توان ردپای هوش و خلاقیت ایرانی را در بیشتر فناوری‌های روز دنیا به خوبی یافت. بخش زیادی از اختراعات و نوآوری‌های روز دنیا یا به طور مستقیم توسط محققان ایرانی انجام می‌شود و یا این افراد نقش بسزایی در تکمیل و تولید آن دارند. اگر کشور فرصت استفاده از این ظرفیت را فراهم نکند، کشورهای دیگر با فراهم کردن بستر مناسب، از آن بهره‌ خواهند برد.

نماینده مردم نیشابور در مجلس در پایان افزایش سرعت رشد و توسعه را یکی از مزیت‌های تعامل مجلس و دولت در حوزه علم و فناوری دانست و افزود: قوانین مترقی و متعددی در مجلس به تصویب رسیده است و از این باب خلاءای وجود ندارد اما اگر دولت و خاصه معاونت علمی‌وفناوری برای پیشبرد اهداف خود به تصویب قوانین جدید و یا اصلاح قوانین پیشین نیاز داشتند، مجلس آمادگی کامل برای همکاری را در خود ایجاد کرده است.

 

 

 

تاریخ انتشار : 1394/08/24
کد : 72447
تعداد بازدید: 511