فرهنگ‌سازی نیاز اصلی ترویج جهاد علمی است

معاون فرهنگی و امور نخبگانِ بنیاد ملی نخبگان، با تأکید بر ضرورت فرهنگ‌سازی در شکوفایی جهاد علمی، گفت: حضور برگزیدگان جایزه علامه طباطبایی بهترین راه برای فرهنگ‌سازی در حوزه جهاد علمی است.

معاون فرهنگی و امور نخبگانِ بنیاد ملی نخبگان، با تأکید بر ضرورت فرهنگ‌سازی در شکوفایی جهاد علمی، گفت: حضور برگزیدگان جایزه علامه طباطبایی بهترین راه برای فرهنگ‌سازی در حوزه جهاد علمی است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ نشست «هم‌اندیشی مسائل کلان کشور با رویکرد ترویج فرهنگ جهاد علمی با معاونان بنیاد ملی نخبگان و روسای بنیادهای استانی»  با حضور دکتر سعید سهراب‌پور؛ قائم مقام بنیاد ملی چهارشنبه؛ 26 آذرماه در محل بنیاد برگزار شد.

در بخشی از این نشست دکتر سید حسن حسینی؛ معاون فرهنگی و امور نخبگان با اشاره به ضرورت فرهنگ‌سازی در حوزه فعالیت‌های نخبگانی، گفت: اواخر سال 89 معاونت فرهنگی و امور نخبگان در بنیاد ملی نخبگان شکل گرفت و به دلیل اهمیت فرهنگ در حوزه نخبگانی بلافاصله هسته فرهنگی تشکیل شد.

وی افزود: به فاصله کمتر از شش ماه برنامه‌های فرهنگی بنیاد ملی نخبگان در قالب برنامه جامعه فرهنگی تصویب شد که یکی از مهمترین بخش‌های آن، ترویج فرهنگ جهاد علمی در کشور است.

دکتر حسینی حضور برگزیدگان جایزه علامه طباطبایی در کنار جوانان صاحب استعداد برتر را عامل مهمی در تقویت روحیه این افراد دانست و اضافه کرد: در تمامی برنامه‌های فرهنگی بنیاد ملی نخبگان تلاش شده است در کنار تشویق جوانان صاحب استعداد برتر از نخبگان و بزرگان عرصه‌های مختلف علمی  تکریم و تقدیر به عمل آید؛ چراکه این تقدیر در واقع یک حرکت اثرگذار فرهنگی در جهت پیشرفت علمی و اخلاقی جوانان است.

معاون فرهنگی و امور نخبگان تأکید کرد: برگزیدگان جایزه علامه طباطبایی الگوها و سرآمدان علمی و اخلاقی  بنیاد ملی نخبگان هستند و این افراد در واقع در رأس هرم نخبگانی ترسیم شده توسط بنیاد ملی نخبگان قرار دارند.

وی با بیان اینکه اکثر برگزیدگان علامه طباطبایی امکان زندگی در خارج از کشور با بهترین امکانات رفاهی را دارند، ادامه داد: نخبگان علی‌رغم امکان زندگی در پیشرفته‌ترین کشورهای جهان، به دلیل علاقه به کشور، ایران را به عنوان محل زندگی خود انتخاب کرده‌اند، به همین دلیل ارتباط نخبگان و بزرگان علمی با صاحبان استعداد برتر می‌تواند گام موثری در جهت ارتباط بین نسلی و ترویج فرهنگ  باشد.

دکتر حسینی در ادامه پیرامون راهبردهای کلان برای حل مشکلات کشور گفت: برای حل مشکلات کشور به راه‌حل‌های ریز، تخصصی و شفاف نیاز است و افرادی در این حوزه ذی‌صلاح هستند که علاوه بر حوزه‌‎های تخصصی علمی از تجربه کافی در زمینه مدیریتی نیز برخوردار باشند.

دکتر الستی: اثرگذاری یک فعالیت مستمر است نه یک رویداد

سپس دکتر آریا الستی، با تأکید بر اینکه نخبگان کانون فکری جامعه هستند، افزود: در سند راهبردی کشور در امور نخبگان گسترش تعامل سطوح مختلف حاکمیتی با کانون‌های فکری به منظور شناسایی مشکلات و معضلات کلان پیشنهاد شده است.

رئیس ستاد اجرایی‌سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان ادامه داد: کانون تفکر علاوه بر نخبگان اندیشمند و صاحب تجربه، به جوانان صاحب استعداد برتر نیز نیازمند است تا بتوانند پس از یک سلسله نشست، پیشنهادات خود ارئه دهند.

دکتر الستی با اشاره به نقش ستاد اجرایی‌سازی سند در جهاد علمی، پیشنهاد کرد: گروهی از بین متخصصین و افراد ذی‌صلاح به منظور استخراج مسائل کلان کشور تشکیل شود و پس از ارائه پیشنهادات، از طریق ستاد اجرایی‌سازی سند راهبردی در امور نخبگان، به بدنه اجرایی کشور متصل شوند.

وی با تأکید بر استفاده از ایده و نقطه نظرات نخبگان جوان خاطرنشان کرد: باید تمام جوانب کار در نظر گرفته شود تا این حرکت خوب، به یک کار نمادین تبدیل نشود.

رئیس اجرایی‌سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان در پایان گفت: در راهکارهای ارائه شده باید امکانات و ظرفیت‌های نهادهای اجرایی نیز در نظر گرفته شود تا بتوان با عنایت به واقعیت‌های ملی و استفاده از نقطه نظرات نخبگان به نقطه مطلوب رسید.

بر اساس این گزارش، دکتر اردوخانی؛ معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی بنیاد ملی نخبگان، دکتر شاه‌رضایی؛ مدیر دفتر ارتباطات بنیاد ملی نخبگان، دکتر منصوره عبدی؛ رئیس دفتر ارتباط و هم‌اندیشی و جمعی از رؤسای بنیاد‌های استانی در این نشست حضور داشتند و درباره چگونگی برگزاری جلسات هم اندیشی با اساتید برجسته کشور به تبادل نظر پرداختند.

 

تاریخ انتشار : 1393/09/26
کد : 72436
تعداد بازدید: 381