اصلاح ساختار در مراکز علمی و دانشگاهی لازمه پیشرفت علمی است

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دبیر شورای نخبگان گفت: لازمه پیشرفت در عرصه علمی، اصلاح ساختار در مراکز علمی و دانشگاهی و همچنین تنوع بخشیدن به روش جذب منابع مالی در این مراکز است.

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: لازمه پیشرفت در عرصه علمی، اصلاح ساختار در مراکز علمی و دانشگاهی و همچنین تنوع بخشیدن به روش جذب منابع مالی در این مراکز است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان،  دکتر نصرت الله ضرغام رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی، با حضور در جمع دانشگاهیان، محققان و اعضای هیات علمی دانشگاه شیراز و چند دانشگاه اقماری این شهر، با اشاره به اینکه ثروت هر ملتی، علم و ایمان آن ملت است، تاکید کرد: باید از ظرفیت ها و توان علمی محققان و دانشمندان خود به خوبی استفاده کنیم و همانطور که در بودجه سال آینده میزان اتکاء به نفت فقط 30 درصد درنظر گرفته شده است، ما نیز تلاش می کنیم که از توان علمی کشور در توسعه اقتصادی و توسعه فرهنگی استفاده کنیم.

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی افزود: لازمه پیشرفت در این عرصه، اصلاح ساختار در مراکز علمی و دانشگاهی و همچنین تنوع بخشیدن به روش جذب منابع مالی در این مراکز است.

ضرغام همچنین به توسعه کمی آموزش عالی طی سال های اخیر اشاره کرد و افزود: هم اکنون 6/1 درصد تولید علم دنیا متعلق به ایران است که صندوق حمایت از پژوهشگران حامی یک درصد آن بوده است. البته باید باز هم تلاش کنیم تا همانطور که در تولید علم موفق بودیم، در تبدیل علم به ثروت و رسیدن به محصولات دانش بنیان متناسب با توان، ظرفیت و استعدادهای کشور، پیشرفت کنیم.

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران، گفت: هم اکنون این صندوق، از 62 هزار هیات علمی کشور، با 33 هزار عضو هیات علمی مراکز علمی و دانشگاه های معتبر کشور، ارتباط دارد و از توان علمی آنان به عنوان پژوهشگر، داور و ناظر استفاده می کند.

وی، با اشاره به امکانات موجود جهت استفاده از ظرفیت های دانشمندان و محققان برجسته، در قالب کرسی های پژوهشی، پسا دکترا و گرنت، بیان کرد: علاوه بر این امکانات که هم برای دانشمندان و محققان داخل کشور و هم به محققان و اساتید ایرانی مقیم خارج از کشور ارائه می شود، این صندوق تاکنون با حمایت از مخترعان، 38 اختراع را در خارج از کشور، و به طور عمده در آمریکا، به ثبت رسانده که هشت اختراع به مرحله فروش رسیده است و 54 اختراع نیز تائید شده و در حال انجام مراحل مربوطه است.

ضرغام در بخش دیگری از سخنان خود افزود: صندوق حمایت از پژوهشگران، هم اکنون علاوه بر حمایت از پروژه های پژوهشگران و محققان کشورمان، براساس سیاست جدید و استفاده بیشتر از ظرفیت های علمی، با اعلام اولویت های پژوهشی برروی پرتال این مجموعه، نسبت به اطلاع رسانی اولویت های پژوهشی که به خصوص منجر به رفع نیازهای جامعه باشد، اقدام خواهد کرد تا اساتید و محققان داخل و خارج از کشور بتوانند در این زمینه های فعالیت کنند.

وی همچنین به ایجاد مرکز نوآوری توسط صندوق حمایت از پژوهشگران اشاره کرد و افزود: از طریق این مرکز، پژوهشگرانی که صاحب یافته پژوهشی یا ایده خلاقانه باشند، می توانند در کنار یک صاحب صنعت، یافته یا ایده خود را تبدیل به تولید محصول کنند و نیاز کشور از بابت محصولات دانش بنیان را مرتفع سازند.

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران ادامه داد: از آنجا که تبدیل علم به ثروت از طریق مراکز نوآوری، برای توسعه علمی و همچنین اشتغال فارغ التحصیلان کشور نیز، راهگشا خواهد بود، امیدواریم، این تلاش ها باعث شود تا جایی برای علم در تولید ناخالص ملی کشور نیز باز شود.
وی در ادامه سخنان خود، با تاکید بر ترکیب علم و ایمان، برای خدمت بهتر و بیشتر، افزود: به همین منظور، بخشی با عنوان " تعالی و کمال " در کنار پژوهش، بر روی پرتال جدید صندوق حمایت از پژوهشگران در نظر گرفته شده است.

این صندوق آمادگی دارد تا علاوه بر 800 میلیون تومانی که تاکنون برای انجام امور پژوهشی، در اختیار دانشگاه شیراز گذاشته شده است، امکانات بیشتری را به این دانشگاه ارائه بدهد.

ضرغام در ادامه سفرهای استانی خود با هدف حمایت متوازن از تمامی پژوهشگران سراسر کشور، در جمع دانشگاهیان شیراز اظهار کرد: دانشگاه شیراز دانشگاهی کیفی، معتبر و ارزشمند برای کشور است و فارغ التحصیلان آن به لحاظ آموزش و پژوهش، تاثیرگذار هستند.

وی با ارائه گزارشی از روند کار صندوق حمایت از پژوهشگران و چگونگی استفاده محققان و اندیشمندان از امکانات این صندوق، ابراز کرد: امید می رود با امکاناتی که صندوق حمایت از پژوهشگران می تواند در اختیار دانشگاه شیراز قرار بدهد، این دانشگاه بیش از پیش در تولید علم و رسیدن به محصولات دانش بنیان نقش داشته باشد.

 

تاریخ انتشار : 1393/11/04
کد : 72421
تعداد بازدید: 344