اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باید موجب توسعه و ایجاد تحول در کشور شود

نخستین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی روز گذشته به ریاست معاون اول رییس جمهور و با حضور جمعی از اعضای هیات دولت برگزار شد.

نخستین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی روز گذشته به ریاست معاون اول رییس جمهور و با حضور جمعی از اعضای هیات دولت  برگزار شد.

 به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان
به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، دکتر اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور در نخستین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی گفت: نسبت به سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در میان قوای سه گانه، دستگاه‌های اجرایی و نهادهای غیردولتی اجماع نظر همگانی وجود دارد که این اجماع نظر، فرصت بی نظیری را برای پیشبرد اهداف و توسعه‌ی کشور فراهم کرده است.

وی افزود: همه دستگاه های اجرایی برای جرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی بیش از گذشته و با جدیت هرچه بیشتر همکاری کنند البته هیچ تردیدی نسبت به اصل سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی وجود ندارد و آنچه مهم است این است که بتوانیم برای اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی آنگونه که مدنظر رهبر معظم انقلاب است، برنامه های اجرایی و عملیاتی تدوین کنیم.

دکتر جهانگیری تصریح کرد: باید با اتکاء به سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و با بهره‌برداری مطلوب از ظرفیتی که به واسطه‌ی اجماع نظری که در تمامی ارکان نظام فراهم شده است، به حرکت رو به جلو کشور در مسیر توسعه و پیشرفت شتاب ببخشیم.

وی با تاکید بر اینکه برنامه ریزی برای اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی باید فراتر از اقدامات جاری دستگاه‌های اجرایی باشد، گفت: بر اساس دیدگاه مقام معظم رهبری اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی باید موجب توسعه و ایجاد تحول در کشور شود به نحوی که مخاطرات بین المللی نتواند بر اقتصاد کشور اثر منفی بگذارد.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به پیش نویس برنامه و نقشه‌ی راه اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که توسط مشاور رییس جمهور در امور اقتصادی تدوین شده است، خاطرنشان کرد: این برنامه می تواند مبنای کار دولت قرار گیرد، البته لازم است دستگاه‌های اجرایی پیش‌نویس تدوین شده را به دقت مورد بررسی قرار دهند و نظرات خود را ارائه کنند تا بتوانیم در جلسات آینده ستاد در این زمینه به جمع بندی نهایی برسیم.

جهانگیری بیان کرد: دولت مصمم است که برای اجرای سیاست های کلان اقتصاد مقاومتی برنامه های اجرایی و عملیاتی تدوین کند تا اقتصاد کشور بر مبنای آن پایه‌ریزی شود.

 
سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی تفکر و اندیشه‌ای علمی است

در ادامه این جلسه وزیر نیرو سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی را به عنوان تفکر و اندیشه‌ای علمی دانست و افزود: برای پیاده سازی این تفکر در تمامی بخش های کشور، نیازمند برنامه‌ریزی ویژه و همراهی همه دستگاه ها و نهادهای کشور هستیم.

علی طیب نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی هم با تاکید بر اینکه براساس فرمایش رهبر معظم انقلاب، همه‌ی برنامه ها‌ی کشور باید مبتنی بر سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی باشد، گفت: لازم است ساز و کار برنامه‌ ششم توسعه مورد بازنگری قرار گیرد و اگر موضوعی از موضوعات اقتصاد مقاومتی در این برنامه مغفول مانده است، آن را در برنامه‌ی ششم لحاظ کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین انصاری، معاون رییس جمهور در امور مجلس نیز در این نشست با اشاره به برخی خلاء‌ ها و کاستی های موجود در اقتصاد کشور، گفت: کمبودها و ایراداتی که هم اکنون در اقتصاد کشور وجود دارد نتیجه‌ی عدم اجرای دقیق برنامه های توسعه ای کشور از جمله سیاست های اصل 44 قانون اساسی و سند چشم انداز 20 ساله کشور است و اگر سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و برنامه‌ی ششم توسعه را به درستی اجرا کنیم، شاهد تحول در وضعیت کشور خواهیم بود.

در این نشست که وزرای کشور، جهاد کشاورزی، نفت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، رییس کل بانک مرکزی، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و دبیر هیات دولت نیز حضور داشتند، دکتر نیلی مشاور رییس جمهور در امور اقتصادی گزارش مفصلی از پیش نویس برنامه‌ و نقشه راه اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی را ارائه کرد.

مشاور رئیس جمهور در امور اقتصادی در این گزارش ضمن تبیین و تشریح اهداف اصلی و رویکردهای اساسی سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی، ظرفیت‌های درونی اقتصاد ایران را یادآور شد و به بیان توضیحاتی در خصوص نقشه راه اجرای سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی پرداخت.

پس از ارائه این گزارش، پیش نویس برنامه و نقشه‌ی راه اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و اعضای جلسه نظرات و دیدگاه های خود را درخصوص راهکارهای اجرای این سیاست ها و تحقق منویات مقام معظم رهبری ارائه کردند.

در پایان این نشست مقرر شد، این پیش نویس در اختیار دستگاه های اجرایی قرار گیرد تا نظرات و دیدگاه های مختلف برای جمع‌بندی نهایی در جلسات آینده ستاد مطرح و دراین زمینه تصمیم گیری نهایی شود.

 

تاریخ انتشار : 1394/07/08
کد : 72430
تعداد بازدید: 373